| Diana661 a întrebat:

Ajutati-ma,va rog! Am o problema foarte, foarte delicata.Sunt extrem de suparata,sufar enorm si nimeni nu ma intelege.

Locuiesc cu mama. Dintotdeauna a fost asa. Niciodata nu am avut o familie completa.
Sunt singurul copil din familie. Unchiul meu,care imi era ca un frate, s-a mutat in Germania.Am ramas singura.
Mama m-a lasat cu gura cascata.Mi-am dat seama ca nu e asa cum am vazut-o eu pana acum.Sa ma ierte Dumnezeu că spun asta, dar e ca o tarfa. Vorbeste cu un tip din SUA pe internet.Isi trimit poze cu buze tuguiate toata ziua.Nu l-a cunoscut niciodata,dar il pune mereu pe primul loc.
Am suferit foarte mult cand am vazut cum s-a schimbat.A devenit vulgara,are un vocabular foarte trivial si se enerveaza din orice.
Credeam ca asta e tot.Ii dadeam dreptate, ma gandeam ca ii e greu si ei sa ma creasca singura si ca trebuie sa o respect.O ajutam cu toate.La scoala sunt premianta.Am luat premii olimpiadele nationale de chimie si limba germana.Nu vreau sa ma laud,dar ca sa stiti si voi ca nu are motive sa se poarte asa cu mine.
Mereu am rugat-o sa renunte la relatia ei virtuala,pentru ca nu ii aduce niciun beneficiu si mai bine ar incerca una reala.M-a batut,m-a umilit in ultimul hal si m-a distrus psihic.
De ceva vreme m-am atasat foarte mult de doamna de germana, care imi e si diriginta.Ea este axact asa cum era si mama inainte sa devina...stiti voi.
O admir mult pe profesoara mea, ea este un model pentru mine.M-a ajutat mereu si m-a sustinut cu toate puterile ei.Este o persoana minunata, extrem de dedicata profesiei.
Am inceput sa tin la dumneaei mai mult decat la mama.Simt ca imi ofera mai multa dragoste.
Am facut o descoperire care mi-a provocat dezgust fata de mama. Tipul ala,cu care vorbeste ea, ii trimite fotografii nud.Sunt foarte indecente, demne de pornografie.Eu,care nu am vazut un barbat gol in viata mea(stiu, toate celelalte fete de varsta mea au vazut macar o data un film porno) am fost traumatizata.A fost oribil! Scarbos!
Probabil veti zice ca nu e treaba mea... Poate ca asa este.Dar sufar extrem de mult.Am inceput sa o vad ca o curva.Scuzati-mi limbajul.Sunt conplet devastata, dezgustata si speriata.Nu pot sa cred ca cea care m-a crescut poate face asa ceva.

Mama nu stie ca i-am descoperit pozele alea.Imi e rusine sa ii zic.
Daca nu m-as gandi la oamenii care tin cu adevarat la mine, as fi in stare sa ma sinucid.Nu pot face asta,penteu ca sunt,de altfel, o persoana religioasa.
Am niste bunici la care tin foarte mult.Si ei ma iubesc enorm pe mine...Dar problema este ca sunt foarte batrani, iar scoala din satul lor este extrem de slaba.Momentan sunt in clasa a 10-a la un liceu de top din tara.

Nu am prieteni atat de apropati incat sa le spun lor niste probleme atat de delicate. As fi vorbit cu doamna diriginta,care imi este ca o mama(poate chiar mai mult de atat), dar nu vreau sa o amestec in asa mizerii.Mi-ar fi rusine de propria familie.

Ce pot sa fac? Am o viata de cosmar.Nu intelegeti.

Sa ii spun mamei ca stiu de pozele alea?

Sa vorbesc cu doamna profesor despre problema mea?

Ajutati-ma, va rog! Pana nu fac vreo prostie...

Răspuns Câştigător
| DonGiani a răspuns:

Roagă-te la Dumnezeu cat mai mult și el te va ajuta, spune-i lui tot ce te doare, încearcă sa fi mai optimista. Te rog, ai grija de tine.

