| AlexandruContFacutLaMisto a întrebat:

Tocmai raspundeam la o intrebare si am vazut o fata tare frustrata cand a auzit ca unui tip i-a platit o femeie masa.Am si eu o curiozitate fetelor, de la voi vreau sa aud ca voi stiti ce ganditi. Spuneti sincer ce vreti voi sa va ofere barbatu si ce considerati voi ca trebuie sa ii oferiti voi.Ca vad ca in secolul asta tot mai mult se pune pret DOAR pe ce ofera barbatu,si mai putin pe ce ar trebui sa se puna adica pe intelegere din fiecare parte. daca tot se pune pretu pe oferit, sunt si eu curios voi ce considerati ca ar trebui sa oferiti.Eu inteleg ce ar trebui sa-ti ofer tie,atentie,siguranta,respect,dar voi,voi ce ati vrea sa va fie oferit si voi ce ati oferi la schimb(e normal sa intreb ce oferi ca asa e si de craciun, dai da si primesti).

9 răspunsuri:
| iliiiinca a răspuns:

Am vazut intrebarea si raspunsurile. Nu tipa era frustrata, ci tu, cel care s-a aprins asa de grav de ai sarit in sus. Am avut tendinta sa ma bag dar am zis lasa, la ce argumente aduci. Asa ca iti voi raspunde strict la intreabarea asta sarcastica
Ce cauta femeile si barbatii si pot oferi la randul lor:
Atentie si ascultare
Respect reciproc
Intimitate emotionala si fizica
Suport emotional
Comunicare deschisa
Siguranta si incredere
Apreciere si recunostinta
Sustinere activa
Iubire si afectiune
Colaborare in rezolvarea problemelor
Te-ai lamurit?

| AlexandruContFacutLaMisto explică (pentru iliiiinca):

M-am aprins pentru ca ma enerveaza cand vad femei de genu care cred ca barbatu e un fel de sclavet si ca ele sunt cele care il ridica pe el =). Daca citeai bine vedeai ca femeia zicea ca ala e in energia feminina daca ii plateste si FEMEIA odata mancati-as la restaurant cum e normal in ***, dar cand am intrebat-o nu mai e energie feminina cand barbatu e prost si face cu randu treburile de femeie? Tu nu poti sa ai pretentia ca barbatu sa fie ca inainte adica sa tina greu sa munceasca doar el pentru bani, dar tu sa ai pretentiile din prezent adica dupa ca eu as munci toata ziua pentru amandoi, tu mai pretentia sa facem treburile casnice in 2 nu? Ori muncim amandoi, si facem jumate jumate si treburile casei si platile, ori ce rost are sa fi cu cineva in relatie? Ca doar nu te-ai combinat cu mine doar cascaval.

| AlexandruContFacutLaMisto explică (pentru iliiiinca):

Eu zic de faptul ca fata aia nu intelege ce inseamna egalitate.Eu n-am nicio problema sa platesc masa mi se pare de respect sa-ti plateasca masa ca eu sunt barbatu, nu contrazic asta, dar din bun simt te oferi sa platesti chiar daca nu o sa te las, de bun simt mai e daca eu platesc cina acum, tu maine platesti micul de jun.De bun simt e asa : tu iti faci treburile tale, eu pe ale mele, nu ai voie ca tu sa ai pretentia ca treburile tale sa le facem amandoi iar pe ale mele sa fac singur.Intelegi ce zic? Acum sunt mai linistit si aduc argumente mai gandite.Eu inteleg ce zici ca ar trebui sa facem amandoi impreuna sau fiecare pe ale lui,dar tine cont asa,unele trebui de barbati e foarte simplu nu le puteti face (exclude termenul de misoginism ca nu e,asta e realitatea,unde sunt chestii de forta,nu puteti).Ca sa-ti dau un exemplu inteleg si faptul ca hai sa spalam farfuriile amandoi, bine de bun simt ar fi fiecare sa si-o spele, asta find considerata treaba de femeie, cand e vorba sa se intample o chestie care tine de treburi barbatesti, nu vad ca tu ca femeie sa te bagi sa schimbi un bec, sau sa schimbi roata la masina daca ramanem la dracu in praznic.Intelegi ce vreau sa zic? E aiurea ca tu sa-mi ceri mie sa facem jumate jumate treburile tale, daca tu ai pretentia ca eu sa-mi faci mereu treburile singur, de ce nu tinem cont de egalitatea asta si cand e vorba de treburile barbatului? Asta tot vreau sa explic si asta voiam sa ii zic si ei.Tu vrei mai pe scurt eu sa fiu nou tau tatic sa te sustin si sa te ajut, dar si tu trebuie sa fii noua mea mamica si sa ma ajuti si sustii.

