| Bionicle a întrebat:

Vreau sa stiu patiseriile ce fel de dulciuri fac? Ca sa invat si eu sa le fac ca sa capat experienta pentru a fi angajat.

2 răspunsuri:
| corbulalbrosu a răspuns:

Meseria de cofetar-patisier se invata in cadrul unei scoli cu un astfel de profil. THR GROUP – Tourism, Hotel and Restaurant Consulting Group:
•aici puteti urma cursuri de bucatar, bucatar-sef si bucatar-specializat, dar si cofetar-patiser;
•durata cursurilor este de 3 luni pentru obtinerea calificarii de bucatar si cofetar-patiser si de o luna pentru titlul de chef sau bucatar-specializat;
•pretul cursurilor se situeaza in jurul sumei de 1200 lei pentru bucatar/ cofetar-patiser si 750 lei pentru specializari, pret care poate fi platit integral sau in mai multe rate;
•pentru admitere, candidatii trebuie sa completeze un test-grila, fara a fi necesara insa consultarea unei bibliografii specializate in prealabil – este doar pentru ca viitorii profesori sa isi faca o idee despre aptitudinile. http://www.bistromargot.ro/cursuri-de-bucatar-romania/ Succes.

| Bionicle explică (pentru corbulalbrosu):

Daca vrei sa stii eu am facut un curs de cofetar patiser, gratuit in august 2014.