| ZitaRita a întrebat:

Voi cum v-ati hotarat ce sa faceti in viata? Ati incercat mai multe lucruri pana ati reusit? Eu de ce nu pot? Ati intalnit vreodata autisti care au avut succes sau o viata cat de cat normala?

15 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Pentru mine cuvantul "nu pot" nu a existat, pentru ca el intr-adevar nu exista, fiind folosit intotdeauna de oamenii puturosi, lenesi care nu vor sa faca nimic, gasind scuze precum: nu am chef, nu vreau, mi-e lene, nu vreau sa muncesc samd.
Tu "nu poti" fiindca nu vrei!
De ce nu te apuci sa faci ceva ce esti in stare?
Inteleg ca ai autism, ca nu poti invata sau face o profesie intelectuala, dar o munca fizica poti face, asadar, ce anume te opreste sa mergi la munca campului, la culesul florilor, la pusul marfii pe raft sau sapatul unui sant?
Am dat cateva exemple dar sunt mii de joburi care s epot afce cu succes de catre autisti sau oameni cu o limitarea intelctuala, doar dorinta de munca sa fie, iar "nu pot" se transforma in "pot si vreau sa fac ceva cu viata mea".

| ZitaRita explică (pentru Violleta2022):

Ba nu sunt limitata intelectual, pot sa fac o profesie intelectuala! Tu stii ce e acela autism? Nu toti autistii sunt la fel!

| Violleta2022 a răspuns (pentru ZitaRita):

Atunci de ce nu faci o profesie intelectuala, daca esti capabila?
Ai lene, sau astepti mura in gura totul?
De ce nu dovedesti tuturor, cat de capabila esti?

| ZitaRita explică (pentru Violleta2022):

Tu unde ai dat cand erai mica, la ce facultate? Cum ai stiut ca vrei acolo?

| Violleta2022 a răspuns (pentru ZitaRita):

Mi-a placut matematica foarte mult, asa ca mi-am dorit sa fac ceva cu ea, am mers la facultate si profesez de foarte multi ani, ajungand datorita ei si intr-o functie manageriala.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

1.Ceea ce am hotărât, m-a atras. Cu alte cuvinte nu am decis eu. 2. Nu. 3. Fiindcă nu ești atent la ceea ce este în jurul tău. 4. Da.

| mitranbghs a răspuns (pentru sadrian46):

Dar daca Putin ar fi atacat de o alta alianta nu NATO, ar da direct cu nuclearele si ar distruge tot? ar avea cine sa castiga in fata lui?

| ZitaRita explică (pentru mitranbghs):

Huh? Ce legătură are răspunsul cu întrebarea?

| dullcat a răspuns:

M-am trezit cumva pe drum intersectat cu foarte multe dintre interesele mele si a fost un semn clar ca asta trebuie sa fac.Ce ai incercat pana acum? Unii au noroc din prima, altii se chinuie pe ideea de trial and error pana cand gasesc ceva de interes si abia apoi urmeaza succesul, dupa inca niste ani de munca.Nu este deloc drept, stiu, dar ce poti face?

| Simpatic a răspuns:

In realitate nu am intalnit autisti angajati, dar am intalnit/vazut copii pe strada cu acesta tulburare
pe TPU sunt multi in schimbwinking
nu judec! cred ca si cand vine vorba de autisti sunt cazuri si cazuri, unii mai grav afectati altii mai putin...

| JOHNtheADVISOR a răspuns:

Am văzut întrebările tale.NU contează ce cred cei din jur sau faptul că te cataloghează ca nefiind bună într-un anume domeniu.TU și doar tu te cunoști cel mai bine, tu știi ce ai accepta sau nu, care îți sunt limitele și cu siguranță e ceva ce te atrage, ceva ce îți place mai mult și ai vreo dorință în acea privință.NU există că nu ești bună de nimic.FIECARE OM din lumea asta are un talent, un dar, un har și e priceput la ceva anume.Dar tu personal trebuie să-ți descoperi acest aspect și să mergi pe drumul tău și astfel să-ți câștigi pâinea.Fii mai încrezătoate în tot ceea ce însemni tu ca ființă și oferă-ți șansa de a te bucura de viață cu tot ceea ce te înconjoară fiindcă dacă tu nu o faci atunci nu te aștepta ca cei din jur să o facă.

| ALM2000RO a răspuns:

Eu m-am hotărât să zac ca o plăcintă la ai mei și să-mi încasez pensia de boală big grin

| EestiSodalane a răspuns:

La ce te referi? In general sau strict carieră?

| Mindfulness a răspuns:

Daca au putut prostii pot și autiștii.