| anonim_4396 a întrebat:

V-ati întrebat vreodată de ce mulți oameni care gândesc mult devin depresivi?
Ce părere aveți despre depresivi?
Multi sunt reticenți atunci când vine vorba de dusul la psiholog, iar unii pur și simplu nu știu că sunt depresivi.

9 răspunsuri:
| Donsavas a răspuns:

Hmm...mai nou nici sa mergi la psihiatru nu mai e rusinos. De ce ar fi? Fiindca suntem oameni si ne influențează mediul? Asa ni se intampla tuturor. Depresivii nu stiu multe despre depresie, da o simt. Din pacate, multi nu sunt conștienți de cat de mult ii poate ajuta terapia sau medicatia.

| BotezanDaniel a răspuns:

Salutare! happy Cred că din cauza inconștienței lumii în care s-au născut.

| Violleta2022 a răspuns:

Ce vrei sa spui, ca geniile sunt depresive?
Cred ca nu ai habar despre ce vorbesti!
Depresivi sunt doar cei cu probleme psihice, nu cei care gandesc mult.
As spune dimpotriva, un om care gandeste adanc, stie ca depresia este generata de comportamnetul nostru neadecvat, de alegerile facute, de prostia si lenea in care ne scufundam
Un om inteligent, care gandeste mult, nu va alege niciodata sa vegeteze ca sa cada in depresii, va alege sa fie activ intelectual, tot timpul, neavand timp de depresii si alte porcarii.

| Dalmore a răspuns (pentru Violleta2022):

Nu alegi sa ai depresie. :/
Cum nu alegi sa ai traume in copilarie si nici gene proaste.
Depresia e o porcarie, uau. Daca tu nu ai trecut prin asta, simte-te privilegiata si nu mai jigni oameni care se chinuie cu asta de ani de zile, cum sunt eu.

Un om care gandeste mult nu prea are pace si la un moment dat ii zumzaie atat de multe prin cap incat o ia razna laughing.

| Violleta2022 a răspuns (pentru Dalmore):

Ba alegi sa ai depresie, pentru ca-i alegerea ta sa nu dormi noapte si sa o ptereci inadecavt.
cand faci alegeri proaste, nu dai vina pe nimeni, iti iei responsabilitate si daca esi inteligent si te ajuta capul, le rectifici imediat, ca sa nu ajungi in situatii grave, prin spitale sau medici.
Chiar si cu traumele copilariei poti sa treci peste ele, daca esti destul de inteligent, sa pricepi ca, viata ti-o faci singur in functie de dorinta ta. Sunt mii de copii sarcmani, crescuti prin orfelinate sau prin case de oameni care nu au fir de paine sa manace si totusi, au ambitie sa invete pe rupte, sa ajunga premianti in viata, sa faca facultati pe bursele statului si sa ajunga oameni importanti si de succes.

Un om care gandeste mult, nu o ia razna.
Evident ca nu te duce capul deloc, daca scoti asemenea perle pe gura,

| Dalmore a răspuns (pentru Violleta2022):

UAU, deci nu-mi vine sa cred. Imi zici mie ca e alegerea mea sa nu dorm o noapte, cand am insomnie cronica de mica si ma chinui pana la 4 sa inchid un ochi, sedata si vai de capul meu, ma fastacesc in pat de innebunesc si-mi sun psihologul si mama de 3 ori pe noapte sa imi spuna ce sa fac sa nu o iau razna, si-mi zici tu mie ca EU ALEG ASTA. Te rog frumos sa nu-mi mai comentezi. Si sa nu mai comentezi, in general, despre lucruri prin care nu ai trecut si nu le intelegi.

Nu ma ajuta capul, pentru ca e bolnav happy. Dar nici pe tine nu te duce prea departe din moment ce-ti permiti asa ceva.

| Dalmore a răspuns (pentru Violleta2022):

De unde stii ca nu sunt orfana? happy De unde stii cata ambitie am eu? happy De unde stii daca sunt sau nu un om de succes? happy
Ce-s cu comparatiile astea? Problemele altora le invalideaza pe ale mele? Daca am fost violata cand eram mica, n-ar trebui sa ma simt prost, ca altii au fost violati de doua ori si uite ca au trecut peste? Nu toti reactionam la fel la durere, la traume, si crede-ma ca am trecut prin multe. Si nu-mi zice mie o anonima ca depresia e o alegere.

Un om care gandeste, cand da de oameni ca tine, o ia razna. happy
Mi-e scarba.

| Violleta2022 a răspuns (pentru Dalmore):

Problemele tale psihice, sunt generate de alergile tale personale, de multa vreme incoace, inclusiv de orele de somn, de activitatea zilnica cat si de hrana pe care o mananaci in fiecare zi.
Sunt situatii certe, cand schimbarea drastica a dietei de mancare, duce la imbunatatirea considerabila a calitatii somnului si a problemelor de stres, ori psihoze.
Ori esti prea mica sa intelegi asemena lucruri, ori nu ai cunsotintele necesare, dar daca ai macar putina curiozitate, incearca sa citesti pe internet, cat de mult conteaza somnul de noapte, cand hormonii fericirii se elibereza, doar cand dormi si doar intre 10 si 2 noaptea, hormoni fara de care, corpul si creierul nostru nu pot functiona in parametri normali.
Ajusteaza-ti corpul si invata sa manaci sanatos, sa faci un sport zilnic, fie si sa alergi 1 ora pe zi, sa dormi de la 9-10 seara in fiecare seara si viata ta se va imbunatatii enorm, scapand de orice angoasa, problema de stres sau depresie.

Faptul ca, acum este 2.30 noaptea si tu esti pe forum, in loc sa dormi, denota ca nu TU ai ales cu buna stiinta sa-ti petreci orele de somn, in alt mod, foarte nesatanos. Deci, alegerea iti apartine 100%.
Nu mai da vina pe altii pentru lipsa ta de judecata. ca nu te forteaza nimeni sa stii pe forumuri pana dimineata, in loc sa dormi devreme, ca sa fii sanatosa mental si fizic.

| Violleta2022 a răspuns (pentru Dalmore):

Ia o lamaie, sa-ti treaca scarba!
Poate ti se face gura punga si nu mai debitezi prostii, pe ea!