| RazzMTB a întrebat:

Stiti care e problema cu individul evreu Yeshua Emanuel?

Niciunul dintre presupusii martori oculari nu l-a intalnit vreodata pe Iisus. Nici macar Pavel, ale carui scrisori au stat la baza miscarii crestine—nu a primit evanghelia de la vreun om, nici nu i-a fost invatata, ci a primit-o prin revelatie de la Iisus Hristos (Galateni 1:12), asa cum este explicat in Faptele Apostolilor 9.

Pe parcursul intregii vieti a lui Iisus, nimeni nu a scris nimic despre miracolele sale, despre ceea ce a spus sau despre actiunile adeptilor sai. Au existat multi scriitori, filozofi, istorici si comentatori din secolul I, cum ar fi Petronius, Seneca, Martial si Quintilian, care ar fi avut motive intemeiate sa-l observe pe Iisus, dar nu au facut-o. Nu avem nici trupuri, nici morminte, nici ramasite fizice, nici scrisori, nici inscriptii, nimic care sa fie considerat dovada.

Chiar si respectatul scriitor evreu Philo din Alexandria, care a trait in perioada in care se presupune ca a trait Iisus si a fost unul dintre cei mai bogati si mai bine conectati cetateni ai Imperiului, nu mentioneaza nimic despre Hristos, crestini sau crestinism in scrierile sale voluminoase.

Aveti argumente pro sau contra?

1 răspuns:
| lpavel a răspuns:

Toata postea lui Isus a fost povestita de apostolii lui Isus si scrisa de scriitorii acelor vremuri! Apoi preluata de cei care au scris biblia!
Apostolul Pavel a devenit a apostol dupa moartea lui Isus, dupa ce insusi Isus la strigat din cer si l-a intrebat: De ce ma prigonesti? -Cine esti Doamne sa cred in tine? Si i s-a facut cunoscut! De atunci a devenit apostol! Inainte de asta era un om de vaza, un fel de sef, nu stia nimic despre Isus sau Dumnezeu, nu le dadea importanta, de aceea nu a vrut sa-l cunoasaca nu ca n-ar fi putut! Pentru el Isus era un cersator, nimic altceva!
Marii scriitori de atunci nu au scris despre Isus ca nu-l Considerau important, cu atat mai putin Dumnezeu! Nu-l Cunosteau, nu stiau ca El este Mesia...
Era ca si in ziua de azi: cine ii da importanta unui om care arata ca un cersetor si vorbeste pe strada?
Apoi nu i-au gasit ramasitele omenesti ca El dupa ce a murit rastignit a inviat si s-a inaltat la cer cu trup cu tot, ce ramasite sa gaseasca? Se vede clar ca nu stii nimic despre Isus...

| RazzMTB explică (pentru lpavel):

Prietene, Isus a fost un individ de meserie tamplar, ce inviere visezi? hai ca iti dau si eu sute de exemple de invieri din alte mitologii, care preceda crestinismul laughing deci tot nu m-ai convins