| Lsksl a întrebat:

Sunt prea emotiva, plang din orice daca cineva imi spune lucruri urate si ma deranjeaza ma consum foarte mult si plang..Nu stiu cum sa scap de asta. Voi ati trecut prin asa ceva? povestiti-mi :*

12 răspunsuri:
| C26 a răspuns:

Si eu sunt cam la fel, pentru ca sunt sensibila, si pun la suflet tot, si orice vorba rea, sau o ignorare, ma doare, ma supara, si ma consumstraight face.
Unele fete sunt asa sensibile, si cat am vrea sa fim tari, ca sa nu mai punem orice la suflet, nu putem, ca asta e firea noastrastraight face.
Si ar trebui chiar sa nu mai bagam in seama orice vorba, pentru ca lumea oricum e rea, si vorbeste mult si prostchatterbox

| TizZu15 a răspuns:

Nu,nu am trecut prin asa ceva mi se pare ceva aiurea nu ar trebui sa te consumi din toate porcariile, ar trebui sa fii tare si sa infrunti.

| LiVeeee a răspuns:

Buna,nu trebuie sa iei in serios toate prostiile si sa le pui la suflet, ca oricum, cat vei da sa faci bine, tot va aparea unu care nu-i convine si...
ai putea sa scapi de asta prin indiferenta

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Buna!
Sa stii ca si eu sunt la fel.
Foarte sensibila, emotia.pun la suflet orice. Nu ai cum schimba asta, pentru ca asa esti tu! Oricate ganduri pozitive ai avea si oricat ti-ai repeta in cap ''nu mai pun la suflet..nu vreau sa plang, nu ma intereseaza'', te minti.
Accepta-te asa cum esti.E tot ce poti face.
In tot raul e un bine, sa stii.Plangand,te descarci, iar pe urma te simti mai bine! Priveste partea buna a paharului.

| SunnyDay88 a răspuns:

Ai o imagine de sine slaba si o stima de sine negativa. lucreaza la capitolul acesta si lucrurile vor sta altfel.

ps: Daca ai tai vor sa mai faca un copil sa le spui sa nu mai faca acelesi greseli care le-au facut cu tine.

| gingergirl1 a răspuns:

Mdaa...cam asa sunt si eu! Dar! De.ce sa plang si sa ma consum eu pentru niste prosti sau niste vorbea spuse aiurea?straight face Eu una ma uit in oglinda si imi zic "Hai da'ma 'n-colo ca sunt adorabila"laughing Sau "Vezi ce fetita inteligenta sunt?" In fine ma complimentez singura, nu stiu de voi dar pe mine ma ajuta, pana la urma cine ma cunoaste mai bine decat eu insami?tongue

| Picasso a răspuns:

Saluty, mai, incearca si tu sa fi mai nepasatoare, fi barbata, fi indiferenta cu lumea din jur, sau cu cei care te afecteaza, nu le da atentie, stiu e usor de zis, insa incearca! Fi si tu nesuferita, si incearca sa nu te gandesti ce parere au ei despre tine sau chestii d-astea! Nu te lasa influentata usor, si sa nu fi naiva! succes, mai mult de atat nu te pot ajuta, daca vrei sa mai vb msg prv big hug wave

| LovellyAngel a răspuns:

Poate că ai fost prea răsfăţată. Şi eu am avut o astfel de colegă, când cineva îi spunea verde-n faţă fugea să plângă în baie... Asta pentru că trăia cu impresia că e perfectă.
Sau ai suferit vreo traumă sau ceva care te-a marcat?
Astea sunt principalele motive. Oricum, ar trebui să mergi la un psiholog, să discuţi cu el.

| Lsksl explică (pentru SunnyDay88):

Greseli? cum ar fi? Eu nu am o relatie tocmai buan cu parintii mei sau cel putin cu mama.

| Lsksl explică (pentru LovellyAngel):

Nu am suferit nicio trauma si nici nu ma simt perfecta. Pur si simplu asa m-am nascut eu emotiva, pun suflet in tot ceea ce fac, as vrea sa fiu si eu ca unele fete Tari care au caracter de neinvins, cu emotivitatea nu ajungi niciunde. Nu poti face prea multe lucruri in viata. Pe deasupra mi-am m-ai facut si un prieten de 7 luni si m-am atasat enorm de el si va trebuii sa plece peste cateva zile in Italia timp de 10 zile si am plans zilele astea incontinuu. asa sunt eu tocmai de asta voiam sa va povestesc ce ma nemultumeste.

| AgathaRo a răspuns:

Cam greu insa banuiesc ca am trecut multi prin asa ceva.
In cazul in care persoanele care te jignesc, te fac de feluri. Ar trebui sa lasi de la tine sa nu pui la suflet tot ce zic ei.AI putea sa ii ignori sau sa taci si rabzi in tine, dar nu e tocmai in regula sa tii totul in tine ca dupa un timp dai in depresii ceea ce nu-i ok.Sunt cam multe exemple toate alea. Daca simti nevoia sa schimbi o vorba sau ai nevoie de sfaturi imi poti lasa mesaj pe privat cu id-ul tau.

| SunnyDay88 a răspuns (pentru Lsksl):

Eu nu contest ca nu e buna, insa nu te-au pregatit adecvat pentru viata. prin grija exagerata ti-au facut mai mult rau decat bine.

ma "bucur" ca n-ai vazut partea cu imaginea de sine. era cea mai importanta...