| anonim_4396 a întrebat:

Scenariu ipotetic.

Să zicem că în zona unde locuiți, apare peste noapte, în decursul a câtorva zile, scris cu spray de graffiti, un autor anonim care se semnează cu V de la Vendetta, eroul din filmul cu același nume și citate spuse de către personajul din film.
Mesajele apar pe blocuri, garduri sau pe clădirile dezafectate din zonă.
După scris, pare același autor.

Dat fiind mesajele și personajul cu care a ales să se semneze autorul anonim, ce ați crede despre el?
Îi place mult acel film, se identifică cu personajul sau are un fel de complexul eroului?

Răspuns Câştigător
| DjSannan a răspuns:

Este posibil ca autorul anonim să se identifice cu personajul din filmul "V de la Vendetta" și să înțeleagă mesajele transmise în film ca fiind importante pentru el sau pentru societate în general. Acest lucru poate fi un semn că autorul anonim este îngrijorat sau indignat de anumite probleme sociale sau politice și încearcă să atragă atenția asupra lor prin intermediul graffiti-ului.

Cu toate acestea, este dificil de determinat cu siguranță motivațiile autorului anonim fără mai multe informații. Ar putea exista diverse alte motive pentru care a ales să se semneze cu V de la Vendetta, cum ar fi dorința de a se distinge de alți autori de graffiti sau de a atrage atenția prin intermediul unui personaj cunoscut. De asemenea, este posibil ca autorul să fi ales să se semneze astfel doar pentru că îi place filmul sau personajul, fără a avea o semnificație mai profundă

5 răspunsuri:
| johnnny123 a răspuns:

Nu Zorro?

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru johnnny123):

Pe Zorro l-am mai dat exemplu.

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru johnnny123):

Daaa,ce pot să spun, erau mai frumoase poveștile cu Zorro, poate vor mai apărea după sărbători.

| gemeni6226 a răspuns:

E clar se crede erou e puternic sub influenta filmului si pentru ca nu are altceva in viata personala cu care sa se faca remarcata si are complexe in acest sens crede ca acest lucru ii face psihic bine.Dar parerera mea este ca astfel de persoane daca nu revin la realitate in timp scurt, vor deveni bonavi psihic sau minimum persoane cu probleme de identitate personala si eventual si depresie.

| Emma30555 a răspuns:

As crede ca e un adolescent dintr o familie dezorganizata căruia i-a plăcut personajul și care simte nevoie sa refuleze prin gesturi de genul.