41 răspunsuri:
| LilPeep a răspuns:

''Momentan sunt in clasa a 10-a la un liceu de top din tara.''
''Nu am terminat eu medicina, am terminat Facultatea de Drept''

| KarinaLee6 a răspuns:

Ar trebui să vorbești cu mama ta despre asta, și chiar și cu doamna profesoară dacă crezi că ea te-ar putea ajuta.
Sau ai putea apela la ajutorul unui psiholog pentru a trece peste traumă.

| qieiqpalz a răspuns:

Exact in situatia asta sunt si eu. Exact! si eu sufar si mama se enrveaza repede zbiara pe mine din orice m-a batut psihic inainte era o persoana foarte calma foarte! Si acum ma enervez din orice. Mama deci parca esti eu exact asa ca tine sunt si eu fara prieteni adevarati ..nu credeam ca exista asa ceva...eu zic sa nu ii zici mamei tale despre poze ...iti faci rau! Mai bine te duci la psihologul scoli cred ca te.ar ajuta destul de mult

| Diana661 explică (pentru LilPeep):

Da.Este contul verisoarei mele.Ea nu il mai goloseste de ceva vreme.

| Diana661 explică (pentru DonGiani):

Nu mai suport... Daca ai sti ce viata am.Tocmai am vorbit cu mama despre pozele alea.A fost vizibil rusinata, dar mi-a vorbit extrem de urat. Uneori ma intreb de ce nu pot fi un copil normal, ca toti ceilalti.De ce tocmai mie a trebuit sa mi se intample asa ceva?!

| Diana661 explică (pentru KarinaLee6):

Psiholog...La cine sa ma duc? Daca ma duc la consilierul scolii, aude toata lumea despre problema mea.

Imi e rusine sa ma duc la doamna profesor cu asa ceva...

Crede-ma...Nu credeam ca voi ajunge sa o urasc atat de mult. Tin mai mult la o persoana pe care o cunosc de 3 ani decat la propria mama.Iti dai seama? crying

| Diana661 explică (pentru qieiqpalz):

Multumesc penteu sustinere!
Nu vreau sa merg la psihologul scolii, sa auda tot satul de problemele mele.

| LilPeep a răspuns (pentru Diana661):

Scuze am crezut ca e un cont facut la misto.
Cat despre problema ta, nu te poate ajuta verisoara ta?

| Diana661 explică (pentru LilPeep):

Nu-i nimic.Si eu as fi crezut la fel daca as fi fost in locul tau.

Nu, ea nu ma prea poate ajuta.Eram f. apropiate dar acum nu mai are timp si de mine. Locuieste in alt oras, merge la facultate, are un prieten etc. In plus, nu stiu cu ce m-ar putea ajuta. Abia reuseste sa se intretina pe ea.

| Diana661 explică (pentru DonGiani):

Multumesc mult...Mi-ar fi placut, dar nu am cum.M-am inchis in camera mea, nu mai suport sa o vad.Iar daca aude ca vb. Cu cineva, iese nasol.
Multumesc oricum. Daca vrei, vb. In prv.

| Kimu a răspuns:

Vorbeste cu cineva străin că să te descarci de asta ai nevoie si faptul că ai scris aici denotă asta... dacă vrei scrie-mi mie

| zăGhost a răspuns:

Incearca sa nu te amesteci prea mult in reatiile mamei tale. Las-o, e viata ei sentimentala, inteleg ca te deranjeaza/ te doare sa vezi asa ceva, dar... cateodata unii adulti fac si astfel de lucruri. In rest, comporta-te normal cu ea... subiecte cotidiene, orice, in afara de relatiile ei, daca ai vazut ca asta o deranjeaza. Nu pot sa iti dau sfaturi mai multe fiindca nu cunosc relatia pe care o ai cu mama ta. Oricum, deocamdata este evident ca esti minora si depinzi de ea. Daca lucrurile vor sta rau, la 18 ani poti pleca la facultate in alt oras. Incearca sa iti traiesti viata normal. Ocupa-te de scoala, de amici, de rude, de hobby-uri etc

| Diana661 explică (pentru zăGhost):

Nu am prieteni.Singura mea prietena s-a mutat acum cativa ani la mare distanta, ne mai vedem doar ocazional.
Mama nu ma lasa sa ies cu ceilalti colegi de scoala. Spune ca "le am cu drumurile" si face un scandal de proportii.

Pe tata l-am cunoscut la 8 ani, cand mi-am dat seama ca e alcoolic si agresiv.Nu am mai acceptat asta.El pica din ecuatie.

Rude? Suntem singure in oras.Mai demult plecam la verisoara mea cand ne certam, dar acum ea s-a mutat departe.

Sporturi...Cum? Nu ma lasa sa ies din casa fara acordul ei, iar dansa nu ma lasa sa fac sport.Nu am mers la patinoar in viata mea.Nu stiu sa merg cu bicicleta, pentru ca nu am avut niciodata una.

