| IMC90 a întrebat:

Trei lucruri pe care le-ai schimba, dac-ai fi pentru o zi presedintele Romaniei. O intrebare care nu-mi apartine, o intrebare foarte interesanta si chiar sunt curios sa aud niste opinii in seara asta, de pe TPU.

Simtiti-va liberi sa folositi ce vocabular vreti, sa exprimati orice fel de ganduri doriti (dati-va frau liber imaginatiei) si sa faceti orice comparatie va da prin cap.

Care sunt cele 3 lucruri?

54 răspunsuri:
| AleXzpm a răspuns:

1. fac lagare pentru Tigani Arbeit macht frei in care sa muncesca silit
2. dezvolt agricultura
3. platim datoriile cu aurul tiganilor si cu munca lor
3.

| Flydream a răspuns:

1.As alunga toti ungurii din Romaniabig grin 2.As incepe un razboi de cucerire al lumii, si as anexa toate tarile cucerite, Romaniei.
3.As impusca toate femeile care-si inseala barbatiii.toate c...velebig grin

| Aurelian0709 a răspuns:

-As schimba toți grașii aia care dorm în parlament și as aduce tineri.
-As lua averile la toți senatorii actuali și le-as da la oamenii din clasa de jos.
-As marii pensiile, salariile și alocațiile.

| Magnifico a răspuns:

In termeni normali:
1.Asi schimba tot guvernul.
2.Asi da niste legi noi cu privire la educatie, societate, etc.
3.Asi incerca sa readuc Romania pe calea cea dreapta (sa fim si noi respectati in UE)
Cu termeni liberi...
1.Asi da toate javrele afara.
2.Asi da niste legi sa scap societatea de tortura pe care o sufera zilnic.
3.Asi face ca Romania sa nu mai fie tinta a insultelor sau a orice alt fel de reprosuri venite din afara de la niste fraieri ce se cred mai buni si nu sunt!

| pwp a răspuns:

1.As face adaposturi pentru oamenii strazii si pentru animale
2.As oferi oamenilor locuri de munca
3.As pedepsii ucigasii, violatorii cu inchisoarea pe viata
4.As lua de la bogati si as da la saraci
5.Profesorii nu vor mai avea voie sa ridice tonul la elevi, iar elevi nu ar mai avea dreptul sa vorbeasca neaintrebati.
6.As stimula populatia sa citeasca mai mult
7.Medicamentele ar fi mai ieftine
8. Spiatelele nu ar mai fi atat de murdare, iar doctorii ar fi mai intelegatori.
9.As face in fiecare oras cate un teatru cu intrare libera
10.As da o amenda de 100 lei celor acre arunca pe jos.

Cam atat big grin

| unknownn a răspuns:

As da o lege ca toata lumea sa-si justifice averea in functie de salariile pe care le-au avut in ultimii 5 ani.

| RobyStyl3nVd a răspuns:

Uite ce as face eu:
Daca as fi pentru o zi presedinte:
1. V-as amaneta pe toti si nu ma-ti prinde!
2. V-as amaneta pe toti si nu ma-ti prinde!
3. V-as amaneta pe toti si nu ma-ti prinde!

| BaiatulDePeTPU a răspuns:

Nu doar presedintele trebuie sa se schimbe, ci si mentalitatea oameniilor.Prin simplele moduri de a mai face cativa pasi sa aruncam la cosul de gunoi ce avem de aruncat, in loc sa aruncam pe jos, de a nu asculta muzica cu boxele la maxim, cand este trecut de 10 seara, de a fii mai muncitori, de a nu mai fii oameni "falsi"si hoti.Romania poate devenii o tara mai buna si cu ajutorul oameniilor, nu doar cu ajutorul presedintelui.

| zuza1000 a răspuns:

Cred ca prima data as creia un sistem mai bun de ingrijire a bolnavilor in spitale si as incerca sa aduc doctorii plecati sa lucreze afara inapoi.as face niste legii mai drastice privind violenta in familie.as incerca sa dau oameniilor de munca prin deschiderea de fabrici pentru-ca in felul acesta vor scade numarul talhariilor.as face ca cele 12 clase sa fie obligatorii:d

| ElDictator a răspuns:

