| anonim_4396 a întrebat:

Voua vi se pare normal ca un profesor sa-si intrebe elevii ce lucreaza parintii lor? Bine, asta s-a intamplat acum mult timp, dar totusi mi se pare aiurea sa faci asta. Bine, cu asta vreau sa va si povestesc ceva tragico-comic. Mai mult ca sa va povestesc am facut postarea asta rolling on the floor Cel putin atunci a fost incredibila faza. Era un coleg care avea ambii parinti someri si profa tot insista ce lucreaza mama lui si baiatul i-a zis:,, Mama este la Brasov". La care ea:,, Bine, dar ce lucreaza?" Adica de 5 minute tot insista pe asta si se si enerva daca nu ii ziceai exact functia, cu toate detaliile ei. In fine, la care colegul:,, Amm... Gateste...". Apoi profa:,, Pai si nu munceste? Cum adica?" Frate cum sa intrebi ca profesor asa ceva si mai era si in fața clasei copilul (avea vreo 11 ani pe atunci). Mie sincer mi-a fost mila de el, dar a fost si amuzant in acelasi timp. Pe urma l-a luat cu ce lucreaza ta-su, tot la fel de insistenta (tatal lui primind ceva ajutor social, avand si cateva probleme cu alcoolul). La care colegul:,,Bea, se uita la meci..." Si toti ne abtineam sa nu radem la faza aia. Bine, era un moment jenant pentru el si poate de aceea a incercat s-o dea asa mai in gluma. Dar profa, asa insuportabila cum era, nu s-a lasat pana nu l-a umilit bine de tot cu ce lucreaza parintii si cum face familia lui rost de bani. Mai era si o colega, a carui tata lucreaza prin politica, mamaaa si i-a zis profei ce lucreaza parca era o poezie invatata acasa rolling on the floor Pe urma ajunge la mine, ma pune sa ma ridic. Si ma intreaba ce lucreaza tata. I-am zis ca lucreaza in domeniul IT, pana la urma cate detalii vrea, o sa ajunga sa-mi ceara si CNP-ul? Iar ea;,,Da, dar ce?".
,,Programator"
,,Asa, si mama ta?"
,,In domeniul medical"
,,Ce?"
,,Asistenta"
,,Ce asistenta?"
,,De anestezie"
,,Si ce face?"
,,Ajuta la datul si mentinerea anesteziei..."
,, Aaaa"
Deci imi dau cuvantul ca asa a decurs conversatia, super penibil rolling on the floor Oricum e cam ciudatica femeia aia, daca un coleg sau colega lipsea, nu conta ca aducea scutire medicala sau din motive personale, profa trebuia sa-i ia interviu copilului de față cu toti colegii. Iar daca nu afla, se supara rau de tot. Daca zicea copilul:,, Am fost la spital" ea intreba,, Ce spital? Ce probleme? Ce doctor?" Mai ziceau restul profesorilor ca e nebuna inainte sa dam de ea prima ora, dar nu ne asteptam chiar asa rolling on the floor E normal sa pui astfel de intrebari elevilor, precum numele parintilor, jobul, probleme de sanatate etc? (Mie nu mi se pare deloc)

11 răspunsuri:
| aditimus a răspuns:

Nu intra in atributiile ei sa intrebe asa ceva ati putea sa faceti un raport.

| Nirvanaaa a răspuns:

Îmi amintesc ca noi menționam pe o fisa psihopedagogică se numea ce lucrează părinții. Dar scriam frumos pe foaie, strict confidențial. Nu se discuta ce și cum.
Nu, nu e normal. Profesiile părinților și modul in care ei câștiga bani, tin strict de treaba fiecăruia. Nu este etic ce face ca profesor. Dacă directorul știe asta și nu a avertizat-o, cu atat mai rău.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Cand eram la scoala si pe noi ne-au intrebat la inceput de gimnaziu si liceu. Era normalitate dar gandindu-te cu mintea de adult nu este ok.

| Sofer a răspuns:

Mai comic sa nu știi ce lucrează părinți tăi. Asa pățisem eu laughing pur și simplu nu m-a interesat ce lucrau ai mei.

| Catrice a răspuns:

Nu știu în generala și clasele mici, dar știu ca la liceu era trecut la sfârșitul catalogului alături de numele părintelui.

| sierra1 a răspuns:

" pare normal ca un profesor sa-si intrebe elevii ce lucreaza parintii lor?"

ok și care-i problema? poate omul vrea să știe din ce mediu provii...in scopuri (să zicem) didactie

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru sierra1):

Tie chiar ti se pare normal sa umilesti asa un copil cu parintii someri in fața clasei? Ce minte comunista, fara suparare, dar asta e adevarul

| sierra1 a răspuns (pentru anonim_4396):

Tu ai o problemă nu proful tău, aia e clar!

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru sierra1):

Tu ai citit intrebarea mea? Cum l-a umilot pe copilul ala in fața clasei? Eu i-am raspuns la toate inttebarile. Ce problema am eu? Ai fost cumba profa? Baa, vrei o cafea? Ce esti asa posomorata? Mai usor, ho

| sierra1 a răspuns (pentru anonim_4396):

Vezi de planul ăsta, poate-l duci la indeplinire!

https://www.tpu.ro/......ntru-care/

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru sierra1):

Tanti, ho? Ma cunosti? De zici ca eu sunt problema si toate cele. Am vazut dintr-o data 3 notificari de la tine si in toate erai nesimtita ca dracu. Am 15 ani si nu sunt nepoata ta si nu ti-am facut nimic sa fii nesimtita cu mine. Daca esti asa posomorata, stai departe de social media