| anonim_4396 a întrebat:

Acum 2 saptamani am facut pentru prima oara sex cu prietena mea. Amandoi eram virgini. Noi credem ca prima oara cand am facut-o, nu am dezvirginat-o deoarece la 4 zile am facut-o iar si abia atuci i-a curs sange. Prima oara cand am facut-o, nu ne-am protejat, dar eu nu am ejaculat in interior, si inainte de a " o baga " am verificat ca nu cumva penisul meu sa fie " ud " ( picatura placerii/ pasiunii ). Acum, dupa 2 saptamani, sanii i s-au umflat. ( sanii umflati sunt semn al sarcinii dar si al menstruatiei ( care nu e regulata ) ). Nu mai are nicio alta simptoma de sarcina. Credeti ca poate fi insarcinata?

18 răspunsuri:
| Ciocolataa20 a răspuns:

Da poate sa -si faca un test de sarcina

| OnuOnulică a răspuns:

Șansele sunt de 80% recomand un test de sarcină ca să vă iasă din griji.

| mihai69 a răspuns:

1. Același răspuns ca ți pentru ea = ai dezvirginat-o din prima, chiar dacă nu a curs sânge;
2. da, poate fi rămas gravidă. Există teste care vă pot lămuri mai bine.

| DeeaMarry a răspuns:

Era greu sa folositi prezervativ si prima oara?!
Normal ca poate fi insarcinata!

| wolder a răspuns:

Sangele nu conteaza
ori prim act sexual se numeste dezvirginare.

semnele sarcinii nu apar asa repede
sa faca un test

Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Da, poate fi insarcinata. Faptul ca nu i s-a rupt complet himenul la primul contact sexual, nu are absolut nici o relevanta, a fost primul contact sexual care are risc maxim. daca penisul tau era complet uscat cum zici, ar fi trebuit ca tu sa simti niste dureri extrem de violente la penetrare si sa te julesti foarte rau pe capul penisului. daca nu s-a intamplat asa, inseamna ca aveai suficient lichid preejaculator (picatura pasiunii cum ii spui tu). Deocamdata este prea devreme sa stiti daca veti fi parinti, trebuie sa mai asteptati cam o saptamana dupa care puteti face teste de sarcina si consultatie ginecologica.

| Purec a răspuns (pentru Brigaela):

Hmmm hai ca iar ma iau de tine. Desi te apreciez, nu pot sa nu comentez cand o iei putin pe marginehee hee. Ce legatura are lichidul preejaculator cu durerile la penetrare? Sunt convins ca stii ca rolul lichidului acela este de a ajuta spermatozoizii sa ajunga la "destinatie" prin mediul neprielnic din vagin. Plus ca sunt destui barbati la care cica nici nu ar exista lichidul respectiv happy. Totusi sa spui ca se julea este deplasat.

Brigaela
| Brigaela a răspuns (pentru Purec):

Lichidul preejaculator nu ajuta spermatozoizii, il confunzi cu lichidul spermatic. El are un singur rol: sa faciliteze penetrarea, sa realizeze un strat subtire de lichid pe capul penisului dandu-0i acestuia voie sa alunece in vagin. Si da, am vazut cativa barbati care s-au julit la penetrare fie fiindca isi stersesera cu mare atentie lichidul preejaculator, fie fiindca aveau probleme cu secretia lui. Crede-ma, rezulta niste julituri intinse, mai ales pe una din fetele capului penisului, extrem de dureroase si foarte greu vindecabile, care necesita cateva zile de pansamente. Faptul ca exista barbati care cred ca nu exista lichidul respectiv e ca intr-un banc cu Bula care merge la gradina zoologica si in fata giragei zice: "asa ceva nu excista". Cunosc oameni care inca cred ca pamantul e plat, fiindca conform logicii lor, daca ar fi rotund am cadea de pe el. Nu ne luam acum dupa toti prostii, nu?
Poate tie ti se pare edplasata ideea cu julitura din simplul fapt ca nu ai vazut asa ceva si nici nu te-ai informat suficient. Mie, care am vazut mai multe cazuri, exact in circumstantele pe care ti le-am zis, nu mi se pare deloc exagerat, dar stii cum e, o sa zici ca faptul ca exista mai multe cazuri e doar un exemplu, nu are nici o relevanta.
MNu te iei de mine, spui mereu: eu n-am auzit ed asta, deci nu exist. dar sa stii ca sunt milioane de notiuni si chestii de care nici unul dintre noi nu a auzit si totusi exista, fiindca nu suntem atotstiutori. Important este sa ne dam seama cand e doar ignoranta noastra si sa nu credem ca suntem detinatorii adevarului absolut.

| Purec a răspuns (pentru OnuOnulică):