Sunt foarte multe de schimbat, iar o singura zi pare prea putin.
Daca ar fi sa ma limitez la o singura zi, cred ca as incerca sa reformez sistemul sanitar public. Aici cred ca stam cel mai rau.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Intr-o singura zi, n-ai putea face nimic, din cauza aparatului corupto-birocratic de sub tinewinking Ca sa faci ceva, ai nevoie de cel putin un mandat, sa poti schimba toate putorile care ocupa functii de conducere, toata directorimea si sefimea din institutiile statului. Toti impostorii, profitorii, oportunistii, lingaii, bagatorii de seama etc. Trebuie facuta curatenie generala, inainte de orice. Trebuie sa se revina la un sistem sanatos, prin care sint avansati oamenii capabili, competenti, care nu s-au vazut sefi de birouri si directori peste noapte. Cei care au inceput de jos si au avansat in timp, dupa ce au capatat experienta si si-au dovedit competenta si aptitudinile pentru profesia pe care si-au ales-o. Adica oamenii care au facut cariera, muncind. Nu orice lingau care pupa un fund, urca deasupra lui, aopi pupa urmatorul fund si tot asa pina ajunge in virf. Deci, intr-o singura zi nu poti face nimic. Eventual iti faci nervi, dupa ce, de acolo de sus, poti arunca o privire de ansamblu si vezi adevaratul dezastru.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

O zi? Eu nici măcar nod la cravată nu știu să-mi fac și Primă Doamnă n-am...laughing

Mi-aș prelungi mandatul.
Aș institui un guvern de tehnocrați.
Aș începe demersurile pentru retragerea României din UE, cu toate huiduielile și piedicile și, destul de sigur, repercursiunile ce se vor abate asupra țării, în relațiile internaționale. Probabil e prea târziu acum pentru o astfel de îndrăzneală, dar mi-aș pune mușchii la treabă.
M-aș concentra, pentru început, pe sistemul de învățământ și cel sanitar, principial pe cel de învățământ, pentru că nu ai viitor, dacă nu investești în el.
Probabil că nu m-ar prinde finalul mandatului, fiindcă nu știu câți mi-ar înțelege acțiunile.

| IMC90 explică (pentru anonim_4396):

Eu, daca as fi pentru o zi presedinte, as inpusca in cap juma' de tara, ca nu-s buni de nimic dupa standardele mele (copii de bani gata, politicienii mincinosi, manelistii neplatitori de taxe, etc)
Celorlalti 50%, le-as da un test de 15-20 intrebari de bun simt. Cine ia sub 5 sa fie impuscat in cap.
Cu restul (cati au mai ramas) m-as apuca sa fac treaba, ca altfel nu se poate
N-ai sa faci treaba niciodata cu cei pe care i-am pus in paranteza.

| IMC90 explică (pentru anonim_4396):

Asa e intrebarea happy Nu-s eu autorul si nu mi-am permis s-o modific.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru IMC90):

Tu vrei să ne aduci NATO pe cap, teroristule...
De fapt, stai... Că, la România, nema petrol. Nu vine NATO.

| IMC90 explică (pentru anonim_4396):

Nu se mai poate altfel. Mi-ar placea sa existe o solutie de compromis, dar n-am reusit sa gasesc nimic.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru IMC90):

Eu zic, ca o alternativă mai blândă, p-ăștia mai tinerei și cocălărei să-i sterilizezi. Sau să-i castrezi chimic.

| IMC90 explică (pentru anonim_4396):

Nu are rost sa te complici cu asa ceva. E mai ieftina varianta mea, si mai eficienta (nu este reversibila in timp)

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru IMC90):