Singura mea scapare este doamna diriginta, datorita careia am fost olimpica nationala la germana 2 ani consecutivi.O admir enorm. Abia astept sa ma cheme la pregatire, la scoala, ca sa plec de acasa.Ma bucur chiar si pentru 2 ore departe de femeia asta oribila(care imi e mama, spre ghinionul meu)

Rude? NU
Prieteni? NU
Uite motivul pentru care nu mai vreau sa traiesc.Nici nu imi vine sa fac vreo prostie, vreau doar sa se intample ceva cu mine. Orice! Sa ma calce o masina, sa ma imbolnavesc, sa imi dea un nebun in cap mergand pe strada... Absolut orice! Eu nu as protesta.

Nu poti intelege pana nu esti in pielea mea.Tu probabil ai o familie.Probabil ai prieteni.

Mama nici macar animal de companie nu vrea sa imi ia.

Am ajuns nebuna! Plang zi si noapte, arat ca o stafie de la atata suferinta...Si nimeni nu vede.

Nu iti poti inchipui cat de tare doare.

| Jonas94 a răspuns:

Bună seara!
În primul rând, ce eveniment i-a schimbat comportamentul mamei tale? Adică, ce a declanșat problemele ei cu nervii?
Pentru că spui, că mama ta era o persoană calmă apoi și-a schimbat comportamentul subit, devenind o persoană abuzivă față de tine.
Nu aș merge atât de departe să o numesc pe mama ta o târfă. Cred că ai o vârstă la care nu înțelegi anumite chestii, anumite nuanțe.
Faptul că vorbește cu tip din SUA, și își trimit poze nud, sau orice fel de poze, nu poate fi încadrat la ce spui tu. O târfă, ar fi, dacă ar aduce un bărbat azi, altul mâine, etc.
Încearcă să eviți chestiile pe care nu le înțelegi, și mai degrabă întreab-o calm, de ce s-a schimbat atât de radical.
Ce a afectat-o atât de tare, încât să ajungă să-ți facă rău.

| Pool77 a răspuns:

Imi pare foarte rau ca un raspuns cu funda nu contine nimic care te-ar putea ajuta, ci mai degraba e ceva pasiv care nu te ajuta.
Totul se decide in mintea ta, prea multa drama pentru nimic.
Crede-ma, altii sufera mai rau decat tine, nu te mai plange.
Esti premianta? Foarte bine.
Liceu de top din tara? Foarte bine.
Nu inteleg care e problema? Las-o sa faca ce vrea **** ei, oricum nu se da mai departe, doar nu esti asa prostuta sa spui altcuiva, sau da?
Gandeste-te ca mai ai doi ani, cat timp te intretine si sunteti ok cu banii si cu conditiile, ciocu' mic si fa-ti treaba.
Unica ta scapare e invatatul, baga tare la invata poate prinzi la bursa, ma refer la facultate si ai scapat de ea.
Ce e asa mare chestie?
In viata mea nu mi-am discutat problemele cu nimeni, mereu am cautat o rezolvare singur si am reusit de fiecare data.
Daca te bazezi mereu pe cineva ca sa te ajute, ce dracu ai sa faci cand o sa ramai singura? Pentru ca o data si o data se intampla.

| Pool77 a răspuns (pentru Diana661):

"sa ma imbolnavesc" crede-ma nu-ti doresti.
Esti puerila, si uita asa se demonstreaza ca scoala e fix pl si nu ajuta elevul in viata de zi cu zi.

| Diana661 explică (pentru Pool77):

Nu intelegi.Sunt singura...SIN-GU-RA!

| Pool77 a răspuns (pentru Diana661):

Foarte bine, la fel am fost si eu in clasa a 10-a, vara.
Dormeam 20/24 doar ca sa nu mai fiu treaz.
Crede-ma, daca te ridici din situatia de fata nu te mai doboara nimic.
Situatia ta nu e atat de grava, ti-am spus, mai ai 2 ani si ai scapat.
Ori mergi la facultate cu bursa din timp ce esti intr-un liceu de top, ori mergi la lucru si te muti in chirie.
Problema ta este una mica, doar ca tu o faci sa fie una mare.
Crede-ma, situatia mea este una si mai grea, insa nu fac tam-tam, ma descurc.
Invata sa te descurci singura, fara sa te bazezi pe cineva, o sa-ti fie mai usor pe viitor.

| Diana661 explică (pentru Jonas94):

Incearca sa se razbune pe tata, care era alcoolic, agresiv si o insela.Acum ca a scapat de el, isi varsa furia pe mine.Eu,fiind fiica monstrului ala(ca altfel n-am cum sa il numesc), sunt privita de dansa ca ceva ce apartine si lui.Nu inteleg...

