| anonim_4396 a întrebat:

Un tramvai scapat de sub control se indreapta spre trei copii si urmeaza sa-i izbeasca. Esti la macaz si poti sa-i schimbi traseul, dar pe cealalta linie se afla un batran. Incerci sa le atragi atentia dar nu te aud.

Redirectionezi tramvaiul spre batran sau lasi lucrurile sa-si urmeze cursul?

9 răspunsuri:
| Hammurabi a răspuns:

Adică, ne întrebi care dintre noi ar fi dispus să transforme un accident într-o crimă? laughing

| Darkmagic a răspuns:

O sa urmaresc intrebarea asta, facandu-ti totusi cateva recomandari.
Esti constient ca la o problema ca "Dilema tramvaiului", (asa se cheama intrebarea ta), care poate atinge welfarism, utilitarianism, egoism etic si alte doua sau trei teorii consecintialiste...iti vor raspunde aproximativ corect... vreo doua persoane de pe site-ul asta?
Si de ce a trebuit sa strici o astfel de intrebare de 10, punand-o la mizeria care se numeste "Conversatii"? big grin
Cu asta, la "Stiinta & Filosofie" aveai 50 de raspunsuri in 10 ore.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Vreau sa fac și eu cunoștință cu persoana care a avut acesta dilema in realitate. Că întrebarea asta am auzit-o de 1000ori

| Darkmagic a răspuns (pentru suntserios):

Te duci in Oxfordul sfarsitului anilor 60, si faci cunostinta cu cei care au imaginat dilema.
Oricum o sa o mai auzi de inca 1000 de ori, pentru ca, in cazul deciziei umane e nevoie sa se inventeze o filosofie si o psihologie noua ca sa-i absolve, dilema fiind totusi actuala in cazul vehiculelor autonome.
Ce decizie va lua ordinatorul unei Waymo, intr-un accident de neevitat?
Cruta individul sau grupul?
Si care sunt criteriile: dupa varsta, dupa sex, dupa rasa?
Liniile moralei sunt in miscare.

| RAY a răspuns (pentru Hammurabi):

Eu omor si batranul si pe aia din tren, nici care sunt pusi sa aleaga nu scapa rolling on the floorrolling on the floor

| Hammurabi a răspuns (pentru RAY):

N-ai voie să participi la întrebare dacă ai consumat alcool. laughing

| RAY a răspuns (pentru Hammurabi):

Moralitatea e o inventie pur fictiva,daca le ucid oameni ma vor pastra in amintirea lor, nu vezi ca toti eroi erau criminali dar numai conteaza ca au fost patrioti si fondatorul crestinismul era un criminal vb de pavel, dar e sfant, vezi tu moralitatea difera, tu crezi ca ii pasa cuiva ca eu ii execut pe toti, le intereseaza daca sunt ei in tren

| RAY a răspuns (pentru RAY):

Daca le ucid,

| Goete a răspuns:

Asta e problema in programarea masinilor autonome, pe ce principiu sa decida cine va muri - si daca chiar proprietarul masinii. Cel mai probabil ca se vor utiliza algoritmi pentru un calcul aleatoriu.