| OnePiece a întrebat:

Voi sunteti de acord cu uniforma in scoala?

Eu nu. Consider ca fiecare elev are dreptul garantat de Constitutie si legile tarii sa vina imbracat cum vrea. Asa se practica si in Finlanda, tara cu cel mai bun sistem de invatamant din lume.

Răspuns Câştigător
| xByte a răspuns:

Neah, n-am fost niciodata de acord si nici nu o sa fiu. Cand eram in clasa a 8-a au bagat uniforme obligatorii, ca altfel nu te lasau sa intrii in scoala, efectiv te trimiteau acasa. Ei bine, m-au tot trimis acasa pana am ajuns la ~200 absente, si abia atunci directorii scolii s-au decis sa scoata uniforma, ca sa nu isi faca singuri probleme cu inspectoratul scolar in legatura cu absentele mele. Deci daca in momentul de fata la scoala ti se spune ca uniforma e obligatorie, nu pot decat sa iti recomand metoda mea laughing

13 răspunsuri:
| Deaad a răspuns:

Unde mai exista asa ceva in Romania?
Nu vad pe absolut nimeni in uniforma si in majoritatea liceelor uniforma nu cred ca exista.

| Intruder19 a răspuns:

Eu sunt de parere ca uniformele sunt un lucru bun, atat timp cat nu sunt comuniste si stau ca pe gard, daca sunt moderne si arata ok chiar sunt foarte bune pentru ca nu face diferenta intre clasele sociale dintr-o clasa.

Nu cred ca ai citit constitutia si ai vazut tu un articol in care se specifica lucrul asta, intr-o institutie se aplica regulamentul de ordine interioara pe care esti obligat sa il respecti atat timp cat esti in institutie.

| anamariarot a răspuns:

Deocamdata da, pentru ca am observat o mentalitate foarte proasta(si nu numai la tineri) de a se da in spectacol cu ceea ce detin. Daca ar veni toti imbracati la fel, poate nu ar sti cat a dat X pe o haina si l-ar ocoli pe Y ca parintii lui nu isi permit sa ii cumpere ceva mai scump. Cand o sa dispara modul asta de a gandi si om fi o natie mai deschisa la minte, eu personal o sa fiu PRO scoaterea uniformelor. Si dupa cum a zis si Wheisenberg, atat timp cat esti intr-o institutie, respecti regulile.

| Drimmero a răspuns:

Nu sunt de acord cu uniformele alea, sunt prea incomode, mai ales pe timp de vara,, sa se imbrace fiecare cu ce are, dar decent, in limita bunului simt.

| Nitroblast a răspuns:

Finlanda, tara cu cel mai...un ca.cat cu ambalaj, de unde pana unde?

Mai bine ar fi cu uniforma, nu se mai face distinctia intre clasele sociale. Decat daca unu are camasa de la Dolce & Gabbana si chiar se vede laughing. Altfel nu, e mult mai ok sa ne concentram pe ce are omul scotand toalele si banii fin ecuatie. Ziceam de "ar fi" fiindca asa cum zicea si @Deaad, putine licee tin la uniforma. Nici la mine nu se tine decat la clasa noastra datorita d-nei diriginte care vrea totusi sa ne diferentiem de celelalte clase/licee din oras si sa respectam regulile care pana la urma sunt pentru binele nostru/celorlalti/tuturor.

| BlackRose03 a răspuns:

Nu sunt nici pro nici contra.Pe de o parte uniformele sunt foarte necomfortabile si te faci oarecum de ras purtandu-le, dar pe de alta parte, cei care nu isi pot permite haine de calitate sau la moda sunt aratati cu degetul de cei ce isi permit, diferenta e foarte clara si fetele din ziua de azi obisnuiesc sa isi expuna anumite parti ale corpului.Mentalitatea oamenilor nu se va schimba, deci trag spre a fi pro.

| mimimumu a răspuns:

Eu sunt pro uniformelor scolare deoarece daca ar veni fiecare cum ar vrea el atunci:
1. Fetele prefera sa isi scoată in evidență anumite parti ale corpului si daca nu ar exista uniforme si daca ne-am îmbrăca cum am dori atunci e posibil ca multe fete sa vina îmbrăcate vulgar daca nu li s-ar impune nimic
2. Daca nu ar exista uniforme, fiecare ar veni îmbrăcat cum vrea si cu lucru de firma si ar face diferenta intre clasele sociale
3. Daca nu ar fi uniformă nu ai mai face diferenta dintre profesor si elev.Cel putin unii nu respecta uniformă si le asemeni deseori cu profesorii
4. Daca nu ar exista uniforme fiecare (cine are; cine isi permite), ar veni cu lucru de firma si s-ar crea ceva gen "HaHa! Eu am si tu nu ai!"
5.Astfel cu uniforme, fiecare (cine vrea sa respecte, cine nu, nu), fiecare respecta uniforma si vine cu ce i se impune sa vina

| liliana77any a răspuns:

Ce clasa esti?

| OnePiece explică (pentru liliana77any):

Nu mai sunt in scoala, am intrat la facultate, dar cand eram elev am purtat ce am vrut in scoala generala, dar la liceu am avut uniforme pe care am incercat sa le evit pe cat posibil.

| liliana77any a răspuns (pentru OnePiece):

Am inteles, nu te mai gandi atat la ce a fost!
Uneori uniformele pot reprezenta un avantaj chiar daca sunt urate.

| anamariarot a răspuns (pentru BlackRose03):

Imi explici si mie, te rog, cum te-ai putea face de ras ca porti o uniforma? Mai degraba daca ai veni cu gentuta chanel jegoasa, dar atunci nu te mai faci de ras, ce pot spune laughing)))))

| BlackRose03 a răspuns (pentru anamariarot):

Paii,bluzele sunt largi, subtiri, mi se vede sutienul prin ele, blugii(iarna)sunt largi si incomozi si fustele(primavara si toamna)sunt scurte... laughing
Oamenii se uita la mine pe strada si rad straight face
Cel putin asa e in scoala mea, csf...

| Violleta2022 a răspuns:

Da, sunt de acord!
Ar trebuii ca toti copii sa fie la fel imbracati, macar nu s-ar mai da spectacole de moda cu haine de firma, sau sexi, ca merg la scoala, nu la discoteca. Unii copii nu-si permit haine scumpe si sunt discriminati din acest motiv.
O democratie prost inteleasa, pentru copii astia!