| anonim_4396 a întrebat:

Se mai cere cartea verde la intrarea in Spania? Funda.

Atenţie! Problemele medicale necesită asistenţă/consult specializat, vă recomandăm să apelați la acest tip de consult pentru diagnostic și tratament. Sugestiile utilizatorilor TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical.

Psihologii voluntari din secțiunea Coronavirus răspund doar întrebărilor legate de ce simțiți în această perioadă, întrebări care au legătură cu starea voastră psihică în contextul pandemiei.
Pentru informații oficiale despre pandemia de coronavirus folosiți site-ul https://stirioficiale.ro sau alte surse validate de autoritățile statului.
13 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

Eventual cartea ce atestă vaccinarea

| mihaela000ela a răspuns:

Intrati pe site-ul MAE-Conditii de calatorie Spania, si veti gasi toate informatiile actualizate.

| Răzvi42 a răspuns (pentru mihaela000ela):

Nu scrie nimic de NIE. Intereseaza-te.

| Răzvi42 a răspuns (pentru sierra1):

Eu intreb de cartea verde nu ma intereseaza vaccinul si testul ca alea le fac eu.

| sierra1 a răspuns (pentru Răzvi42):

Nici d-aia nu-ți trebuie

| mihaela000ela a răspuns (pentru Răzvi42):

Cred ca daci o confuzie intre cartea verde si NIE (Número de Identificación de Extranjero-este un număr de identificare fiscală care este obligatoriu pentru toți străinii și este necesar pentru relațiile de orice gen: juridice, financiare, profesionale sau sociale din Spania, indiferent dacă ești rezident sau nerezident...calitate de cetățean al Uniunii Europene, vei avea nevoie de acest număr după 3 luni de ședere în Spania!)

| mgtow a răspuns:

Depinde cate pagini are. Nie nu se solicita la intrare in es

| Răzvi42 a răspuns (pentru mgtow):

Anul trecut s-a cerut (in iunie).

| Răzvi42 a răspuns (pentru mihaela000ela):

Of... stiu femeie ce e fiecare in parte stai calma. daca nu stii sa raspunzi la o intrebare te rog eu abtine-te.

| Răzvi42 a răspuns (pentru mgtow):

Vorbesc de cartea verde nu Nie. Se mai cere anul asta sau nu?

| mihaela000ela a răspuns (pentru Răzvi42):

Calm trebuie sa fiti dvs.STII CE INTREBARE ATI PUS? Sper sa te elucidezi, pana pleci.O ZI BUNA!

| Zuzu1991 a răspuns (pentru Răzvi42):

MAE dude, Ministerul Afacerilor Externe, nu NIE
https://www.mae.ro/
MAE are obligatia sa stie conditiile de intrare in alte tari atat timp cat esti cetatean roman, daca nu gasesti pe site atunci poti sa le dai telefon si sa intrebi

| mgtow a răspuns (pentru Răzvi42):

Nu exista carte verde. NIE atat niciodata nu se cere cand intri in Spania doar la angajare sau policlinica cand te inregistrezi la un medic de familie.