| Cristian0884df11 a întrebat:

Şi ce dacă se implinesc 100 de ani de la Marea Unire? 99 de ani n-au insemnat NIMIC şi brusc... Vai, 100 de ani! Sărbătorim ce? Ceee?
Că suntem cea mai săracă țară din UE, cu o rată mare de analfabeți,bețivi şi oameni săraci? Ce să sărbătorim? Că suntem nevoiți să plecăm la mii de km depărtare, să ne stabilim şi să muncim, ca să avem un trai mai bun? Ce să sărbătorim? Că traiul in România e aproape sau la fel de scump ca şi in tările vestice, doar că salariile nu sunt nici pe jumate la fel ca al respectivelor țări? Că in România totul e pe şpagă sau pile? Ce să sărbătorim? Că ne cresc copiii singuri sau ii ducem cu noi in alte țări, doar pentru că vrem să le oferim totul, pentru că nu vrem să sufere?
Uitați-vă in jur la țărişoara asta! Incepând de la mizerabilii care ne conduc, spitalele in care ne umplem de boli şi care sunt vechi de pe vremea lui Ceausescu, cotizăm la Casa de asigurari,dar degeaba; şcolile cu WC in fundul curții; ZERO kilometri de autostăzi; căi ferate in paragina; autorități incompetente şi legi care nu se respectă, miniştrii analfabeti, pițipoance deputate, bătrâni batjocoriti, copii pusi sa invete dupa manuale de doi lei, copii săraci dați la o parte că nu se ridică la standardul celor cu bani; milioane de români plecați in afară ca să-şi intrețină familia de acasă, străzi pline de gropi, stalpi in mijlocul trotuarelor, poluarea maxima, birocratie facuta sa te ingenuncheze si taxe facute sa te puna la pamant. avem resurse, dar le vindem pe bani de nimic la alții. Iar in spatele tuturor suferintelor un neam dezbinat, adormit si laș. Un neam al cărui imn național incepe cu: DEŞTEAPTĂ-TE ROMÂNE, DIN SOMNUL CEL DE MOARTE, IN CARE TE-ADÂNCIRĂ, BARBARII DE TIRANI! Si? Ne-am deşteptat? Sau ne deşteptăm? Oare când? Sau sărbătorim din sută in sută de ani o "unire" care nu mai exista demult? Dacă s-ar scula din morminte toți soldații care au plătit cu sângele pentru acest petec de țară din care fură toate gunoaiele, ne-ar mânca de vii...
La mulți ani.....cui?
Astept parerile voastrehappy O seara Bunahappy

11 răspunsuri:
| Endoryus a răspuns:

Negativist mai esti. Lasa, ramaneti macar cu speratul la o viata mai buna. Desi e clar ca nu o sa vina vreodata.

| WaterDrop a răspuns:

Aaa, vine Craciunul in curand, si apoi noul an, iti pui dorite, spui ca se vor implini, etc. etc. De ce ai fi suparat pe tara? Tara nu are nici o vina.

| Dismally a răspuns:

Poate ai dreptate, dar gandeste-te si in felul urmator - romanii au fost considerati mereu un popor de mana a doua, au fost mereu supusii altora fie ca vorba de maghiari, de turci, rusi etc. Mereu a trebuit sa facem ce hotarau altii, sa fim supusi si sa acceptam, indiferent daca ne convenea sau nu. Si da, poate ca nu avem acum mare lucru dar nu vrei sa stii cum o duceam inainte, cand nu aveam nici macar o tara. Gandeste-te ca este o mare realizare pentru poporul roman sa aiba astazi o tara unita, sa poata vorbi in limba romana, sa-si aleaga singur conducatorii si sa-si hotarasca singur destinul.
Ne lipsesc multe acum nu doar autostrazile dar o ducem de 100 de ori mai bine decat in perioada comunista, iar in perioada comunista o duceam de 100 de ori mai bine decat in perioada interbelica... Romania nu este nici pe departe perfecta dar este singura tara pe care o avem si am evoluat foarte mult in ultimii 100 de ani.

