| Joker3134 a întrebat:

Ce parere aveti fabricile si locurile de munca or sa fie inchise daca intram in stare de urgenta?

Atenţie! Problemele medicale necesită asistenţă/consult specializat, vă recomandăm să apelați la acest tip de consult pentru diagnostic și tratament. Sugestiile utilizatorilor TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical.

Psihologii voluntari din secțiunea Coronavirus răspund doar întrebărilor legate de ce simțiți în această perioadă, întrebări care au legătură cu starea voastră psihică în contextul pandemiei.
Pentru informații oficiale despre pandemia de coronavirus folosiți site-ul https://stirioficiale.ro sau alte surse validate de autoritățile statului.
Răspuns Câştigător
suntserios
| suntserios a răspuns:

Pai in stare de iurgenta nu intram
ramanem in stare de alerta si se carantineaza local.

24 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Cine ti a zis ca intram in stare de urgenta?
si cine ti a zis ca se inchid fabricile?

Răspuns utilizator avertizat
| suntserios a răspuns (pentru Joker3134):

Cine zice?

Răspuns utilizator avertizat
| suntserios a răspuns (pentru Joker3134):

Nu stiu
poate o sa intram poate nu
unele localitati sunt deja

Răspuns utilizator avertizat
| suntserios a răspuns (pentru Joker3134):

Pai in stare de iurgenta nu intram
ramanem in stare de alerta si se carantineaza local.

| sierra1 a răspuns:

"fabricile si locurile de munca or sa fie inchise"

toate sau care din ele?

Răspuns utilizator avertizat
| Mosotti a răspuns (pentru Joker3134):

Oricum falimenteaza tara asa ca..se pune problema cand doar. Falimenteaza si SUA in cam 2 ani daca vine Biden.

| sierra1 a răspuns (pentru Joker3134):

Toate în nici un caz!

| CodrutElian1990 a răspuns:

Pai deja eram in stare de urgenta. Doar ca s-au introdus alte restrictii. Cea cu restrictiile de circulatie mi se pare nelegala, deoarece dreptul la libera circulatie este un drept fundamental al omului care nu se poate restrictiona decat prin lege.

| suntserios a răspuns (pentru CodrutElian1990):

Nu boss eram si inca suntem in stare de alerta
si starea de alerta care cuprinde printre altele si posibilitatile de restrangerea a dreptului la circulatie conform art 53 din constitutie a fost votata de parlament. asa ca nu e nimic ilegal.

| anonim_4396 a răspuns (pentru suntserios):

Nu boss daca parlamentul voteaza o lege neconstitutionala prin care isi deleaga atributia de a fi singura autoritate ce poate aprecia oportunitatea restrangerilor tot neconstitutional e

| CodrutElian1990 a răspuns (pentru suntserios):

In primul rand, starea de alerta nu este prevazuta de constitutie. De aceea tin sa-i dau dreptate lui Nevermore.
In al doilea rand, orice restrangere de drepturi se face prin lege organica, nu de-a valma cu toate cele trecute in Legea 55.

Răspuns utilizator avertizat
| CodrutElian1990 a răspuns (pentru Joker3134):

In unele localitati deja "s-a bagat".

Răspuns utilizator avertizat
| CodrutElian1990 a răspuns (pentru Joker3134):

Depinde de "progresul" bolii si de interesele politice. Nu ai vazut ca Sibiul a fost pus in carantina doar cand s-a ajuns la 12 la mie persoanele infectate, la Cluj este nivelul de 9%, dar nu s-a carantinat, in timp ce Slobozia a fost carantinata la nivelul de 7%. Legea prevede carantinarea localitatilor la un procent de 6 la mie.
Verifica cine sunt primarii si formatia aflata la conducerea acestor localitati.

| anonim_4396 a răspuns (pentru CodrutElian1990):

Nici daca era prevazuta in constitutie nu se putea.

curtea a fost foarte clara si in privinta decretului de instituire a starii de urgenta, chiar daca doar punea in aplicare legea, tot neconstituional a fost ca s-au instituit restrictii prin act administrativ normativ

| CodrutElian1990 a răspuns (pentru anonim_4396):

Da, sunt de acord.

| CodrutElian1990 a răspuns:

Intreprinderile de productie se inchid doar daca devin focare de infectie.

Răspuns utilizator avertizat