| anonim_4396 a întrebat:

Vin catre voi cu o curiozitate, mai exact sunt curios sa stiu daca sunteti religiosi sau atei, si as vrea sa stiu varsta si opinia voastra despre alegerea facuta.

Am sa incep eu prin a spune ca sunt Ateu, m-am decis in jurul varstei de 13-14 ani, cand inca incepusem sa imi pun intrebari despre viata, lume, stiinta, univers, etc. Am trait intr-o familie crestin-ortodoxa, inca de mic eram invatat despre Dumnezeu. Ma rugam in fiecare seara, si aveam o credinta destul de puternica pot spune, nu puteam crede ca Dumnezeu nu exista.
Acum, probabil te intrebi cum s-a produs schimbarea, de ce?! Pai doar a trebuit sa imi pun niste intrebari, precum:
De ce Madalin (un prieten bogat) are bani, o familie buna, calatoreste, si se distreaza, iar mie mi s-a oferit o familie saraca, dezbinata, ba mai mult mi-a murit si mama. De ce mi-ar face dumnezeu una ca asta? de ce imi ofera mie suferinta si altora nu?!
De ce in lume exista atat de multe religii?, daca ma nasteam in china, sau africa, de ce eram privilegiat de la invataturile "adevaratului Dumnezeu", si as fi ajuns in Iad!
De ce majoritatea copiilor bogati au sanse mai bune, iar majoritatea copiilor saraci(sa zicem tiganii) ajung intr-un procent foarte mare in puscarii, apoi fara voia lor din cauza relelor facute, in iad?!
De ce face Dumnezeu diferente?!

Si neputand sa imi raspund la intrebari, avand o imagine pozitiva despre Dumnezeu credeam ca este un scop ascuns in toate acestea, un scop ce nu il pot eu intelege.
Bineinteles ca imi lipseau multe piese din puzzle meu ca sa inteleg intreaga imagine despre ce reprezinta de fapt religia si cum manipuleaza ea oamenii. In orice caz, nu o sa insir teoria despre cum manipuleaza religia oamenii, si ne tine inca in spate din a evolua catre bine.

Iti multumesc daca ai citit, si promit sa iti citesc comentariul si daca ai vreo intrebare, o sa iti raspund cu drag!

72 răspunsuri:
| FAndrei a răspuns (pentru cristi202):

Uiti un lucru, Dumnezeu e cel care i-a oferit acea inima, din nou laughing, e ironic, El iti da, el iti ia, dar bineinteles ca in ochii unui om ce nu intelege de fapt ce s-a intamplat cu adevarat, va parea o minune, chiar si medicii.

| Nemessys a răspuns (pentru FAndrei):

Nu esti ateu adevarat pana nu scrii,, dumnezeu" cu,, d" micwinking rolling on the floor

| cristi202 a răspuns (pentru FAndrei):

Si ce s-a intimplat cu adevarat? Hai, ca stii tu mai bine!

| FAndrei a răspuns (pentru cristi202):

Pai clar nu o minune.
Exista un singur om pe planeta ce s-a vindecat de HIV, sa fie o minune?, medicii chiar nu stiu cum. Pe parcursul anilor cate astfel de minuni s.au intamplat si s-a aflat dupa progresand in tehnologie adevarata cauza.

| cristi202 a răspuns (pentru FAndrei):

Cred ca glumesti! Asta e argument?
Mai, copilul avea inima marita. Dubla fata de cit trebuia sa fie. Examenul ecografic a aratat asta, si parintii au acte cu rezultatele. Si OK, hai sa zicem ca a fost o cauza naturala a vindecarii. Cum de s-a intimplat chiar atunci, chiar in seara de dupa rugaciune? De ce nu cu o zi, o saptamana, o luna, mai devreme sau mai tirziu? Hai ca trebuie neaparat sa imi explici asta. Ce sansa era ca inima unui copil sa se vindece in mod natural, desi medicii ziceau ca e fara vindecare (spre deosebire de HIV, care poate cindva isi va gasi rezolvarea, nu e o mutilare a corpului), si tocmai dupa rugaciune? Logica ta, de a cauta raspunsuri in afara evidentei, pare mai ireala decat logica mea care imi spune ca a fost ceva acolo care s-a intimplat inmpotriva a ceea ce e natural. Hai gindeste bine, ca poti!
Si de ar fi singurul caz. Dumnezeu vindeca in multe moduri, si e adevarat ca uneori trebuie sa astepti de cand incepi sa te rogi, hai sa zicem ca in acele situatii ai putea spune ca e ceva ce noi oamenii nu stim, dar a fost ceva natural. Dar sunt situatii cand, si sunt multe, vindecarea apare instantaneu. Uneori chiar la minute dupa rugaciune. Omul si-a facut zob piciorul dupa un accident, a avut operatii, s-a mai ameliorat, merge de se roaga pentru el, si imediat pleaca acasa cu picioarele de parca n-ar fi avut accidentul, desi nu putea merge fara dureri mari. Asta trebuie sa expliciȘ de ce tocmai in momentul acela s-a intimplat, daca chiar e ceva natural?

| FAndrei a răspuns (pentru cristi202):

Nu am absolut nici o idee, dar asta nu inseamna ca a fost o minune! Si repet, Dumnezeu da, Dumnezeu ia!
Daca ai timp, mi-ar placea sa iti rupi putin din timpul tau sa te uiti la documentarul asta, si dupa sa imi zici ce crezi in continuare.
https://www.youtube.com/watch?v=eVy-0E1x620

| Lepadatu_Stefan_1980 a răspuns (pentru Andrei144):

Am vrut sa scriu needucat, ca sa nu te numesc prost. Pai, ba omule, tu prin diferitele rugaciuni, tu te rogi unei divinitati, o divinitate a careia tu ii ceri anumite lucruri pe care tu nu ai cum sa faci rost de el. Deci practic, acea divinitate este mai puternica decat esti tu, iar tu rugandu-te recunosti acesta suprematie, practic recunosti existenta unei divinitati.

| Andrei144 a răspuns (pentru Lepadatu_Stefan_1980):

Ce gândire primitiva ai, daca mă pot închina chiar daca nu cred pentru că nu fac altceva decât niște miscari-semne-exercitii fizice și spun o poveste, ai vreo problema daca fac asta? Îmi zice cineva că nu am voie? nu așa că shut up copile.

| Lepadatu_Stefan_1980 a răspuns (pentru Andrei144):

Pai, faptul ca te proclami ateu te opreste din a te ruga unei divinitati.

| Andrei144 a răspuns (pentru Lepadatu_Stefan_1980):

Frate ai probleme, nu ma oprește nimeni sa fac nimic atât timp cât sunt ateu, got it?

| esanatos a răspuns:

Cateva idei de pe net despre ce e in Africa (dar e in spaniola):
http://www.ensayostube.com/geografia/Africa17.php

sper sa ajute

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru esanatos):

Nu inteleg absolut nimic, la ce sa ma ajute?