| Popescu_Doiniţa_1981 a întrebat:

Scrieţi un citat despre prietenie

Răspuns Câştigător
| Anonima264 a răspuns:

Buna!
"Prietenia se demonstreaza prin fapte, nu prin vorbe."
O seara buna!

8 răspunsuri:
| Biancays a răspuns:

Prietenia inseamna un suflet in doua trupuri ( aristotel)

| Mădă0611 a răspuns:

"Singura prietenie de pret este cea care s-a nascut fara motiv." - Arthur van Schendel

| Inemes a răspuns:

Nu cunoastem decat ceea ce imblanzim. Iar oamenii nu mai au timp sa cunoasca nimic. Cumpara lucruri gata facute de la negustori. Si cum nu exista negustori de prieteni, oamenii nu mai au prieteni. – Antoine de Saint Exupery

| Popescu_Doiniţa_1981 explică (pentru Mădă0611):

Adevărata prietenie e dezinteresată şi necondiţionată

| Mădă0611 a răspuns (pentru Popescu_Doiniţa_1981):

Da, de aceea imi place acel citat.

| Popescu_Doiniţa_1981 explică (pentru Mădă0611):

Şi mie

| Popescu_Doiniţa_1981 explică:

Un trandafir frumos îşi schimbă faţa, o prietenie adevărată rămâne

| PαtнwαуTσBℓιѕѕ a răspuns:

Da, cel mai bun prieten este chiar Dumnezeu.
Apropiaţi-vă de Dumnezeu, şi El Se va apropia de voi. Curăţaţi-vă mâinile, păcătoşilor; curăţaţi-vă inima, oameni cu inima împărţită!
Iacov 4:8

Aceasta este porunca Mea: să vă iubiţi unii pe alţii, cum v-am iubit Eu.
Nu este mai mare dragoste decât să-şi dea cineva viaţa pentru prietenii săi.
Voi sunteţi prietenii Mei, dacă faceţi ce vă poruncesc Eu.
Nu vă mai numesc robi, pentru că robul nu ştie ce face stăpânul său; ci v-am numit prieteni, pentru că v-am făcut cunoscut tot ce am auzit de la Tatăl Meu.
Nu voi M-aţi ales pe Mine; ci Eu v-am ales pe voi; şi v-am rânduit să mergeţi şi să aduceţi rod, şi roada voastră să rămână, pentru ca orice veţi cere de la Tatăl, în Numele Meu, să vă dea.
Ioan 15:12-15