| anonim123456 a întrebat:

TPU. ce credeti, este adevrat?

~ Bunica ~
Tocmai am venit de la şcoală. Am mâncat, împreună cu tata şi sora mea mai mică (pentru că mama lucra până târziu). Apoi sora mea l-a întrebat pe tata dacă poate să meargă la prietena ei să se joace. Tata a fost de acord. După ce a mers sora mea, tata mi-a zis că este obosit şi o să doarmă puţin. Eu am zis "Bine, vezi că eu mă duc la calculator, dar nu mai închid uşa dintre camere. Somn uşor." După cum am spus, am mers la calculator. Aici ascultam muzică şi am citit nişte povestiri cu tâlc. Fiind mai sensibilă, am găsit una (o povestire) la care am plâns. Atunci, cineva mi-a întins o batistă albă. Crezând că e tata am spus "mulţumesc" şi mi-am şters lacrimile. Apoi am mers în cameră la tata să-l întreb de unde are această batistă frumoasă (dar batista am lăsat-o pe birou). Când ajung surpriză! tata sforăia de mama focului, în nici într-un caz nu mi-a dat el batista (dacă dormea). Ok. Mă gândesc puţin, cine mi-o fi dat batista. Apoi îmi amintesc de Denisa (sora mea mai mică). M-am gândit că o fi venit de la prietena ei şi mi-o fi dat batista apoi a mers la ea în cameră. Dar, dintr-o dată, sună telefonul. Era mama Dianei (mama prietenei surorii mele) şi mă întreabă dacă Denisa poate rămâne la Diana până vine mama (adică la 19). Eu, confuză, am reuşit totuşi să zic că Denisa poate rămâne. Deci, mama nu era acasă, tata doormea, şi Denisa era la prietena ei. Cine mi-a dat batista?! Mă cam impacientez, nu ştiu ce să fac. Într-un final (în timpul ăsta mă uitam la tata, ca să nu mai fiu aşa speriatălaughing), decid să uit acest "incident" şi să mă întorc la calculator. Pe când să uit de chestia asta, batista de pe birou (ştiu sigur c-am lăsat-o acolo!)... nicăieri. Acum chiar nu mai pot, sting calculatorul şi merg în pat lângă tata. Reuşesc să adorm. Când mă trezesc, este 20. Mama, tata şi Denisa erau toţi acasă. Îi întreb de ce nu m-au trezit (m-am culcat pe la 16 până la 20!), dar ei au zis că am dormit prea frumos şi nu i-a lăsat inima să mă trezească. Apoi am mers să mâncăm, şi atunci mama ne-a zis că mâine (sâmbătă) mergem la cimitir, la mormântul bunicii că astăzi (vineri) s-au împlinit 7 ani de la moartea ei. Şi pentru că azi n-am putut merge, mergem mâine. Eu am fost de acord, bineînţeles, în timp ce mă gândeam la ciudata întâmplare de azi. A doua zi, am mers toţi la cimitir. Când am ajuns, Denisa a găsit o batistă albă pe mormânt. Mama şi tata s-au gândit că cineva şi-a scăpat-o pe acolo din greşeală. Dar eu, eu am recunoscut-o: era aceaşi batistă pe care 'cineva' mi-a dat-o ieri când am plâns la povestirea cu tâlc...

Răspuns Câştigător
| 6111992 a răspuns:

Buna eu cred ca este adevarat probabil a vrut sa iti dea un semn ca sau facut sapte ani de cand a murit.

16 răspunsuri:
| BETTYNA a răspuns:

Buna, in primul rand te sfatuiesc sa inveti sa scrii corect, si tu esti chiar o copila...ce-i asta ti-a dat la scoala o compunere de facut laughing si te-ai gandit so imparti cu TPU ...Asta-i buna laughing bravo ai imaginatie!

| Matt24 a răspuns:

Adevar sau minciuna, e o poveste frumoasa.Eu as vrea sa cred, este ceva frumos.

| anonim123456 explică (pentru BETTYNA):

Mersi de raspuns, insa e cam pe langa subiect. repet: CREZI SAU NU CA ESTE ADEVARAT?
(alta intrebare, la care, daca nu vrei, nu trebuie sa raspunzi.ai citit-o toata macar?)

| ღDiissyღ a răspuns:

Nu am citit decat 2 randuri si m-am plictisit

| anonim123456 explică (pentru Matt24):

Ti se pare frumos? ce anume?

| anonim123456 explică (pentru ღDiissyღ):

Iti repet ce i-am zis si lui BETTYNA: iti multumesc de raspuns, insa este pe langa subiect.ok.acele 2 randuri pe care li`ai citit, le crezi sau nu adevarate? >>> asta e ce te-am intrebat, nu cate randuri ai citit happy

| BETTYNA a răspuns (pentru anonim123456):

Da, sa stii chiar am citit-o de curiozitate o poveste draguta. Si nu cred ca este adevarat.
bye bye

| anonim123456 explică (pentru 6111992):

Multumesc mult, este singurul/singura care a raspuns la intrebare happy

| anonim123456 explică (pentru BETTYNA):

Vezi, ca se poate si cu frumosul? ce era asa de greu? puteai sa spui asa de la inceputhappy
oricum, eu chiar iti multumesc ca mi-ai impartasit parerea takiss

| 6111992 a răspuns (pentru anonim123456):

Nu ai pentru ce, chiar daca multa lume mar crede nebuna mi sau intamplat si mie cateva chesti de genul laughing

| Matt24 a răspuns (pentru anonim123456):

Toata povestea.Este o compunere frumoasa chiar daca cel mai probabil este fantezista.Totusi,pentru ca s-ar putea sa existe o boaba de adevar in aceasta, si pentru copilul din mine, tind sa cred ca e adevarat ^^

| anonim123456 explică:

Bine, acum pentru toata lumea: nu este nici copiata de undeva si nu este nici o compunere(pentru scoala).eu am inventat-o acum si m-am gandit sa va intreb ce parere aveti, daca credeti ca este adevaratabig grinsi dupa cum vedeti m-am si chinuit sa scriu cu diacritice(mi-a trebuit o jumatate de orarolling on the floor)big grin
VA MULTUMESC MULT (DIN NOU) TUTUROR! kiss

| ღDiissyღ a răspuns:

Poate e adevarat ce ti s-a intamplat. si mamei mele i s-a intamplat tot asa : dupa sapte ani ce a murit bunicul (tatal ei), eu nu existam, statea in camera si citea si brusc candelabrul incepe sa se clatine foarte tare, apoi pur si simplu a zburat pana la piciorul ei draperia, apoi toate jucariile fratelui meu (el exista) au zburat peste ea. deci cred ca e adevarat.

| anonim123456 explică (pentru ღDiissyღ):

E bine daca crezihappy
deci as fi o buna autoare de SF`uri?batting eyelashes
rolling on the floorrolling on the floor

| ღDiissyღ a răspuns (pentru anonim123456):

Ce am spus acum 5 minute cu mama chiar este adevarat

| anonim123456 explică (pentru ღDiissyღ):

Te cred happy