80%?laughing si cum ai calculat sansele?laughing avand in vedere ca are si ciclu neregulat?laughing ai dat cu banul? Sau vrei doar sa sperii niste copii cu mesajele tale stupide? Sau poate ca nu stii ce inseamna 80%...

| Purec a răspuns (pentru Brigaela):

Imi place modul in care incerci sa ascunzi gunoiul sub pres. Arunci asupra mea ca confund notiunile. Stii foarte bine la ce s-a referit persoana care a pus intrebarea. Lichidul cu rol de lubrifiere nu o sa aiba niciodata spermatozoizi, deci riscul de sarcina chiar este 0 din cauza lui. Stim amandoi la fel de bine la ce s-a referit, dar unii dintre noi se ascund dupa deget. Acela la care te referi nici nu e lichid preejaculator (nu apare inainte de ejaculare, si este secretat de niste glande micute aflate la baza capului penisului, corecteaza-ma daca gresesc). Despre julituri ce sa zic, nu imi imaginez cum se poate, ar trebui sa lipseasca si lubrifierea vaginala, poate in cazul unui viol. Totusi nu imi imaginez cat de tampiti sunt cei care patescasa ceva.

Cat despre ignoranta si adevar absolut, tu esti cea care crede ca detine adevarul, si orice i se spune nu i-a in calcul daca nu ii convine.

Am si eu totusi o intrebare. Din punctul tau de vedere, in lichidul prespermatic, exista spermatozoizi sau nu?

Brigaela
| Brigaela a răspuns (pentru Purec):

Nu, eu nu ascund dupa deget si mi se pare cel putin nedemna insinuarea ta. Nu suspectez ca nu intelegi cu adevarat, mi se pare ca ai coeficientul de intelitgenta necesar, cred doar ca te comporti nedemn. Dar uite o explicatie mai clara, care sa inlature atat nelamuririle celor ignoranti sau cu inteligente mai reduse, cat si porcariilor celor mai inteligenti dar lipsiti de morala.
1. Lichidul preejaculator umezeste capul penisului pe toata durata erectiei, ca o transpiratie fina. In momentele de maxima excitare poate fi foarte abundent, adunandu-se in mici picaturi, numite picatura placerii. In majoritatea cazurilor contine spermatozoizi. Rareori contine 0 spermatozoizi si asta mai ales la barbatii peste 35 ed ani. Are rol in a lubrifia capul pensiului, a usura penetrarea si a proyeja mucoasa de pe capul penisului care este foarte delicata.
2. Lubrifierea vaginala protejeaza mai ales mucoasa vaginala. In cazul unui viol, cand lubrifierea vaginala nu exista, se alege cu leziuni femeia. Atata timp cat barbatul este excitat si secreta acel lichid, indiferent act de stramta sau uscata ar fi femeia, nu se alege cu julituri, cel mult cu o mica jena la penetrare si o usoara iritatie nesemnificativa ulterior.
Am citit, la biblioteca, unde ti-am spus sa te duci, dar te opui ca si cum ar fi ingrozitor, un studiu care arata ca in populatia de sub 35 de ani, acel lichid contine spermatozoizi in 85% din cazuri. Cum s-a aflat asta? Mai multe mii de barbati su participat, de la fiecare s-a recoltat lichid preejaculator in diferite momente (ale zilei, ale lunii, dupa ejaculare, la distanta mare de ejaculare, dupa spalare, dupa urinare, etc) si acel lichid a fost etalat pe lama, colorat cu albastru de orto-toluidina si examinat microscopic in cautare de spermatozoizi. Studiul a aratat o scadere (ingrijoratoare) a numarului de spermatozoizi in acest lichid la barbatii cu varsta peste 35 de ani.

| Purec a răspuns (pentru Brigaela):

1. Lichid preejaculator, la o analiza simpla a cuvantului, inseamna ca apare inainte de ejaculare. Deci daca apare pe toata durata excitatie, iar un barbat se excita fara sa fie in pragul ejacularii, unde exista mici probleme de logica, dar putem trece peste ele, avand in vedere ca oricum nu ar interesa pe nimeni.

Lichidul despre care ai spus tu este secretat de niste glande micute, nu retin denumirea si nici nu voi cauta pe internet ca sa par mai special happy. Spermatozoizi sunt secretati de prostata. Pana aici nu poti nici macar tu nega evidenta. Daca susti ca in starea in care este secretat de acele glande micute, cred Coper( ceva de genul oricum) ar contine spermatozoizi in 85% din cazuri, atunci ai descoperit ceva senzational si meriti premiul Nobel.

