| Torahh a întrebat:

Sunt in Anglia, am scris o carte si vreau sa vin sa o public. Ce am de facut? Ofer funda

6 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Ai de făcut să o publici. Conntactezi o editură, le dai bani și ei ți-o publică.

| Niciunnumedeutilizator a răspuns:

Sună la o editură și dă-le manuscrisul. Dacă le place, negociați prețul.

| minrest a răspuns (pentru sadrian46):

Eram cu mai multi in 2004, noi sapam la Capidava si am gazduit un editor. Cum stam seara, beam o bere si el ne spunea, ca orice am scrie sa nu ne temem, sa mergem la editura, la el sau la alta, ca o carte daca are ceva de spus se vinde in destule exemplare ca sa renteze publicarea, si primeste si autorul, desi nu prea are cum sa ia mult. Asa ca, da, sunt edituri care iti cer bani ca sa iti publice elucubratiile, dar sunt si edituri care iti evalueaza munca, publica daca vad ceva valoare si potentialul de a vinde doua, trei sute de exemplare, si iti ramane o suma, care evident nu acopera documentarea si creatia.

| minrest a răspuns:

Trebuie sa o propui, pe rand, editurilor. Te interesezi la fiecare editura care e procedura. Daca ti s-au publicat articole, in orice tara, nu neglija sa mentionezi asta editorilor.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns (pentru minrest):

Dar sunt si edituri care iti evalueaza munca, publica daca vad ceva valoare si potentialul de a vinde doua, trei sute de exemplare. Arată-mi editura care face asta. măcar una.
Dacă mergi la o librărie în centrul unui oraș mare, sunt 20000 de volume diferite pe raft. Poți să numeri pe degetele de la o mână cărțile din care s-au vândut câteva sute de exemplare. E ușor să vorbești din auzite, căci și despre Dumnezeu, tot din auzite ai auzit. și și se mai întâmplă să și crezi Eu am publicat o carte și știu pe pielea mea.

| minrest a răspuns (pentru sadrian46):

Inseamna ca asa stau lucrurile, cel putin in majoritatea cazurilor. Cum spuneti dumneavoastra. Trist.