| anonim_4396 a întrebat:

Voi aveti empatie fata de altii? Imi dati exemple in ce situatie ati avut?

12 răspunsuri:
| Drimmero a răspuns:

Am destulta empatie, au fost cazuri cand am ajutat asa cum am putut.
Imi aduc aminte o data la o petrecere acum ceva timp, am avut oarecum grija de o fata pe care nu o cunoasteam, i se facuse rau de la bautura si i-am adus cafea, o ajutam sa se simta mai bine, stateam cu ea si plangea. Cat misto am luat atunci de la unii prieteni cand mi-au zis ca eram indragostit de ea.

Dar da, in general sunt empatic cu lumea care chiar merita si nu astept nimic in schimb, o fac pentru ca simt.

| RAY a răspuns (pentru Drimmero):

Ai felicitare, daca citesti o poveste despre un viol te apuca plansul?

| Drimmero a răspuns (pentru RAY):

Logic ca nu ma apuca, doar sunt barbat, dar o stare de nervi voi avea daca acea poveste e adevarata.

| RAY a răspuns (pentru Drimmero):

Vom nota asta

| Dandinelle a răspuns:

Cand o femeie cara o groaza de bagaje, cand trec strada si vad un biciclist ca a pupat asfaltul, cand vad pe cineva in carje, cand vad un copil care rade (aici poate fi si din cauza ca sunt femeie).

| RAY a răspuns (pentru Dandinelle):

Interesant,dai multe exemple

| Dandinelle a răspuns (pentru RAY):

Mai vrei? mai am, dar las pe altii sa se inspire

| Plato a răspuns:

Am mereu empatie. Nu stiu sa-ti dau acum exemple, dar nu mi-e indiferent ce li se intampla altora si ma pot pune in situatia lor.
Daca ar fi sa ma gandesc doar la mine, as vota PSD.

| OrdanKarris a răspuns:

Depinde.

Nu am empatie pentru starile emotionale feminine, nu stau sa ascult povestile lor triste. Nu reactionez la lacreimile de crocodil. Pur si simplu, NU!
Nu am empatie pentru femeile care cara bagaje. Stau in banca mea si imi vad de treaba sau de drum. Daca mi se cere ajutorul sunt inclinat sa ajut dar nu fac asta din oficiu.
Nu deschid usa la doamne. Le ofer intaietate la intrare sau la iesire cu premiza ca-si deschid ele singure usa si pasesc inauntru sau afara. Ofer intaietate la oricine dar in acelasi timp nu tin usa deschisa pentru nimeni.
Nu spun sarut'mana la nici o femeie. Buna ziua, La revedere, salut si PA!
Daca mi se cere ajutorul, ajut, daca nu, la revedere. Nu ma simt sa ajut din oficiu pe nimeni. Nu sunt salvator, nu sunt protector, nu sunt carator, nu sunt gentleman, nu sunt sprijin moral, nu sunt burete emotional!

| RAY a răspuns (pentru OrdanKarris):

Raule,de ce esti asa?

| OrdanKarris a răspuns (pentru RAY):

Pentru ca-i mai sanatos asa, pentru bunastarea mea. Din nou, ajut daca si dupa ce mi se cere asta, si nici o secunda inainte.

Răspuns utilizator avertizat