| aDEeLAa a întrebat:

Voi ce intelegeti printr-o,, discutie inteligenta"?
Imi puteti da exemple de cateva care v-au impresionat?

6 răspunsuri:
| Sonia822 a răspuns:

E prea vast subiectul, dar daca ti-a reprosat cineva asta, renunta la discutiile despre machiaj, kilograme, haine, barfe.
Vb de scoala, planuri de viitor, facultate, meseria pe care vrei sa ti-o alegi si de ce.

| Mosotti a răspuns:

Discutie inteligenta deci nu prosteala, panarama, distractie din asta.

Teme serioase gen tehnica sa zic cateva exemple calculatoare, componente, softuri, jocuri, programare, grafica 3D, editare video, foto, internet tot din punct de vedere tehnic, economie, politica, istorie, despre viata, psihologie, medicina, asa in mare.

Pe mine ma impresioneaza discutiile despre om, relatii, psihologie, psihanaliza, medicina.

Un exemplu de tema din asta: De ce iubirea de copil si animale se mentine mereu la fel, iar aia de parteneri nu, ca desi sunt trei tipuri diferite de iubire, principiul e acelasi, si ar putea trece toate, de ex vedem un caine mai frumos, un copil mai frumos, mai destept, nu schimbam, cum facem la parteneri.
Deci cand stai cu un prieten sa dezbati asta se numeste discutie inteligenta.
Nu te intalnesti la terasa sau acasa la pizza si suc si radeti, glumiti si atat, cam asa.

| Mosotti a răspuns (pentru Sonia822):

Din pacate oamenii si nu am inteles de ce, trag la panarama, prosteala, glume (daca ai putea sa-mi spui de ce, ai fi geniala). E o enigma de ce. Nu le place sa discute ceva mai serios.
Chiar si intelectualii, suna ca si cum ei fac fortat ce fac la munca, afara fac acelasi lucru, hahahaha, hihihihi, muzica la maxim, dansuri in cluburi, panarama, medici, programatori, profesori.
Si eu vb de kg, dar in sens medical, de ce, cum, solutii, si e destul de interesant, e un exemplu.

Merg si barfele si hainele, dar nu doar asta, sa fie si si.

Daca iau ceva pe monede cand mai strang iti dau tie, daca ma lamuresti de ce 90 % din oameni trag la ce am zis. Cand esti intr-un colectiv nu e apreciata discutia inteligenta, pare plictisitor si neinteresant.
Nu am zis ca toti sunt asa, dar majoritatea.

| aDEeLAa explică (pentru Sonia822):

Daca pun o intrebare simpla, chiar trebuie sa mi se fi intamplat asta? Nu am intrebat despre ce as putea sa vorbesc eu ca sa am o discutie inteligenta.
Am intrebat cum vezi tu o discutie inteligenta si sa-mi dai un exemplu cu una care te-a impresionat, daca ai.

| Sonia822 a răspuns (pentru aDEeLAa):

Discutiile ``inteligente`` sunt purtate in functie de mediul in care ai evoluat si te-ai integrat. Pot sa iau prin eliminare si sa-ti spun ce sa NU discuti. Intr-un fel se vor purta discutiile intr-un cerc de arhitecti, in alt fel se vor purta discutiile intr-un cerc de avocati, in alt fel intr-un cerc de sportivi, in altul intr-un cerc de psihologi, in alt fel discuta medicii, in alt fel discuta niste elevi intr-o clasa de scoala, in alt fel 2 frati. Nu exista raspuns concret la intrebarea ta. Pot sa-ti spun doar despre ce nu se discuta in public, si doar in cerc privat intre fete, fiind considerata dscutie ``intre fete``

| mgtow a răspuns:

Sa nu crezi in oameni pentru ca nimeni nu iti vrea binele, asa ca viata buna o faci doar tu fara nimeni altcineva.