| 99290 a întrebat:

Salutare. Ce orașe universitatare cu oportunități mai multe recomandați? Atât din țară cât și din afară (mă refer atât la universități bune dar și la job.uri part time convenabile)

8 răspunsuri:
| DjSannan a răspuns:

Salut! Sunt sigur că există multe orașe universitare care oferă oportunități variate pentru studenți, atât în țară cât și în străinătate. Când vine vorba de orașe universitare din țară, Cluj-Napoca, Iași, Timișoara, București și Constanța sunt toate considerate orașe universitare importante. În afară, orașe universitare populare includ Boston, Londra, Berlin, Sydney și Montreal.

Dacă cauți un loc de muncă part-time într-un oraș universitar, ține cont de faptul că unele orașe universitare sunt mai populate decât altele și, prin urmare, pot avea mai multe oportunități de muncă pentru studenți. De asemenea, ține cont de domeniul în care dorești să lucrezi și de opțiunile disponibile în orașul respectiv. Sper că acest răspuns este de ajutor

| NoTurbinaNoGood a răspuns (pentru DjSannan):

Suna bine ce zici, pentru unul care nu cunoaste.
Dar in Iasi si Constanta, muncesti maxim la shaormerie dupa ce termini studiile. Sunt importante orasele alea universitare, ca apendicele sau maselele de minte.
Nu iau in ras facultatile lor, dar oportunitatile si sansele de a te stabili acolo sunt minime. Sunt orase pline de usi inchise.

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Recomand Clujul, dar sa stii ca e foarte aglomerat. Nu mai e un oras de vis.
Insa ofera in continuare foarte multe locuri de munca, iar Clujenii au o atitudine primitoare. Te ajuta sa evoluezi, si nu printr-un mediu concurential, ci prin atitudinea lor foarte calda.
Dar depinde pe unde nimeresti, ca s-au mutat si foarte multi frustrati acolo.

| 99290 explică (pentru NoTurbinaNoGood):

Mulțumesc! Ai mai recomanda și un alt oraș? Mă gândeam, Sibiu, Brașov?

| NoTurbinaNoGood a răspuns (pentru 99290):

Nu prea cunosc de aproape alte orase.
Brasov am inteles ca e plin de fite si pile. Am pe cineva care a fugit de acolo.

| 99290 explică (pentru NoTurbinaNoGood):

Am înțeles. Mulțumesc! Încă o întrebare, căminele studențești din Cluj sunt cât de cât ok ca și condiții?

| NoTurbinaNoGood a răspuns (pentru 99290):

Nu am fost in camine de Cluj, nu stiu sa raspund. Majoritatea isi cauta chirie de la inceput.
In Iasi am fost prin camine acum multi ani, si erau ok, cu exceptia gandacilor.

| 99290 explică (pentru NoTurbinaNoGood):

Mulțumesc!