2. Daca in marea majoritate a cazurilor, oamenii pur si simplu sunt vrajiti de ( studii stiintifice iluzorii), nu este si cazul meu. Daca ai adus in discutie acel studiu ( eu am cautat si nu am gasit) ai putea sa dai si mai multe informatii. Daca studiul a fost facut de lenuta din colt, este irelevant. Pentru a fi relevant, ar trebui facut pe un esantion reprezentativ, in conditii de laborator ( adica acei oameni care participa la studiu sa fie izolati pentru o perioada de timp si tinuti sub supraveghere non-stop). Nu am spus niciodata ca acel lichid nu poate contine spermatozoizi ( dar o sa ma faci ignorant sau mai stiu eu cum).

Deci cum e pana la. urma. Spermatozoizi sunt produsi de prostata sau sunt produsi si de alte glande. Glandele salivare au posibilitatea de a produce spermatozoizi? Sau cele sudoripare? Este fix acelasi lucru. Glandele care produc lichidul preejaculator, nu au posibilitatea de a produce spermatozoizi, indiferent de ce spunem unul sau altul, este realitatea fizica.

Faptul ca ar putea sa preia spermatozoizi aflati pe uretra ( poate ai si un studiu stiintific sau mai putin stiintific si despre cat timp pot supravietuii acolo) se poate intampla.

Ps: ai spus ca spermatozoizii erau prezenti in 85% dintre cazuri ( dar ai avansat si cazuri diverse acolo). Deci ori studiul era prost facut, ori in dorinta ta de a combate ideea de a urina sau a te spala, ai reusit sa faci praf studiul. Deci mai intreb inca odata. 85% ce reprezinta? Imediat dupa ejaculare? La 2/4/6/10/20 ore dupa ejaculare? Dupa o spalare? Dupa o urinare?

Daca vrei sa apelam la studii stiintifice hai sa o facem intr-un mod onorabil care sa nu mute discutia intr-o zona ridicola.

Ps2: am gasit azi un studiu despre hemoroizi, precum persoanele homosexuale au un risc cu 80% mai mare sa aiba hemoroizi decat persoanele heterosexuale. Consideri ca este un studiu serios? Tind sa cred ca daca iti dau si link-ul o sa il apreciezi ca fiind bun. Totusi eu sunt genul de om care imi pun intrebari, nu casc gura la orice prostie. " un rahat, indiferent cat de frumos il ambalezi, tot rahat ramane" asa si studiul ala.

Brigaela
| Brigaela a răspuns (pentru Purec):

Spermatozoizii sunt produsi de prostata?
Imi cer scuze, te-am judecat gresit, abia acum inteleg de ce ai dificultatile astea. Lasa, nu te mai ambala atat, nu este cazul, pana la urma conteaza prea putin si oricum nu ai cum sa intelegi.

| Purec a răspuns (pentru Brigaela):

Stii foarte bine la ce ma refeream dar te faci ca nu intelegi, si te legi de o problema de nuanta ca sa para ca ai descoperit tu focul happy ma refeream la mare aprte din ce inseamna sperma, care este produsa de prostate happy Am gresit, dar improant era la ce ma refeream, dar ca de obicei, nu raspunzi la ce te intreb.

Brigaela
| Brigaela a răspuns (pentru Purec):

Nu, nu stiu la ce te refereai, inteleg doar ca nu ai notiuni banale de anatomie si fiziologie si ca toate sunt pentru tine o insiruire de cuvinte fara legatura si sens. Nu e o problema de nuanta, iti bazezi intreaga demonstratie pe niste greseli uriase de anatomie. Nu mai explic inca o data, fiindca nu o sa intelegi, hai sa ne oprim aici, ceea ce faci tu e nedemn si greselile de genul asta te umilesc enorm. iar eu nu particip la discutii de un nivel atat de coborat, chiar daca o sa ma acuzi ca nu le fac fata. Da, nu le fac fata, e prea penibil, iar acum nici sens nu mai are, fiindca mi-am dat seama ca te-am supraestimat si nu e doar rea-vointa, ci imposibilitatea reala de a intelege. Pentru tine notiunile astea pur si simplu nu au sens, ti se amesteca absurd in cap si nu le poti stapani. E ok, lasa, nu e cazul sa mai continuam aiurea.

bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

Vezi răspunsul pe care i l-am dat prietenei tale :
http://www.tpu.ro/......4-zile-am/

Toate cele bune.

| digital7shady a răspuns:

Se pare ca a ajuns si prietena ta aici. http://www.tpu.ro/......4-zile-am/

| Purec a răspuns (pentru Brigaela):

Stii bine ce am vrut sa zic, faptul; ca a exista o mica eroare de exprimare, mai ales de faptul ca faceam si alte chestii in timp ce scriam. Cred ca stii si tu ce rol are prostate in producerea spermei nu? Nu acolo se produce in principciu? Ma rog, e dreptul tau sa te faci ca nu intelegi