O numesc astfel deoarece ea nu e inca divortata.Ii place statutul de femeie "maritata", cu toate ca ei locuiesc separat. A mai avut un tip, era maghiar.Dar nu a durat mult cu el(vreo 2 luni). Apoi tata a venit odata la noi, sa ma vada, iar ea s-a culcat cu el(stiu asta pentru ca ea a zis-o, la nervi, fara sa isi dea seama). Acum isi trimite poze nud cu un tinerel care este cu aproape 10 ani mai mic.

Zi si tu?! E normal? Acum se culca cu taica-meu(e doar sex, intre ei nu mai exista nimic altceva)...Peste 2 ore, trimite poze nud la un pusti american.Iar a 2-a zi, se trezeste sa mai incerce sa il contacteze pe tipul din Ungaria, ca cica ii lipseste.
Asta e tarfa.Ea era altfel. Avea stima de sine, era orgolioasa si demna! Acum...Nu pot sa cred.

O urasc!

| Diana661 explică (pentru Pool77):

Nu o cunosti pe femeia asta.Cand eram mica, ma batea pana imi dadea sangele din zgarieturi.

| Pool77 a răspuns (pentru Diana661):

Ti-am mai spus, nu te mai plange.
Tu mai bine fugi de probleme (sinucidere) decat sa le rezolvi.
Toata ura aceea de ce nu te ambitioneaza sa ajungi cineva?
Sau sa pleci de acolo cat mai repede?
Crezi ca-ti va fi mai usor fara ea?
De unde bani? De unde casa? Cum te intretii?
Inca esti puerila si habar n-ai de adevaratele greutati ale vietii.
Continua sa te plangi si sa te rogi incontinuare si iti garantez ca nu vei rezolva absolut nimic.
De ce nu poti sa treci peste toate astea?
E o tarfa? Bine, las-o sa fie o tarfa, ce-ti pasa?
Din cate ai observat nu poti s-o schimbi, asta e.
Treci peste si vezi-ti de viitorul tau.

| Diana661 explică (pentru Pool77):

Care viitor?

| Lawliet14 a răspuns:

Fuguta repede la psihologul scolii ca sa nu ajungi la depresie! Si pe langa asta spovedanie si impartasanie, da. Dar si psiholog, ajutor medical. TE ROG, esti un copil!

| Lawliet14 a răspuns:

Da, ai putea sa vorbesti si cu diriginta. Sunt unele persoane din invamatamant care sunt minunate, ca niste parinti. Esti norocoasa ca ai descoperit mentori, care credeam ca lipsesc.

| Diana661 explică (pentru Lawliet14):

Stiu,stiu ca sunt copil...De asta zic, nu ii e oare rusine sa pateze inocenta copilariei mele cu astfel de perversiuni?

La preot m-as duce.Chiar cred in Dumnezeu...Dar singurul care m-ar putea ajuta e duhovnicul meu, care are parohia cam departe.Nimeni nu m-ar intelege la fel de bine.Ma stie de cand eram mica.

| Pool77 a răspuns (pentru Diana661):

Care viitor...

Atunci omoara-te in **** mea si cu un depresiv inutil mai putin.

| Diana661 explică (pentru Lawliet14):

Imi e rusine sa vb. Cu doamna prof...
Nu stiu daca are dumneaei dispozitia necesara.Lucreaza pana tarziu cu elevii ei...Cat despre familie, a divortat recent.E intr-o pasa foarte proasta.

| zăGhost a răspuns (pentru Diana661):

Poate puteti negocia restrictiile astea. Sa te lase macar o ora, dupa scoala, sa zicem, sa iesi cu colegii. Daca chiar n-ai cum, refugiaza-te in carti. Ma indoiesc ca iti va interzice si asta. Sau implica-te in voluntariat. Ii explici faptul ca e util pentru tine, ca pe viitor va da bine la CV etc.
Situatia nu e tocmai roz, dar atitudinea ta, si faptul ca alegi sa te centrezi mereu pe negativ nu te ajuta cu nimic. Totodata, incearca sa iti elimini din minte ideea de suicid. Mi se pare ca esti destul de impulsiva, iar un act necugetat se face in momente de impulsivitate maxima, momente de criza, peste care in genere treci in vreo 30 de minute. Ar fi pacat sa incerci o prostie datorita unui moment de "nebunie" temporara. In plus, de la 18 ani poti scap de toate aste, nu vei mai depinde de ea. Incearca sa cauti autor pentru astia 2 ani, cum au zis si ceilalti, macar la psihologul scolii.

| Lawliet14 a răspuns (pentru Diana661):

Poate ar trebui sa-i ia copilul protectia copilului! