| IMC90 a întrebat:

Trei lucruri pe care le-ai schimba, dac-ai fi pentru o zi presedintele Romaniei. O intrebare care nu-mi apartine, o intrebare foarte interesanta si chiar sunt curios sa aud niste opinii in seara asta, de pe TPU.

Simtiti-va liberi sa folositi ce vocabular vreti, sa exprimati orice fel de ganduri doriti (dati-va frau liber imaginatiei) si sa faceti orice comparatie va da prin cap.

Care sunt cele 3 lucruri?

54 răspunsuri:
| IMC90 explică (pentru Paulla):

Interesant punctul tau de vedere (daca nu stiam ca-i interesant nici nu ti-l mai ceream)

Uite cum vad eu lucrurile (corecteaza-ma daca gresesc)
Democratia, si-a dovedit incompetenta ca forma de guvernamant, cel putin asa cum a fost inteleasa in Romania (dar am inteles ca ''scartie'' si in restul' lumii)
Daca vrei sa faci treaba, ai nevoie de o singura persoana ''la butoane''. Asta ar conduce in timp mai intai la ingradirea anumitor drepturi si libertati ca mai apoi, usor usor acestea sa nu mai existe deloc.
Asta se cam bate cap in cap cu ideea de ''drept la libera expirmare''. Pune-te in situatia in care ai conduce tu Romania, si ar veni unu' (sa zicem eu) care ar compune cantece anti sistem (exprimandu-mi desigur o opinie) care te-ar face varza pe la toate emisiunile televizate si care nu s-ar conforma cu legea data de tine. (da omu' e liber si gandeste liber)
Ce mi-ai face? Pentru ca exista riscul ca multi sa-mi urmeze modelul, si chiar postmortem sa-mi imbratiseze ideile.
Ceea ce incerc eu sa-mi dau seama este cum legi punctul 1 prezentat de tine, cu punctele 2 si 3.

| Paulla a răspuns (pentru IMC90):

Ideea e că ăştia, care fac acum cântece anti-sistem au şi motive(şi încă destule). Eu nu vreau să văd roboţi în loc de oameni care nu-şi exprimă ideile, că de fapt, poporul are tot dreptul, fie că-l faci tu stat democrat sau comunist, doar că nu-şi dă seama. Dacă încep revoluţile ştii din start că nu vei mai rezista mult timp, lucru care ni-l spune istoria.
Să nu dai motive ca să nu-ţi sară nimeni încap e o sarcină dificilă, da' totuşi, dacă ar face cineva schimbări aşa de semnificative în economie cum a făcut Hitler de exemplu, nu ştiu cine s-ar trezi să mai dea din gură aiurea. Dar de fapt, la cum e românul, s-ar putea să apară şi din ăştia. Atunci, poate că idealul de oameni atât de liberi nu e posibil şi e necesară o lege care să spună că cei care nu au un iq decent să aibă 'libertatea' la opinie limitată, ceva cam ca şi acum(sau fac cum zici şi tu şi îi împuşc sau îi gazez pe toţi, dar atunci nu ştiu cine o să mai facă munca 'de jos', ca agricultura). Dacă şi ăştia care se presupune că ar fi mai inteligenţi dau din gură, înseamnă că vina e tot la guvern.
Răspunsul meu e puţin cam 'început de jos şi terminat în stânga'; atunci când am postat răspunsul anterior şi eu am sezisat golul dintre puncte, da' nu am o idee clară despre cum l-aş umple.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Vreau să știți că eu v-aș vota pe toți. În afară de IMC, el îmi pare cam dubios...laughing

| IMC90 explică (pentru anonim_4396):

Te sperie testul de 15-20 intrebari? laughing

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru IMC90):

Suntem prieteni noi, nu-i așa, prietene? Nu mă uiți tu când ajungi sus...laughing

| IMC90 explică (pentru anonim_4396):

Sus pe rug? laughing

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru IMC90):

Sau sus pe esafod devil

| IMC90 explică (pentru anonim_4396):

Cei ca noi nu vor ajunge niciodata sa conduca Romania, pentru ca nu stiu sa fure, nu vor sa insele, nu au prieteni pe la Bechtel si pe la parcari, nu au interese de onorat, nu au negociat contracte de concesiune cu strainii...
Orice om normal care ar fi presedinte, ar ajune exact unde spui tu, pentru ca asa a fost si asa va fi mereu politica (2, 3 si... o curva, vorba melodiei alea)

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru IMC90):

Hehe, tocmai mi-am amintit de asta:

http://www.youtube.com/watch?v=_WNo6lYciLQ

| Dumnezău a răspuns:

Nu e fair-play sa dai unui descreierat ca mine, caruia ii vajaie ideile prin cap vreo 17 ore pe zi, continuu, doar trei lucruri pe care le-ai schimba.As avea si un program de guvernare stabil, da' nu vreau sa scriu mult si sa ma doara degetele, deci, here goes:

1.As desfiinta ministerele urmatoare: mediu, integrare europeana('tu-le mama in gat, cu parlamentele si consiliile lor de prost gust), cel de turism(nu vine nici dracu la noi, chiar daca il avem) si, si...sanatate,taticule! Pe deasupra, as scoate la suprafata prin lege, economia subterana, si cei ce muncesc la negru ar avea pedepse intre 25 si 40 de ani.Se invart vreo cateva zeci de miliarde bune de lei in economia subterana, si transparenta, cu privirea la aceasta ar fi ideala. I-as pune pe cei ce munceau la negru inainte sa munceasca "patriotic", cu o plata mica, in jur de 1000 de lei.Cu banii ce ii scot din ministerele alea redundante si de prost-gust, investesc fix in ce trebuie: agricultura-sa avem resurse, si sa-i avem la cherem pe barbiducii carora le trebuie haleala, cand o da vreo seceta mondiala, educatie-pentru ca singura investitie perfect rentabila din toate timpurile a fost cea in educatie, si pentru ca un tanar educat aduce multe avantaje statului, dar as face un salt galopant la buget pentru. educatie(de la vreo 5% cat are acum, as face bugetul undeva triplu), armament si forta militara-needless to say, te face important ca stat armata. N-ar fi rau, ca prin astea sa putem produce cam in top10 tari mondiale la grau, porumb, alte cereale, legume dupa asta, sa avem un IQ mediu de 110-115, si tare mi-ar place, din postura de presedinte, sa tin in sah cam toate puterile mondiale, cu posibila existenta a unei bombe nucleare. Iar de sanatate n-avem nevoie, onoarea unei tari care e atat de trasa prin noroi de 400 si, de ani, cum este Romania e mai importanta decat sa traiasca cineva peste 55 de ani.
2.Afara din UE, NATO, orice alta forma de stirbire a identiatii nationale, izolare fata de SUA si Comunitatea Europeana, denigrarea in public a Israelului, inceperea tratatelor de cooperare cu Rusia(desi ii hateresc), China(idem) si Iran.(Ahmadinejade, te iubesc!)Nu in ultimul rand, aici, daca as avea suficienta forta militara, as ataca(si tare as vrea sa si fac arsice in maxim doua luni) Elvetia, prin toate mijloacele posibile.Nici Olanda nu mi-e asa simpatica.'Tu-le mama in inima de aristocrati pidosnici si bogati ignoranti. Elvetia trebuie' sa dispara, o tara ce nu intra in niciun razboi e o tara fara cojones, una de mameluci, pe scurt.
3. Teste psihologice si de inteligenta pentru toata populatia. Tiganii si evreii exterminati.Prin testul de psihologie, exterminam si superficialii si ipocriti.Prin cel de inteligenta, ii exterminam pe cei cu IQ-ul sub 85, si le interzicem dreptul de procreere celor cu IQ-ul sub 100, prin sterilizare.Pedeapsa cu moartea este introdusa, pentru cazuri de coruptie, delapidare, evaziune fiscala, dare si luare de mita, pedofilie, viol(dovedit sa fie, ca altfel, facem tampenii!), trafic de influenta si tradare de tara.
4.Capitala la Sibiu am zis!
5.Intrarea in ilegalitate a oricarui partid ce are pe hartie o doctrina, iar in practica, face uz de metode ce nu corespund doctrinei acestuia.Pedeapsa cu moartea pentru politicienii ce fac promisiuni, pe care nu si le respecta, pana la jumatatea mandatului.
6.Investitii masive in transporturi.Cu eliminarea coruptiei si taraganarii lucrurilor, s-ar misca ceva aici, si s-ar face autostrazi, la modul serios.
7. Eliminarea birocratiei.Nicaieri sa nu ai nevoie de mai mult de doua documnte, pentru a iti fi aprobate anumite cereri, sau orice altceva mai vrei tu, care tine de documente oficiale.
8.Trecerea in ilegalitate a jandarmeriei, si politiei rutiere.
9.As introduce in Codul Penal, ghiortanismul si afisarea in public a neamului prost ca infractiuni, cu pedeapsa intre 10-20 de ani.Asa nu o sa mai vedem Ferarri-uri sau Lexus-uri ostentative, vestimentatii sau comportamente ostentative.
10.As baga in scoli, si institutii publice portrete de-al de Enescu, Cioran, Blaga, Luchian, Bratianu, Coposu, Iuliu Maniu, Maria Tanase, Avram Iancu s. a. m. d. Oamenii au nevoie sa isi cunoasca si sa recunoasca valorile nationale, ca pe ceva sfant, sa nu uite ca unii chiar au pus pe mapamond amarata asta de tara, prin meritele lor

Cam atat am avut de zis! A, si sa nu uit, vorba lui Guevarra si Zapata: Hasta la victoria siempre! big grin

Asa-i ca m-ati vota in secunda doi?

| GhostStar a răspuns (pentru RobyStyl3nVd):

Parazitii!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru Dumnezău):

Și tu ești dubios. Dezvoltă punctul 8.

| IMC90 explică (pentru Dumnezău):

''Asa-i ca m-ati vota in secunda doi?''

