| Mosotti a întrebat:

Tot gasesc pe FB niste faze care imi arata ca omul nu se cunoaste pe el, nu-si cunoaste natura, dar vrem sa ajungem pe Marte.

Vad destule subiecte pe acolo gen "un partinte poate avea grija de 7 copii, dar 7 copii nu pot avea grija de un parinte", etc, etc.

Toata lumea "vai ce nesimtiti, vai vai vai". Nici unul nu a atins cauza reala si anume (evident ca nu este bine ce se intampla, dar are explicatie logica):

Natura considera util doar ce ajuta la perpetuare si supravietuire, restul nu are voie sa existe.
Copiii fiind baza acestui lucru, omul e programat genetic sa simta sentimente ca sa fie cumva obligat sa aiba grija de copii, de fapt nici nu aleg parintii, simt asta.

Invers zice natura "astia batranii si-au facut treaba, nu mai am nevoie de ei, sa dispara cat mai repede", asa ca au adaptat copiii sa nu prea aiba grija de ei, sunt nesimtiti ca asa au trebuit sa fie, nici ei nu aleg, asa simt pur si simplu.
Trag tot la copiii lor de fapt! Nici macar la partener, l-ar lasa pe ala mancand nori la o adica.

Iar cine zice "e chestia de educatie", pai nu e, de ce 99, 9 % din parinti au grija de copiii lor indiferent de educatie, dar invers poate doar 50 %? Dar si aia 50, daca ii streseaza parintele bolnav prea mult, incep si aia sa se debaraseze usor usor intr-o anumita masura.

Natura e cea mai mare dictatoare criminala, dar asta e. Si noi jos comunismul, dar nu il vedem pe cel din noi? Ca sa nu mai zic ca nu vedem nici dictatura religiei, dar ala e alt subiect. Deci nu vedem cele mai puternice dictaturi.

Vazusem o faza "maica, am chemat pe aia de la telefoane ca telul nu mai suna, credeam ca s-a stricat", a fost spusa ca amuzament, dar femeia de fapt se mira ca, copiii ei nu o mai cauta. Si desi in varsta nu stia de ce, ca ea era reprezentativa.

Sunt curios de parerile voastre, si mai ales parerea lui Cinic.

6 răspunsuri:
| Cinic a răspuns:

Sunt de acord! Doar ca tu degeaba spui adevarul care este bazat pe date si satatistici si facts! Pt ca oamenii sunt condusi de speranta si vise. Adevarul si realitatea bruta, ucide sperantele si visele oamenilor. Astefel tu prin postarea asta vei deveni cinic, extremist si chiar nebun. Intr-un fel intrebarea ta este asemanatoare cu raspunsul meu la postarea lui ray. Dar realitatea neplacuta nu este buna. Lumea il injura pe antonescu dar nu au nici o problema cu americanii care au ucis milioane de CIVILI japonezi. Pt ca americanii sunt... buni! Lumea tipa sus si tare jos hamas/palestina si Dumnezeu sa binecuvanteze israel, dar nu vad pe rumble si pe X miile de copii palestinieni morti. Eu nu sunt pro israel si nici pro palestina, nici cu nato si nici cu brics. Sunt doar pro Romania. Si poatarea ta este adevarata. In principuiu nu suntem altceva decat masinarii biologice cu falsa impresie ca avem liberul arbitru. In viata its all about health, looks and money. Asta-i realitatea si asa te percep oamenii din jurul tau.

| Mosotti explică (pentru Cinic):

Pai ce spun eu din contra, ajuta sa nu ti-o iei in cioc, ca visarea si speranta (ea e minciuna de fapt), fac rau dupa nu mult timp).
Chiar daca pe moment nu convine.

Daca stii astea, o sa stii ceva care te scoate din multe belele:

Sa nu ai incredere in nimeni in afara de parinti, bunici, oricat de bine s-ar purta, oricat de buni ar fi. Ai nevoie de garantii de securitate!
Garantie de securitate inseamna sa nu iti poata face nimic orice ar fi.

Si deci poti lua masuri, deci ajuta sa cunosti. Trebuie sa stii ca partenerul te poate insela oricand, chiar daca acum te iubeste pana te nimereste, nu stim ce va simti peste 2 ani, nu stim nici noi ce vom simti.
Il condamnam pe el cand si noi am face la fel la prima ocazie, f tare!

Trebuie sa stii ca ti-ar lua juma de casa sau pe toata daca ai pus-o pe numele ei/lui, ori toti banii oricand, deci nu treci casa pe numele ei, sau sa o treci la casa, masina, bani din banca, ca te arzi urat de tot. Trebuie sa te asiguri ca nu are nici un drept financiar in caz de despartire!

