Salontanul
| Salontanul a întrebat:

Voi ce ati face? Am primit urmatorul e-mail: https://imgur.com/Boj46q1
Eu stiu ce trebuie sa fac pentru ca am invatat in timp, citind. Am blocat complet adresele de e-mail (erau 2 si nu avea nimic legatura cu Amazon) si, mai mult, eu n-am cont pe Amazon. Am postat asta in speranta ca utilizatorii TPU, majoritatea tineri, vor fi mai atenti la ce e-mail-uri raspund. Am vazut cateva intrebari de acest gen: "Ce ma fac? Am raspuns la un e-mail si am urmat link-ul... etc."

Răspuns Câştigător
Răspuns utilizator avertizat
8 răspunsuri:
| CIaudiu a răspuns:

Le-as ignora si as sterge email-urile ca nu cumva sa intru si sa accesez ceva malitios din greseala. La email-urile se la amazon trebuie sa fi atent sa se termine in @amazon.«domeniu» (pentru amazon Germania @amazon.de). Nu e un singur cont de email si par destul de ciudate.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

L-as ignora si apoi l-as sterge.
Mi-as da seama din start ca este un scam.

Salontanul
| Salontanul explică (pentru anonim_4396):

Asa am facut si eu. Adresa de e-mail nu avea nimic de a face cu denumirea de Amazon. Sunt si patit. Am primit o data (eram incepator)de la PayPal (am crezut eu) o adresa asemanatoare doar ca era scris PeyPal. Am urmat indicatiile dar cand mi-au cerut parola de la cont mi-am dat seama ca nu-i in regula. M-am oprit la timp dar oricum nu aveam bani pe PayPal. Doar ca trebuia sa ma prind si sa schimb repede parola. "Bucuria" era daca nu ma prindeam!

| Hammurabi a răspuns:

Primul lucru pe care l-aș face ar fi să verific dacă textul de pe link, acela cu "https://www.amazon. etc" corespunde cu adresa reală la care trimite link-ul.

| mgtow a răspuns:

In caz ca ti s-a blocat contul si ai avut ceva de primit, trimite captura de ecran la asistenta amazon, ei se ocupa. Nu da click pe linkuri dubioase, sus la url un site verificat are un lacat verde sau mov inchis si https//: altfel e scam daca nu vezi chestiile alea

Salontanul
| Salontanul explică (pentru mgtow):

Corect!

Răspuns utilizator avertizat