Gresit. Daca ii impusti, pierzi inutil mina de lucru importanta si pe deasupra iti minjesti miinile. Eu nu sint de acord cu pedeapsa cu moartea, toti au dreptul la viata. Si sint buni, dar trebuie sa stii sa le dai o directie. Trebuie sa le dai un tel in viata si sa-i orientezi intr-acolo. Omul cind isi gaseste vocatia, munceste cu placere. Iar popindaii, hotii, manelistii, aurolacii, violatorii, politicienii si celelalte categorii de ticalosi si putori, pe astia ii trimit la munca silnica, sa-si spele pacatele, sa faca si ei ceva pentru tara in care traiesc.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru anonim_4396):

Ce e mai onorabil decât a-ți da viața pentru țară?laughing Lăsând gluma la o parte, sunt de acord cu tine. Oricum astea-s fantezii inaplicabile, împușcăm, facem, dregem, punem sub anchetă, investim. Povești la gura sobei... Ar trebui mai multe fapte și mai puțină vorbăraie, că eu cred din ce în ce mai puțin în valoarea alegorică a zicalei "peștele de la cap se împute..." În special când vine vorba de România.

| IMC90 explică (pentru anonim_4396):

Corect happy
Ca, daca nu-i trimiti la ocna sau la mucna silnica, astia tot o sa fure, ca altceva nu stiu sa faca.

| IMC90 explică (pentru anonim_4396):

Ma, presedintele este comandatul suprem al armatei
Ce ziceai de povesti? laughing

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru IMC90):

Eu ziceam că-s povești în genere ceea ce ne imaginăm noi aici. Dar îți zic eu că nici armata nu ți-ar da ascultare cu o astfel de cerință. Nu dacă nu ai o justificare bună în spate, ceea ce nu ai, că tu ești președintele de o zi, remember?laughing Geoană a fost schimbul 3 și l-a dormit, a pierdut șansa, i-a fugit puiul cu ață...laughing

| IMC90 explică (pentru anonim_4396):

Pai eu am zis clar, dati-va frau liber imaginatiei
Dar am urmarit sa primesc si niste raspunsuri utile, realiste (pe langa ce ne-am dori cu totii sa se intample)
Si... am primit destule (poate vin maine cu ceva completari, ca acum nu mai am chef)

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru IMC90):

Mno, eu-s mai strică-chef, așa...laughing

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru anonim_4396):

Apropo de Geoana. Stiti de ce a fost presedinte doar pentru o noapte? Pentru ca s-a culcat pe-o ureche. Si in timp ce prostanacu' dormea si tragea aghioase, Bășe lucra de zor la masluit voturi laughing

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru anonim_4396):

Lasă că eu am făcut un pariu cu tata că Băse modifică Constituția (oricum, de încălcat, a încălcat-o în toate manierele posibile), să poată să candideze și la următoarele alegeri. Pariul se întâmpla prin 2010, acum nu mai e valabil, din partea mea, dar voiam să scot în evidență cam până unde-l cred în stare să meargă pe jaful ăsta de om.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru anonim_4396):

Eh, daca era nitel mai abil, schimba el si constitutia. Dar acum, la modul cum a procedat, a ca ca t-o, nu mai reuseste.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Free zone
IMM-uri
sanatate, educatie, anticoruptie, infrastructura etc

P. S. eu chiar cred ca ar putea face multe intr-o zi la felul in care-i manevreaza pe prostanacii aia...

| Paulla a răspuns:

-Aş legaliza mai multe chestii, că prea se interzice dreptul la libertate. Tot la punctul ăsta intră şi schimbarea dreptului la liberă opinie; ce avem noi acum nu e liberă opinie. Ca un exemplu, aş permite lumii să susţină nazismul sau orice alt curent care mai este interzis la momentul actual.
-Aş lua terenurile şi bunurile Bisericii şi aş investi în sănătate, educaţie şi armată. O ţară de analfabeţi bolnavi şi habotnici şi fără forţă militară nu-i băgată de nimeni în seamă. De fapt, aş face religia o chestie strict privată şi personală, să nu se mai implice statul în credinţele oamenilor deloc.
-Aş face curat mai ceva ca Ceauşescu în guvern.
P. S: Ce am spus eu aici e irealizabil în mare şi e doar un ideal. Dar oricum, ca preşedinte în România(mai ales doar de o zi) nu prea ai nimic de spus...