| Mastirius99 a întrebat:

Acum o saptamana am facut sex neprotejat cu prietena mea, bine...propriuzis sex...am intrat circa 5 cm ea fiind inca virgina.
Intrabarea mea este... poate sa ramana insarcinata, cu lichidul pre ejaculator?(mentionez ca era in a 14 zi de la inceputul ciclului, i-a venit pe 10 si noi pe 24 am facut-o)

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

Lichidul preejeculator este produs de 2 glande specializate denumite bulbouretrale care nu au nicio legatura cu organele reproducatoare masculine care produc sperma si spermatozoizii, adica cu vezicula seminala, prostata si gonadele/testiculele. Deci se poate afirma fara teama de a gresi, ca lichidul preejeculator in momentul producerii si varsarii sale in uretra este PERFECT STERIL adica NU exista spermatozoizi in continutul ei. Insa dupa varsarea lichidului in uretra, se poate contamina prin amestecarea cu resturi de sperma ramasa de la o ejaculare produsa anterior cu cateva ore si astfel sa existe spermatozoizi in continutul lichidului preejeculator scurs din penis in timpul masturbarii sau a sexului. In concluzie fiindca lichidul preejeculator asa cum este produs este perfect steril si complet inofensi, rezulta ca NU se poate forma o sarcina prin intermediul acestui lichid, al carui adevarat rol este cel de a curata uretra si de a asigura in uretra un pH neutru inainte de ejaculare. Multa sanatate!

5 răspunsuri:
| AlexCox a răspuns:

NU! Spuneti la toata lumea ca sa stie... daca nu ejaculezi in ea nu are nicio sansa sa ramana, nu conteaza calendarul aici! Nu ai ejaculat si punct! Nu iti face probleme! Lichidul seminal este pur inofensiv, nu contine spermatozoizi care sa fie in stare sa fecundeze ovulul. Toti avem acel lichid seminal. Nu este absolut necesar sa folosesti prezervativul cu o persoana care o cunosti de mult timp! Gandeste-te ca nu o sa folosesti prezervativul cu nevasta. Folositi prezervativul atunci cand aveti contact cu o persoana necunoscuta! Spor!

Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Erati exact in ziua de maxima fertilitate. Si fiindca era virgina, riscul este maxim, din cauza ca dezvirginarea poate declansa ovulatia. Nu conteaza profunzimea si nici dura penetrarii.
Daca esti absolut sigur ca nu ai scapat nici macar o picatura de sperma cat un sfert de varf de ac, ramane un risc de sarcina de cam 30%, destul de mic pentru un cuplu care a hotarat sa faca sex neprotejat

| Emilian65 a răspuns:

Daca nu ai ejaculat in ea, riscul de a ramane gravida de la lichidul preejaculator este minim.

| Necunoscut112 a răspuns (pentru Brigaela):

Cum adica daca nu a ejaculat ramane un risc de sarcina de 30%? Trimite Dumnezeu porumbelul fertilizarii cu vreo 60 de milioane de spermatozoizi in vaginul femeii?

Brigaela
| Brigaela a răspuns (pentru Necunoscut112):

Nu e nevoie de 60 de milioane, e suficient unul. Si, asa cum studiile au demonstrat, in majoritatea cazurilor, lichidul preejaculator, care umezeste capul penisului pe toata durata erectiei, comntine cateva sute.
Nu e nevoie sa fii sarcastica, e mai util sa te informezi din surse medicale, nu din auzite.