| DonEduardo a întrebat:

V-ar placea sa nu mai existe bani si daca munciti bine sa puteti avea tot ce va doriti?

Răspuns Câştigător
| GabiDumitrescu a răspuns:

Mi-ar place sa nu mai existe VALORI MATERIALE. Pentru ca e in natura umana sa doresti mereu mai mult.

62 răspunsuri:
| youdummy a răspuns:

N-avem tot ce ne dorim nici cu bani, d-apoi fără ei? rolling on the floor

| DonEduardo explică (pentru DoarBogdan):

Nu zic ca nu trebuie sa existe, dar zic sa fie platita bine, ca nu e o miunca deloc usoara.

DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns (pentru DonEduardo):

Pai nu este. Sunt mii de oameni in lumea asta care lucreaza foarte mult si primesc prea putin. Asta este situatia, din pacate. Nu avem ce sa facem sad

| Gusticel a răspuns:

Da, mi-ar placea. Practic ar fi o scurtatura ce spui tu. Adica in loc sa muncesti pentru bani ca sa iti cumperi ce vrei, muncesti si primesti direct ce vrei. In loc de salariu sa ne facem lunar cate un wishlist cu obiecte pe care ni le dorim si sa le primim pe alea in loc de salariu.
Nu e o idee imposibila dar nici nu se poate pune in aplicare pe tot globul, la toate locurile de munca.
Insa iti poti lansa propria afacere si sa faci chestia asta. In loc de bani, poti sa le dai angajatilor direct lucrurile pe care si le doresc. Fain. laughing

| Frank51 a răspuns:

Daca nu ar mai exista banii pentru ce as muncii?

| cristi202 a răspuns:

Adica sa stau eu cu buzunarele goale? ☺☺☺

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Bani sunt dovada ca muncesti bine
Cine se vaita de bani si munca nu e util nimanui de aia nu are bani
Totul incepe de la tine personal nu poti da vina pe tara planeta rasa umana etc
Fi tu exemplu pe urma deschide gura
Da nu mai ai nimic de comentat daca esti tu binewinking

| CodrutElian1990 a răspuns:

Acest ucru este parte a idiologiei marxiste care spune (parafrazand): Fiecare sa munceasca dupa putere, fiecare sa primeasca dupa nevoi.

| Nume6 a răspuns:

Cine ar mai muncii, nu ar mai exista economie ne-am intoarce la preistorie, tu muncesti ca sa platesti pensii speciale moșule

| DonEduardo explică (pentru Nume6):

Pai, fara munca nu ai avea mancare.

| DonEduardo explică (pentru Frank51):

Pentru mancare.

| DonEduardo explică (pentru anonim_4396):

Complet fals. Muncitorii si altii nu au munci usoare si au salarii de mizerie.

| Frank51 a răspuns (pentru DonEduardo):

Nu mai suntem în 1800

| DonEduardo explică (pentru Frank51):

Si?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru DonEduardo):

Da frate e mizerie la 1800e pe ogor în Germania
Mai bine faci facultate și stai la birou în București pe 3000 de lei în stres la 24 de ani
Nu cred ca ai avut tu curaj să muncești muncă de aia grea de muncitor să vezi câți bani iei
Vulpea zice că sunt acri strugurii
Dacă nu ai curaj să cauți loc de muncă bun poți să fi și avocat cu experiență pe 2000 lei
Nu e greu să fi luat de fraier
Alți bagă șofer la magazine și iau 40
Fiecare pe cât se orientează

| DonEduardo explică (pentru anonim_4396):

Comlpet fals.

| DonEduardo explică (pentru CostinAlamariu):

Nu neaparat.

| CostinAlamariu a răspuns (pentru DonEduardo):

Nu neaparat ce?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru DonEduardo):

Tu nici nu sti despre ce vorbesc ala nu e argument

| DonEduardo explică (pentru CostinAlamariu):

Nu trebuie neaparat sa dai ceva la schimb.

| CostinAlamariu a răspuns (pentru DonEduardo):

Pai daca nu trebuie sa dai nimic la schimb ce motiv ar avea oamenii sa-mi dea mie lucruri de care am nevoie?
O sa-mi dea minerii carbuni si fier pe gratis?
O sa ma vindece doctorii pe gratis?
O sa-mi construiasca mesterii o casa pe gratis?

Tu trebuie sa-ti pui intrebarea urmatoare: de ce ar face cineva ceva pe gratis?

