| NicoFlori a întrebat:

Ajutati-ma cu niste pareri va rog! Chestia asta mi s-a intamplat de curand! Mi-am inceput viata sexuala, am avut primul contact sexual protejat,iubitul m-a penetrat, insa in a curs nici o picatura de sange... despre ce poate fi vorba, himenul nu s-a rupt? sau este un himen elastic? funtitzaaa love struck

11 răspunsuri:
| Viorel_Gabriel_1993 a răspuns:

Poate o are prea mica si doar ai avut tu impresia ca te-a penetrat.

| Exilee a răspuns:

Fie te-ai dezvirginat in timp cu OB-urile fara sa stii, fie ai un himen elastic.

| PolishJew a răspuns:

La 2 din 10 femei nu le curg sange

| NicoFlori explică (pentru PolishJew):

De ce?

Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Poate fi un himen elastic, sau unul foarte subtire care s-a rupt fara sangerare. 20% din femei nu sangereaza la dezvirginare, ceea ce inseamna practic una din cinci. Asadar, nu e nimic anormal si nici macar rar intalnit.
Nu uita de prima consultatie ginecologica, obligatorie in prima luna de la inceperea vietii sexuale.

| Danut_Popa_1961 a răspuns:

Nu intotdeauna curge sange.Depinde ce ai simtit tu.Himenul nu se rupe mereu,, din prima,, iar in cazul unui himen elastic, acesta se rupe numai la prima nastere.

| Radu_Bogdan_Ionut_1990 a răspuns:

Probabil ai un himen mai elastic. E posibil sa se rupa mai tarziu.

| Emilian65 a răspuns:

Nu a curs sange pentru ca nu mai esti virgina.

| PolishJew a răspuns (pentru NicoFlori):

Habar nu am...

bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

NU mai eşti virgină!
Din moment ce te-a penetrat, cel mai probabil, himenul s-a RUPT ( parţial sau total ), chiar dacă NU a curs sânge.

La cel puţin 20 % dintre fetele virgine ( alte surse indică cam 43 %, vezi linkul http://sanatate.bzi.ro/......-stii-3657 ) NU le curge sânge DELOC în momentul deflorării.

Poate fi vorba şi de un himen elastic, dar sunt cazuri RARE ( maxim 3-5 % )...

Sau, poate fi vorba de o deflorare parţială ( rupere parţială a himenului ) şi la următoarele 1-2 contacte sexuale este posibilă sângerarea.

Toate cele bune.

| Azµre a răspuns:

Numai ești virgină dacă asta întrebi.