Daca prin lege ar avea dreptul la ce ai deja, tot sa fie pe numele parintilor de dinainte.
Dar chiar am caz! Un nelu frumuselu a vrajit pe una care arata si ea bine, aia avea ceva bani, casa, etc.
Dar casa era pe numele ma-si.
El a tot tatonat asa fin sa isi treaca ea casa pe numele ei! Noroc ca ma-sa nu a vrut.
Cand ea nu a mai avut bani, ala a parasit-o, nu inainte sa sparga un geam cu pumnul in fata ei ca nu a reusit sa ia juma de casa.
Cica "eu am platit", ce a platit? platea si el intretinerea aia de cacao (Ca in anii 90 nu era prea mare), poate lumina, dar asta nu-ti da dreptul la proprietate, in rest masa si altele, de la ea le avea.

Vezi?

Iar daca partenerul judeca si stie si el adevarul, va fi de acord, ca intelege situatia, nu se supara.
Dar cand zice "aaa nu ai incredere in mine?", as raspunde "nu".
Daca se supara, ii explic, daca nu intelege, ori nu poate deci nu am ce cauta cu un om care nu are pricepatoarea in parametri, ori are ganduri nasoalae pentru viitor.

Vezi ce simplu e? Deci adevarul nu trebuie sa supere, ci sa zici mersi ca l-ai aflat, ca sa te feresti de multe in viata.
Ca dupa ce se intampla, ti-ai fi dort sa stii adevarul.

Rosalia stia ca am dreptate, nu ii convenea adevarul, ca nu era o proasta, posta subiecte destul de destepte.
Adevarul meu o afecta in viata ei, a vazut ca se aplica. Doar banuiesc ca poate nu indeplinea conditiile sa fie placuta de neluti frumsuti.
Ca altfel nu avea treaba.
Ca daca nu stia adevarul de la mine, se mintea poate "aaa, ei au o problema, eu sunt in ordine".

Si daca zici "de unde banuiesti ca acolo e problema", pai...pe ele 95 % la tinerete asta ca durere o au, in rest poate fi orice, daca nu-s placute, e jale mare de tot.
Daca sunt placute de frumusei, e in ordine! Nu conteaza ca au sal mic, sau ca vecinu da muzica tare, sau ca etc, etc.

Nu condamn ca au problema asta, ca, cunosc treaba, dar zic ca idee.

Cu SUA, palestina se stie, eu mereu explic si nici aici nu inteleg multi, dau si exemplu, ii trimit in istorie in trecut sa verifice, degeaba.
Cand zici "mosotti e bun", trebuie sa ai si o baza, altfel de ce zici ca e bun? Daca is nebun? E doar un exemplu.

Ca daca le spun sa verifice ce au facut evreii palestinienilor din 48 cand s-a format statul israel acolo unde s-a format, ii pierzi.
De ce, nu stiu, ca aici nu mai e vorba de biologie, ci de judecata, aici ai liberul arbitru sa vezi adevarul.

| mastadont a răspuns:

Eu sunt părinte dar nu mi-aș dori să ajung să rămân pe capul copiilor mei la bătrânețe. Mulți de la noi cresc copii doar ca să nu fie singuri la bătrânețe, aia nu mai e iubire. Copiii o dată ce cresc mari să-și vadă de viața lor nu să stea să șteargă la fund niște bătrâni pentru care există atâtea azile sau chiar îngrijitori la domiciliu. Vai că e mama sau e tata... Și ce dacă, poți să fii tu copilul lor drag și scump dar dacă n-ai habar cum trebuie avut grijă de o persoană bolnavă îți faci rău și ție și acelei persoane. Nu mai bine angajezi pe cineva care se pricepe? Dar nu că la noi vai dacă ai angajat pe cineva să aibă grijă de maică-ta care are alzhaimăr și umblă de nebună prin tot satu e deja blasfemie și te vor pedepsi toți sfinții, în frunte cu babele care încă mai mișcă.

| Cinic a răspuns (pentru Mosotti):

Brainwash> liber arbitru sau logica. Simplu! Cam cum cumpara lumea balenciaga aia rupti in ultimul hal pentru ca " sunt la moda". Ca sa nu mai zic ca sunt mega scumpi. Push the agenda on and on si oamenii te vor crede indiferent de ce rahat le arunci in fata.

| Mosotti explică (pentru mastadont):

Ai dreptate in ce zici, oricum eu nu as vrea sa mai traiesc daca ajung asa, iau ceva si ma duc demn, de ce sa stau in azil ca sa ce? Sa ma chinui? Nu vad sensul. Dar cine poate sa plateasca acolo si vrea sa stea in propriul cacao, nu e problema, le respectam dorinta si familia sa plateasca (sa vedem de unde dau ei 4000 lei minim undeva mai de doamne ajuta lunar, cand atata le e salariu).

Si da, unii parinti fac copii ca sa aiba grija de ei la batranete, stiu eu personal un tip de 59 ani care asa gandeste, dar n-are copii.

| Mosotti explică (pentru Cinic):

Pai da, aia de spun ce spun in interesul lor, speculeaza chestii care prin la fraieri.