| SG1995 a răspuns (pentru WaterDrop):

Nu, doar idioții din ea, care-s majoritari.

| WaterDrop a răspuns (pentru SG1995):

Shhh, nu ne bagam in discutii de genul acesta pentru ca sunt nemuritoare si nu schimba nimic. Sa ne mentinem raspunsurile scurte si sa trecem la alte intrebari mai amuzante! Tihi!

| SG1995 a răspuns (pentru Dismally):

Știi de ce am fost mereu supusi:
De impecili dragă, românii nu s-au extins teritorial niciodată, rareori când am stiu să ne impunem, mica unirea a fost una din acele momente cheie, în rest i-am pupat pe toți în fund până ne-au ajutat.
Iar când după '89 am avut șansa să nu fim impecili l-am ales Iliescu în loc Rațiu sau Regele Mihai. Deci da România și-a dat singură
mu-ie.

| Dismally a răspuns (pentru SG1995):

Aici gresesti, cum sa se extinda niste tarisoare mici si neinsemnate precum Moldova sau Tara Romaneasca? Ce sanse crezi ca aveau impotriva unor vecini ca: imperiu austro-ungar, imperiu otoman, imperiu rus, alianta polono-lituaniana? Nu am fost niciodata o mare forta militara deci zero sanse de extins, este o minune ca am supravietuit. Un singur om nu poate schimba mai nimic, deci indiferent daca era Ratiu sau Regele Mihai in locul lui Iliescu, nu stiu cat de bine ar fi fost acum in Romania.

| SG1995 a răspuns (pentru Dismally):

Corect, dar până aceste imperii să de-a iama, imediat după căderea Romei ce-am făcut? Cum de alți au reușit și noi nu?
E adevărat un om nu schimbă mentalitatea de sclav a unui popor, dar face o diferență.

| RAY a răspuns:

Asa cum e Romania dar e Tara ta si trebuie sa fi mandru de ea, este o tara frumoasa cu multe fete/femei frumoase, si eu ma plang si de Romania si din pacate si de Germania ca trebuie sa ma pun pe invatat araba din cauza unei tampite, ai dreptate in ceea ce ai scris de asta trebuie sa votati nu sa frecati menta si apoi sa va plangeti 4 ani

| Dismally a răspuns (pentru SG1995):

Dacii nu erau un mare popor unit si cu idealuri comune, erau o uniune de triburi si aceasta uniune nu prea s-a format cu acordul tuturor partilor implicate... In plus daca tot ai spus de caderea Imperiului Roman, gandeste-te ca gotii despre care se spune ca au distrus Roma au trecut si pe la noi iar o parte din ei s-au stabilit pe teritoriul fostei Dacii. Iar dupa goti au venit si hunii...

| AC4S4 a răspuns:

Parerea mea e ca ne plangem prea mult.
Sa ne uitam cum a fost prezenta la urne la alegerile trecute:
Parlamentare 2008: 39, 20%
Parlamentare 2012: 41, 76%
Parlamentare 2016: 39, 42%

Europarlamentare 2007: 29, 46%
Europarlamentare 2009: 27, 67%
Europarlamentare 2014: 32, 44%

Prezidentiale 2008: 58, 02%
Prezidentiale 2014: 64, 10%

Prezenta la alegerile prezidentiale este la limita decentei. La europarlamentare este jalnica, la parlamentare slaba.
De ce se plange poporul asta atat, cand la 60% din ei nu le pasa de cine va conduce guvernul, la 70% din ei nu le pasa de cine ii va reprezenta in Europa? Tarile dezvoltate au o prezenta medie de 80%.

Nu este Romania o tara dezvoltata, dar nu e nici ultimul gunoi. Daca vrem sa se schimbe ceva, trebuie sa aratam ca ne pasa. Asta nu se arata prin proteste #Rezist, #Boicot, #IubireaNuSeVoteaza si alte slogane care dau dovada de prostie. Aratam ca ne pasa prin vot.