| angela_7705 a întrebat:

Tema ...de reflectat!
Sa presupunem ca gasititi o suma mare de bani. Aveti datorii mari la banca, restante la intretinere.Trei copiii mici de crescut. Numai voi lucrati deoarece sotul tocmai v-a parasit. Trebuie sa aveti grija si de parintii bolnavi. Ce faceti? Dati banii propietarului? Ii pastrati?

10 răspunsuri:
| Razvan a răspuns:

Solutia de mijloc.Ma duc cu banii la casa respectivei persoane si ii explic situatia si ii cer ajutorul si daca e un om bun ma va ajuta daca nu ma voi descurca eu cumvawinking

| Silvia a răspuns:

Daca sunt banii unei prietene pe care i-a imprumutat de la banca cu mari eforturi si copilul ei trebuie operat, eu zic sa ii inapoiezi banii. E un copil.Asa e mai bine.

| Leea1234 a răspuns:

I-as returna, fara dar si poate... dar asta in cazul in care as cunoaste propietarul, daca nu as stii ai cui sunt banii, cu siguranta i-as pastra, i-am gasit, nu i-am furat!

| Casiana a răspuns:

Sunt om si m-as gandi:"Mai omule, rau imi pare de tine dar si de mine imi vine sa plang!"...Nu e o metoda prea ortodocsa, dar na, fiecare lupta pentru el in ziua de azi...

| Artemiss a răspuns:

Cu atatea probleme sigur as pastra eu banii.Nu as avea timp sa ma gandesc daca e bine sau nu, daca e sarac proprietarul sau nu.Sa fim seriosi, rari sunt cei ce inapoiaza un lucru gasit.Nu e frumos, dar e sanatos! Si in plus, de ce nu a fost atent cel ce i-a pierdut? Odata ce avea o suma mare de bani, trebuia sa aiba grija.Deci clar, ii pastrez!

| Ionutzsa a răspuns:

I-as pastrabatting eyelashes As crede ca fiind intr-o asemenea situatie nu i-am gasit chiar intamplator, a fost destinul happy

| Alphawolf a răspuns:

Daca cunosc proprietarul si stiu ca este sarac atunci cu siguranta ii restitui dar daca nu-l cunosc norocul meu. Consider ca este un noroc si ii folosesc ca si cum ar fi ai mei. Cu atitea probleme pe cap sunt bine veniti

| angela_7705 explică:

Ai actele propietarului; intampator e buna prietena a carui copil ar de suportat o operatie grea; banii au fost imprumutati din banca cu mari efortur

| angela_7705 explică:

Orice om cu mintea intreaga, a da banii inapoi. Cum a mai spus a actele propietetarului. Deci stiii unde sa- gasesti. Unde mai pui ca ca are un copi de operat.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da sigur ca as face asta, i-as da inapoi proprietarului. Daca nu i-as da nu as mai trai cu constiinta impacata. Tu ce ai face?