| Furnicuta000 a întrebat:

Voua va plac smochinele? In ce combinatii le mai mancati? Eu am in curte un smochin foarte mare dar e soi din ala care face smochine mari, verzi si foarte dulci, practic zici ca mananci zahar. Mi se par mai bune alea mici si maronii, sunt mai aromate si mai putin dulci, am pus si din ala dar nu s-a prins. Acum nu stiu ce sa fac cu astea ca anul trecut le-am lasat sa se strice, acum as vrea sa le mananc cumva dar nu imi plac asa goale. Gem am incercat sa fac dar nu prea a iesit ca nu am pus zahar, am zis ca nu are rost

5 răspunsuri:
| wildthing a răspuns:

Nu. E un gust/aroma cu care eu nu ma impac deloc.

| Madaxo97 a răspuns:

Nu prea îmi plac, și eu am 3 smochini în curte dar nu mâncăm, decât câteva fructe, tot din alea verzi si dulci ca mierea, mai facem și dulceața și gem dat nici pe aia nu prea o mănâncă nimeni laughing
Caută pe net rețete de prăjituri sau gem de smochine, sau să le speli și sa le bagi la congelator să le mai folosești peste iarnă, poate si la vreun smoothie

| simplaexsistenta a răspuns:

Da, imi plac. Exact alea de care ai zis, mai mici, dar mai aromate.
Retete: https://www.petitchef.ro/retete/retete-cu-smochine

| relian a răspuns:

Gem daca faci si stii cum sa faci, iese foarte bun. Eu mai gasesc gem de smochiendin Turcia, asa ceva nu prea face oricine, ori cel putin din cate am incercat, firma respectiva face exact cum mai fac si uni romani pe acasa.
Smochinele imi plac doar uscate, asa proaspete nu le sufar laughing Ai smochine verzi, trebuie sa le lasi sa se coaca, se vor face galbene, atunci sunt bune.
Zahar de nu pui la gem, timp irosit si munca.Chiar daca ti se par dulci nu-s chiar asa de dulci, trebuie obligatoriu zahar.
Ce sa faci cu ele? Usucale, le maninci la iarna. Daca ai foarte multe fa tuica laughing mai dai la unu altul, cand ai nevoie de ajutor.

Nu le baga la congelator ca se fac terci, mai consumi si curent degeaba.
Frcutele congelate nu se fac acasa, adica nu poate nimeni acasa sa congeleze fructe ca cele care se vind la magazine.

Ai nevoie de echipamente speciale, nu le bagi la congelator, gata le scot la iarna laughing le poti congela, dar la iarna cand le vei dezgheta, o sa se faca terci, moloz laughing asta ca vad pe aici cineva spune la bagi la congelator.

| Furnicuta000 explică (pentru relian):

Asa e soiul lor, cand se coc se fac mari si verzi. Si daca le las mai mult tot verzi raman dar se strica, nu se fac niciodata galbene.