| FloriiHoran a întrebat:

Sincer acum, prima data cand vezi un baiat, te uiti la fata lui, nu? Poti sa spui ca "nu doar fata conteaza", si sa te uiti doar la comportament? raised eyebrows

6 răspunsuri:
| Colors a răspuns:

Da cel mai mult conteaza fata baiatului, poate avea un comportament frumos dar atunci cand te uiti la el si nu iti place nici ca te gandesti la ceva mai mult decat un amic! Cand nu iti place, nu iti place!

Sa spun asa pentru mine conteaza fata, sa aiba ceva, care sa imi placa. apoi ma uit si asa la felul baiatului de a fi pentru ca sunt unii baietii prea slabi sau..depinde de preferinte. apoi vad si cum e comportamentul lui daca as vrea sa fie ceva mai mult decat un amic, pentru ca asa...se intampla sa avem si amici mai urati...sa zicem cu un suflet mare care stie sa iti fie prieten adevarat, dar nu ca te-ai gandii ceva mai mult!

| AndreeaaD a răspuns:

Depinde de fiecare persoana cum vede lucrurile.
Atunci cand intalnesti o persoana,fie baiat, fie fata, normal ca te impresioneaza in primul rand fata. Abia mai tarziu dupa ce faceti cunostinta si incepeti sa iesiti, ii descoperi personalitatea, caracterul etc.
Sunt foarte multe persoane superficiale care pun accent pe imagine.Eu cred ca aceste doua elemente se completeaza.Si avandu-le pe amandoua esti mai aproape de perfectiune.Repet,aproape,pentru ca nimeni nu e perfect.

| MalleusMaleficarum a răspuns:

Cei care mestecă clişeul "Interiorul contează mai mult decât exteriorul" sunt nişte ipocriţi. Prima dată când te uiţi la o persoană, în special un viitor partener nu te uiţi la personalitatea lui, la caracterul lui, la "interiorul" lui, te uiţi la faţă, la haine, la păr, la fizic.
Abia apoi ajungi să-l cunoşti şi să-ţi dai seama de caracter şi personalitate.
E un lucru perfect normal, logic şi uman.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru MalleusMaleficarum):

Pardon.

Clişeul era:,, Exteriorul NU contează, doar interiorul e important.''
Evident că a susţine că infăţişarea unui om nu are nicio relevanţă intr-o relaţie de natură amoroasă denotă ipocrizie crasă. Şi bineinţeles că primul lucru care se observă la o persoană atunci când o intâlneşti pentru intâia oară este aspectul fizic (e practic imposibil să vezi...altceva).

Insă faptul că,, Interiorul contează MAI MULT decât exteriorul" este cât se poate de adevărat, cel puţin pentru mine. Desigur că e nevoie şi de atracţie la nivel fizic, fără doar şi poate. Insă e suficient să arate decent, nu e nevoie să fie super-ultra-mega fotomodel, pentru că dacă ajung să mă indrăgostesc de mintea unui bărbat, de ce şi cum e el, de caracterul, temperamentul şi personalitatea lui, infăţişarea imi va părea din ce in ce mai plăcută, mai incântătoare, mai atrăgătoare.
In fond, nu mă mărit nici cu părul şi nici cu muşchii lui, ci cu cine este EL, ca om.

| MalleusMaleficarum a răspuns (pentru anonim_4396):

Da, eu am greşit, my bad. laughing

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru MalleusMaleficarum):

No problem.
You're forgiven.