| Andrei1903 a întrebat:

Salut! Vreau să îmi descopăr originea și am găsit un act cu stra bunica din partea tatălui care a fost refugiată din Cernăuți ajungând la Cluj în 1944 numele ei de familie înainte de căsătorie fiind Levițchi! Oare e posibil să fi fost rusoaică? Ca românca sigur nu a fost chiar dacă știa vorbi românește! Voi ce ziceți? Este refugiată din cauza celui de-al doilea război mondial fugind tot de ruși!

6 răspunsuri:
| CristiDinBucuresti a răspuns:

Crezi ca stie cineva? Sunt lucruri pe care doar familia ta le stie daca mai ai pe cineva din familie in viață si care isi aminteste de strabunica ta, altfel nu ai deunde sa aflii de la straini nici atit.

| MistarGoGu a răspuns:

Mulți romani din Republica Moldova sau Ucraina au avut numele rusificate cum cei din Ardeal au avut nume maghiarizate sa para " în acte " mai mulți!
Este scump dar poți face niște analize de sânge + ADN ca anumite tipuri de grupe sanguine și gene sunt specifice unui segment de populație *( rusi )
Apoi prin arhive de Stare Civila / Biserica sau armata!
Cam greu de ajuns la ultimele! *( cele militare )

| MistarGoGu a răspuns:

Posibil chiar evreiasca! Multe nume au terminația aia " tchi "

| Andrei1903 explică (pentru MistarGoGu):

Din ce din familie pe care i-am întrebat ziceau ca era nu știu exact ce era dar cel mai probabil rusoaica!

| Andrei1903 explică (pentru Andrei1903):

Numele Levițchi nu are cum să fie romanesc niciodată! Ori este nume evreiesc rusificat, ori este rusesc

| Andrei1903 explică (pentru Andrei1903):

Ea s-a născut prin 1897! Deci tatăl ei a fost rus cel mai probabil! Rusii au venit doar in 1940 spre Cernăuți și Basarabia!