| EnciclopediaProstiei a întrebat:

Stiati ca din cauza statului djibouti, etiopia nu mai are iesire la mare? cum va afecteaza emotional acest lucru, ce impact a avut? cum ati reactionat individual cand ati primit vestea in acel moment?

13 răspunsuri:
| sublime89 a răspuns:

Mai degraba din cauza statului Eritrea nu mai are iesire la mare. Djibouti e independenta din 1977, pe cand Eritrea si-a obtinut independenta fata de Etiopia abia in 1993, dupa un razboi lung de decenii. Oricum, e pacat pentru Etiopia, o tara si asa foarte saraca, sa ramana si fara iesire la mare. Tragic destin pentru un fost mare imperiuhee hee

NOname
| NOname a răspuns:

Nici că mi-ar păsa mai puţin...

| EnciclopediaProstiei explică (pentru NOname):

Au o mica, mica legatura cu tine, acolo a domnit un urmas al lui insusi dumnezeu
http://en.wikipedia.org/wiki/Haile_Selassie (niciodata nu i-am retinut numele)
profetul era bob marley (un fel de iisus sau mohamed), in miscarea rastafari

NOname
| NOname a răspuns (pentru EnciclopediaProstiei):

Na, vezi dacă nu sunt familiarizată cu subiectul?
E o cale lungă până la afectatul emoţional.hee hee

| EnciclopediaProstiei explică (pentru sublime89):

Cu eritrea e mai complicat, e ca si cum, conform istoriei, ai spune ca Romania blocheaza iesirea la mare a ungariei. pai e dreptul nostru sa fie marea noastra, asa si cu eritrea. in fine, nu trebuia sa te aprofundezi, las-o cu djibouti laughing

| EnciclopediaProstiei explică (pentru sublime89):

Da, stiu ca bozgorii nu au ajuns pana acolo, era un exemplu.

| sublime89 a răspuns (pentru EnciclopediaProstiei):

Da, sigur ca era dreptul celor din Eritrea sa-si castige independenta, dar e si dreptul celor din Djibouti sa fie liberi big grin Djibouti are legaturi mai stranse cu Somalia decat cu Etiopia. Pe vremea cand era colonie franceza se numea "Somalia Franceza"hee hee

Ungaria isi avea iesirea la mare prin Croatia, timp de secole, dar bineinteles ca nu aveau drept nici acolo. Iar m-am aprofundat laughing
Dar de ce ai pus intrebarea asta? Ti-e mila de saracii etiopieni pentru ca sunt crestini, sau rastafarieni? Sau iti pare rau pentru Haile Selassie si Bob Marley? Sau fumezi ce cred eu ca fumezi? thinking laughing

| мιнαɛℓα36 a răspuns:

M-a afectat foarte emotional aceasta veste. Tulburator m-am simtit vreo cateva saptamani. La burta. Si am inceput sa fumez flori de musetel (pe care le-am cules singura asta-vara, cand am fost in vizita la varu'). Apoi am urmarit cursul de schimb botswanez (nu cauta asta pe google), in locul vecinei de la etajul 2, care se uita la Nymphomaniac vol.5, interzis in Romania, dar in Djibouti nu!

| EnciclopediaProstiei explică (pentru мιнαɛℓα36):

Bella donna, nu aveam de gand sa caut pe google. recunosc un comentariu de satira cand il vad.
tragedie mare ca interzice nimfomaniac, de abia asteptam sa-l vad la cinema....acuma trebuie sa-l vad pe net sad
daca nu il interziceau, nici nu auzeam de el, tactica de marketing.

| EarsOfAFox a răspuns:

Asta e o postare care să ateste nickname-ul de pe TPU? laughing

| Hombre a răspuns:

Mi se fălfăie, de parca pe ăia i-a afectat emotional cand Romania a fost ciuntita de Bucovina de Nord, Modova de dincolo de Prut sau cadrilaterul de la Bulgari.
La fel mi se fâlfâie si de Bob Marley c-a aderat (ca-i placea canabisul) la credinta rastafari cu Isus-întrupat Haile Selassie.

| Kaℓi a răspuns:

Naspa. Unde mai fac bietii etiopieni plaja, surf, nudism?

| Leocerba a răspuns:

Daca vrei parerea mea despre Djibouti la Stiinta Filosofie, reactia mea este asta:
Ce-i cu intrebarea asta la Stiinta si Filosofie?
N-o prea inteleg, de aia intreb.
Djibouti este o tara cumplit, cumplit de saraca, acolo se intampla tragedii greu de cuprins cu mintea, atata saracie si atata suferinta, atatea datorii si un buget care merge spre inarmare, copii murind pe mijlocul strazii in dureri crunte, cu muste la gura, adulti umiliti, captivi in propria lipsa de educatie, tributarii unor superstitii pe care nici dracu nu le sparge!
Etiopia, o alta tara care-mi da fiori. Populatie infectata cu virusul HIV, durata de viata de aprox 40 de ani, analfabetism, ritualuri crancene.