| marevna13 a întrebat:

Se dau doua persoane. Unul se numeste Victor Marin si celalalt Victor Dumitrescu. Unul dintre ei e bucurestean si celalalt este provincial (de la tara). Poti ghici dupa nume care este de la tara?

Răspuns Câştigător
| gemeni6226 a răspuns:

Nu pentru ca si cel de la tara poate avea in urma mutarii buletin de Bucuresti.

10 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

În mod sigur nu.

DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

Ma uit in dreapta la intrebari similare si le vad pe toate ale tale big grin

Nu, numele nu reflecta absolut deloc locul de provenienta al persoanei respective. Ma refer aici la numele romanesti. Ambele nume sunt la fel si nu inspira nimic.

| marevna13 explică (pentru DoarBogdan):

In Ardeal de exemplu sunt specifice numele: Pandrea, Dobrin, Ghircoias.

DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns (pentru marevna13):

Poate sunt, dar oras/tara... este irelevant, este pur si simplu un nume. Pe nimeni nu intereseaza asta. Oamenii se uita dupa alte caracteristici, nu dupa nume.

| Sofer a răspuns:

După felul cum arata și vorbește îți poți da seama cât de cât de unde provine.

| marevna13 explică (pentru DoarBogdan):

Https://nume.ottomotor.ro/ Iata ca numele de familie chiar reflecta locul de provenienta.

| marevna13 explică (pentru sadrian46):

Https://nume.ottomotor.ro/ Aici este o harta a numelor de familie si poti determina probabilitatea ca acek nume sa provina dintr-o anumita zona.

DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns (pentru marevna13):

Nu pot sa cred ca exista asa ceva laughing

Dar mersi de info.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns (pentru marevna13):

Să provină, dar după ce provine, se poate muta la oraș.

| Violleta2022 a răspuns:

Marin este de la tara, ca-i nume taranesc.