| SkandallKamataru a răspuns:

Daca e gagica-sa sau nevasta+sa si ei traiesc in aceiasi casa, nu e nici o problema... daca e la un prim date, e jalnic pentru bărbat, ala e un purtator de... Ilegal

| AlexandruContFacutLaMisto explică (pentru SkandallKamataru):

Tocmai am zis mai jos rolling on the floor, pe mine nu ma deranjeaza sa platesc, pe mine ma deranjeaza cand le vad pe astea care au impresia ca eu AS FI OBLIGAT sa fac asta, din bun simt sau doar ca sa-mi arati ca te oferi sa-ti platesti partea, ca oricum ti-o platesc eu.De fapt daca stau si ma gandesc la ce zici tu sunt mai mari sansse si mai corect ar fi ca daca suntem un cuplu sa platesc eu masa decat daca ne stim de 2 minute. Taica-meo toata viata a platit cand am iesit undeva toti si mi sse pare corect.Eu deci zic ca de bun simt e ca sa te oferi macar doar asa ca sa-ti platesti partea chit ca barbatu nu o sa te lasa, nu sa fii o zdreanta care sa crezi ca ala e obligat sa-ti plateasca masa, mai ales daca esti vreo fripturista de aia care cere ce e mai scump.

| SkandallKamataru a răspuns (pentru iliiiinca):

Ce cauta femeile intr-un barbat? 1. Aspect
2. Siguranta 3. Apreciere

| iliiiinca a răspuns (pentru SkandallKamataru):

De aspect nici nu se pune problema. La ce să te uiți prima dată până să cunoști persoana? De la sine înțeles. Fără să te atragă, n-ai ce să faci

| Anonimul151 a răspuns (pentru AlexandruContFacutLaMisto):

Cum adică femeia să nu aibă pretenția ca treburile să fie făcute în 2? Adică un bărbat nu poate face de mâncare, curat, să spele vasele etc?

Și femeile pot schimba un bec. Și femeile pot schimba o roată la mașină și pot face multe alte lucruri care sunt treaba de bărbați. Iar bărbații pot face lucruri care sunt "de femei".

| Anonimul151 a răspuns (pentru iliiiinca):

Ai dat cel mai bun răspuns.

Eu cred că un bărbat, dacă își respecta și iubește cu adevărat iubita / soția o să o ajute indiferent la ce. Și un bărbat poate face singur de mâncare, poate face curat sau sa spele vasele etc. Iar o femeie la fel. Poate sa schimbe dacă e nevoie un bec sau sa schimbe roata de la mașină.

Exista persoane de genul, care fac treburile astea fiindcă nu sunt într o relație.

Însă, mie mi se pare normal ca un cuplu să se ajute între ei. Indiferent la ce. Nu să zică ca "Tu ești femeie și trebuie sa faci aia ca e treaba de femeie" sau invers ca e treaba de bărbat. Nu exista chestia asta. Nu exista treburi de făcut doar de bărbați sau de femei.

Îmi pare rău că unii băieți au ideea asta că "barbatul" trebuie sa fie "scavet". Pai dacă un bărbat face curat, de mâncare etc, e un lucru rău? Sau dacă o femeie schimba o roata de mașină, e un lucru rău că știe sa o facă? Sau alte lucruri de genul?

Deși sunt băiat, nu am ideile cum le are persoana care a pus întrebarea.

Cred ca el e pe părerea că Dacă un bărbat face de mâncare, curat, mai nou "Treburi de femeie", acel bărbat ar trebui considerat "femeie". Sau cuvântul acela pe care tot îl zic mulți, de la specimenul Dana Buteanu Sau ceva de genul. Mai există multe astfel de persoane. Și din păcate, de acolo se copiază aceste idei. Pentru că Dana Buteanu, e de părere ca bărbatul nu trebuie sa facă nimic. Fiindcă de "aia" exista "femeie". Sa facă de mâncare și restul. Deși, e o gândire care nu e atât de logica și normala...

Cum spuneam, ai dat cel mai bun răspuns fiindcă ar fi trebuit sa îl lămurești. Dar nu cred ca ai facut-o. Tot aceleași idei le are. Din păcate.