| Bionicle a întrebat:

Stiti ce m-am gandit? De ce nu lanseaza dezinfectant peste lume impotriva covid-ul? Oare ei nu se gandesc ca se afla si in aer? Vaccinul nu este de ajuns. Si ma refer direct din avioane. Asta e ideea mea.

Atenţie! Problemele medicale necesită asistenţă/consult specializat, vă recomandăm să apelați la acest tip de consult pentru diagnostic și tratament. Sugestiile utilizatorilor TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical.

Psihologii voluntari din secțiunea Coronavirus răspund doar întrebărilor legate de ce simțiți în această perioadă, întrebări care au legătură cu starea voastră psihică în contextul pandemiei.
Pentru informații oficiale despre pandemia de coronavirus folosiți site-ul https://stirioficiale.ro sau alte surse validate de autoritățile statului.
Răspuns Câştigător
| WhiteLife a răspuns:

Daca s-ar pulveriza alcool de 70 de grade, ar afecta multe plante, animale (ar ajunge in sol si apoi in apa pe care o bem), ne-ar intra in ochi, ar ajunge pe pielea copiilor etc. Aerul nu se poate dezinfecta in acest fel, ci se folosesc lampi cu UV (de exemplu atunci cand se dezinfecteaza aerul unei sali din spital in care se face o operatie). Apoi, prin pulverizare nu se poate aprecia cantitatea care este imprastiata, solutia ar fi purtata de vant, nu s-ar distribui uniform. Cand ar iesi persoanele bolnave din casa, virusul ar ajunge din nou in aer si ar insemna ca metoda trebuie tot repetata. Vaccinul si prevederile recomandate de autoritati sunt suficiente atata timp cat le respecta destule persoane.

15 răspunsuri:
| lpavel a răspuns:

Ai o idee proasta! laughing Poate exista acest virus si in aer dar exista si in interiorul unor oameni! Aerul dupa un timp foarte scurt se purifica, iar virusul reapare!
Daca aerul nu s-ar purifica atunci am fi morti demult... laughing

suntserios
| suntserios a răspuns:

Cum ar fi... Scriei lui Trump si el avea idei din astea

| RoCkKiD a răspuns:

Cineva n-are habar cat aer e in afmosfera.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Vrei sa arunce cu dezinfectant din avioane cum arunca aia cu spray de țânțari sau pesticide? Cred ca ai baut dezinfectant.

| Werrich a răspuns:

De ce sa nu bem dezinfectant? Nu e mai bine?

| Zuzu1991 a răspuns:

Copii au idei traznite
in frunte cu Trump, care in loc de avioane SPUNEA sa fie bagat direct in oameni

| goguPatent a răspuns (pentru WhiteLife):

Wow cineva chiar a avut rabdare sa raspunda logic la intrebare pusa la misto...bv

| Meme10Meme a răspuns (pentru suntserios):

=]]

| Yuoia a răspuns (pentru goguPatent):

Intrebare pusa la misto?
Chiar daca a gresit, macar s-a gandit la ceva. Spre deosebire de multi care asteapta ca altii sa le rezolve problemele.

| Yuoia a răspuns (pentru WhiteLife):

"Aerul nu se poate dezinfecta in acest fel, ci se folosesc lampi cu UV"
Nu te contrazic! Adica, ca si cand ar fi soare?
Acum stau si ma gandesc ca la mine in zona nu am mai vazut soarele de peste doi ani. Uneori e senin perfect noaptea. Dar ziua se innoreaza complet. Cu sau fara ploaie/zapada. Nici agricultura nu prea merge. Iar pawlonia nu a mai inflorit in ultimii doi ani.
Hmmm oare de ce asa coincidenta ca nu avem soare?

| WhiteLife a răspuns (pentru Yuoia):

Sorele produce raze UV, dar sunt prea slabe ca sa ucida virusurile. La mine in zona e soare, bine, zilele astea a plouat, dar vara se poate vedea pe cer. Poate ca nu se vede soarele asa bine pentru ca este acoperit de poluare (poate este un oras foarte populat, sau undeva in apropiere este vreo fabrica si fumul respectiv acopera o parte din cer) ¯\_(ツ)_/¯

| Yuoia a răspuns (pentru WhiteLife):

E chiar bine innorat. Stiu sa fac diferenta intre total inorat si partial inorat. Si da, tot ce emana o fabrica ramane sub nori. Se si vede clar diferenta. Norii care persista ne incurca rau de tot.

| goguPatent a răspuns (pentru Yuoia):

Si ce ar trebuie sa facem noi populatia generala?
Sa inventam un vaccin in bucatarie din ceapa si cartofi sau sa luam la bataie pe cei infectati pe strada?

| mont a răspuns:

Așa ceva e o utopie, nu este posibil, virusul e in oameni și se transmite de la om la om.

| RodicaSpaghetti a răspuns:

Uau. ma numesc rodi. papa