Eu da, dar 90% din tara nu laughing
- Exista oameni cu un IQ sub 85 :O siii, stiu sa se lege la sireturi?
- Capitala la Sibiu mi se pare o idee foarte buna, acolo sunt cei mai civilizati romani. (acolo si la Brasov) Dar sa ia si traficu' de aici din Bucuresti odata cu titlul de capitala (altfel, nu ma avantajeaza ca individ). Mai ales ca va scadea pretul locuintelor, pe care parintii parintilor au muncit ''cu sange'' ca sa avem bani sa le cumparam. Ca idee, un apartament cu 3 camere, intr-un loc decent (adica nu in periferie) se apropie periculos de mult de 100. 000 Euro.
Dar, daca iau traficul cu ei, ce pierdem pe locuinte casigam pe benzina (mai ales ca se va tripla pretul benzinei in 10 ani)
- Eliminarea birocratiei este obligatorie, clar
- Iesirea din UE, NATO este o idee geniala'
- ''As introduce in Codul Penal, ghiortanismul si afisarea in public a neamului prost ca infractiuni'' ata idee buna

| MidnightLady a răspuns (pentru Dumnezău):

Pentru punctul 4 te-as vota de doua ori, nu cred ca s-ar prinde nimeni. Sa fiu si ioo pitipoanca da capitala.batting eyelashes

| Dumnezău a răspuns (pentru anonim_4396):

Jandarmii se aleg, in mare masura, dintre niste smardoi si giboni, ce nu pot gandi, si vor sa bata ceva pe bani, si sa fie si protejati.Ca daca ar fi smardoi cu testosteron, s-ar baga la box, dar ei vor bata si platosele alea grosolane. E inutil elementul asta, intr-o tara civilizata, cum as vrea sa fac eu, si una in care nu faci infractiuni de frica.In plus, nu mi plac, mai ales ca recent a fost si cazul cu cretinul cu tigara care batea un suporter al Universitatii Craiova.Si-asa sunt prea multi, mai adunam bani la buget. Iar politia rutiera e plina de spagari si spagati(e corect termenul?) corupti, care intocmesc o gramada de dosare aiurea, dau amenzi tot aiurea, si sunt inutili. Jur, ca Otto cel mare, pe barba mea, ca si fara politie rutiera, tot atatea accidente s-ar produce, ca, fie sau nu o legislatie, pe cretinoizii teribilisti cu masinuta de la taticu' nu poti sa ii opresti.Si,de ce as fi dubios, pentru cine? Pentru marele si iubitul sistem?batting eyelashes

| Dumnezău a răspuns (pentru MidnightLady):

Daca nu esti de pe acum pitipoanca de Sibiu(esti din Siibu?) n-ai sa poti ajunge nici pitipoanca de capitala, odata ajuns eu la putere.Pare rau.

| Dumnezău a răspuns (pentru IMC90):

90% din tara nu m-ar vota, ca s-ar simti amenintati, de faptul ca as putea sa-i omor prin alea doua teste, ca altfel, as fi un candidat serios. Oamenii vor sa le fie redata onoarea, lor si tarii, si ar accepta fara sa cracneasca mai multi bani la educatie si armata, si multe din ce-am mai zis eu acolo, mai putin desfiintarea sistemului de sanatate, in totalitate.

1. Da, stiu sa se lege la sireturi, au permis de conducere, poate unii au si multi bani, ca doar e Romania aici, poate au chiar si masina de +90000 de euro, luata dubios, pe sub mana.
2.Nu se poate. Washingtonul nu are traficurile pe care le vezi in NY si LA, si este totusi, capitala. Bucurestiul are multe masini, ca are si mult ghiortani, fii/nepoti ai celor adusi in '60 de prin sate si toate cotloanele tarii, ca sa faca boom demografic.Si pentru ca multi isi permit acolo sa aiba masini.Pretul locuintelor n-ar scadea mult, ci doar foarte putin semnificativ, ca tot ar avea renumele de oras unde se intampla lucruri, unde se invart(cat de cat) bani, si de unde se da ora exacta in tara. Poate doar in Romania se va tripla, ca si asa, pana sa faca iar bot Israelul, cu privire la Iran, barilul tot in jos se ducea.Romanii au un mod gretos de a accepta orice scumpire.Ma uit foarte interesant, de fiecare data cand ies din oras, la Petrom-ul de la iesire, si cat de usor ar fi sa arunci un chistoc intr-un cuib din asta, ce ajuta la imbogatirea baietilor de umbla cu petrol.Ar fi o idee chiar stralucita, dupa mine.Nu ne dati benzina? Buun...va aruncam in aer benzinariile!
3. Obligatorie, dar utopica.Nu se vrea transparenta in sistem, nu se vrea o curgere usoara a banilor si fondurilor, ci una greoaie.
4.Geniala,dar care ar fi penalizata de penibilii din UE, mai ales la nivel diplomatic.Ar pedepsi-o si unele euro-oi, care cred ca integrarea asta europeana, in ceea ce devine tot mai mult SUE, e de bun augur.
5.Ar fi buna, dar toti romanii, fara exceptie, ar trebui sa fie atenta la ea, ca toti suntem culpabili de a comite, cel putin o data la cativa ani, infractiunea asta.

| MikyBaby a răspuns:

Chiar m-am gandit la asta aseara. Si spuneam ca vreau sa:

- Sa construiesc noi fabrici prin cresterea locurilor de munca.

- Sa maresc pensiile si salariile (se poate) pentru ca eu nu voi baga in buzunar.

- As modifica sectorul invatamantului. As face scoala cu clasele I-XIII mai usoara. incercand de a reduce nr analfabetilor.

- As pedepsii prin inchisoare sau munca parintii care i-si vand copii si ii trimit la munca.

- As renova spitalele si le-as pune aparate noi si potente.

- Medicamentele v-or fi mai ieftine.

- As construii strazi, case pentru orfani.

- As lua toti aurolacii si i-as pune la munca dandu-i in acelasi timp un acoperis si bani.

- As baga mai multa lume la sectorul curateniei. Si nu voi mai permite mizeria si pungile zburand pe strazi.

- Si locuri pentru animalele abandonate si intretinerea lor.

Si ar fi mai multe...

| IMC90 explică (pentru MikyBaby):

Suna frumos, dar realizezi ca nu tot ce ai spus e realizabil, nu?
Romania e ca o constructie proasta, daca astupi o gaura trebuie sa iei din alta parte. Intrebarea e, tu de unde iei?

| shinestar03 a răspuns:

1.As mari alocatiile copiilor.
2.As face adaposturi pentru toate animalutele si copiii strazii.
3.As incuraja ideea pentru protejarea mediului inconjurator.

| MikyBaby a răspuns (pentru IMC90):

Da, aia e faza. Suntem foarte datori ca daca nu eram ma imprumutam la UE cum ai facut astia. Dar clar, pentru a atinge scopurile acestea, nu pentru a face 3 strazi cum au facut astia si restul banilor nu stiu unde sau dus ca parca ne-am adancit mai rau. Si cu ce munceam noi (daca eram eu presedinte) astupam datoriile. Dar pentru a fi realizabil tot ce am spus, nu stiu, as face compromise cu alte tari, sau chesti din astea. Mai, daca ne reunim si ne mai gandim, i-ti spun eu ca ii dam de cap problemei, mai cu greu mai cu una alta, pentru ca nu sunt genul de persoana care lasa balta scopurile si trebuie sa iasa neaparat cum vreau eu tongue

A. si as lua toate panaramele sa le pun la munca. Si daca nu vor sa fie ce au fost de toata viata dar pe bani mai multi laughing Si asa s-ar reduce si ******* de pe la colturile strazii si am mai astupa din groapa asta.

| MikyBaby a răspuns (pentru IMC90):

Apropo si mie i-mi plac ideiile lui '' Dumnezau'' la maxim sa stiti. Si eu as radia toata prostimea si inca cat. As introduce si eu inchisoarea pe moartea sau ''pena de moarte '' daca se zice asa. Nici eu nu as lasa lumea proasta pe pamant si destrabalatii. au. si inca cate mi-ar place sa mai fac.Sa radiez tot prostu' care se crede smecher, fura si apoi te intreaba pe strada: Ai si tu o tigare? In fine. Dar nu voi face asta pentru ca pornesc de la elementul care a fost scris in Declaratia de Drepturi Umane '' ORICE INDIVID ARE DREPTUL LA VIATA, LIBERTATE SI DE SIGURANTA ACESTUIA'' (precum s-a mai si spus: dreptul la vot, la exprimare libera. etc.) Si asa mi se pare corect. Cel mai bun lucru pentru ''prosti'' ar fi reeducarea de la 0. Cum se fac in unele inchisori. Daca mai mi se scoala vreo idee o mai arunc p'aici.

| SuntRomânDeTreabă a răspuns:

1.Iarna pun tigani sa se dezbrace in curu gol in zapada 2.as porunci sa se derame scoala3. pune-am politia sa prinda toti sarpiilaughing

| oihcbywvieguv a răspuns (pentru AleXzpm):

Ha esti tare!