Daca de exemplu eu sunt un medic si vindec oamenii pe gratis o sa mor de foame fiindca imi trebuie ori bani cu care sa cumpar mancare ori sa-mi dea cineva mancare la schimb pe ajutorul medical pe care l-am oferit.

| DonEduardo explică (pentru CostinAlamariu):

Pai, daca tu ti-ai face treaba ca medic, statul ar avea grija ca tu sa ai tot ce ai nevoie, nu iei nimic de la oamenii pe care ii ajuti.

| CostinAlamariu a răspuns (pentru DonEduardo):

Si statul de unde ar face rost de mancare?
Poate tu o sa zici "de la fermieri"
Ok, pai si fermierii de ce le-ar da statului productia lor pe gratis?

Eu ca fermeir muncesc pentru mine si vreau sa vad ca ramane ceva din munca mea. Daca statul imi cere din productia mea, foarte bine, sa-mi dea ceva la schimb. Ori bani, ori altceva, dar sa-mi dea ceva.
Ce motiv ar avea fermierii sa fie fermieri daca nu si-ar putea vinde productia?

| DonEduardo explică (pentru CostinAlamariu):

Nu intelegi, toata economia ar tine de stat.

| CostinAlamariu a răspuns (pentru DonEduardo):

Si ce inseamna "toata economia ține de stat"?
Ce inseamna asta in mod practic?
Statul este unicul angajator si antreprenor?
Doar el face angajari si nici macar nu-si plateste angajatii?
Asta ar fi abuz.
Acum incerc sa te fac sa gandesti un pic cu capul tau si sa vezi de ce chestia asta e o idee foarte proasta si slab gandita.

Sa revin la exemplul meu. Daca eu sunt doctor si nimeni nu-mi da bani sau mancare in schimbul serviciilor mele mor de foame.
Tu imi spui ca "se ocupa statul"
Pai cum se ocupa statul? Îi obliga pe fermieri sa-mi produca mie mancarea? Daca fermierii refuza? Dupa ce faci? De unde mai are statul mancare daca fermierii refuza sa lucreze pentru stat?

| DonEduardo explică (pentru CostinAlamariu):

Statul ar avea pamanturi si fabrici.

| DonEduardo explică (pentru CostinAlamariu):

Si daca muncesti pentru stat (sau esti pensionar), ai putea sa te duci la magazin sa iei tot ce vrei.

| CostinAlamariu a răspuns (pentru DonEduardo):

Statul de unde are bani sa cumpere pamantul si fabricile?
Ai spus ca nu exista bani, deci cum face statul rost de ele?
Sa nu crezi ca doar fiindca e stat inseamna ca le are din oficiu. Ori le-a cumparat acum ori mai demult.

Si ce face statul cu fabricile alea daca nu lucreaza nimeni in ele?
Ce face cu pamantul ala daca nu produce nimeni nimic pe el?

De ce ar vrea cineva sa munceasca in fabrica statului? Nici macar nu primeste bani. Atunci de ce ar munci cineva acolo?
Incearca sa intelegi un pic mai adanc problema asta. Trebuie sa convingi niste oameni sa munceasca in fabricile alea, dar e imposibil sa-i convingi daca tu nici macar nu le oferi ceva, un salariu.
De unde sa dea statul de mancare muncitorilor daca fermerii nu vor sa lucreze pentru stat?
De unde sa le dea locuinte daca arhitectii si constructorii nu vor sa lucreze pentru stat?
De unde ar avea statul bunurile necesare sa plateasca oamenii astia (ca doar nimeni nu munceste pe nimic)

| DonEduardo explică (pentru CostinAlamariu):

Pai ar munci in fabrici(sau alte meserii pentru stat) pentru ca nu pimesc altfel mancare. Si esti sigur ca constructorii nu ar vrea sa lucreze pentru statul imaginat, daca acolo ar avea tot ce vor, si aici abia se tin de pe o i pe alta, cu toate ca muncesc din greu? Iar arhitectii sunt la fel ca constructorii.

| CostinAlamariu a răspuns (pentru DonEduardo):

Dar am intrebat cum poate sa le dea statul mancare? De unde are statul mancare sa le dea muncitorilor?
Daca fermierii nu vor sa lucreze pentru stat? Atunci statul nu mai are mancare sa dea muncitorilor in fabrici.

Si te mai intreb o chestie. Daca sa zicem eu ca persoana privata imi fac o fabrica si angajez muncitori in fabrica mea si îi platesc mult mai bine decat îi plateste statul oare muncitorii n-o sa prefere sa lucreze in fabrica mea?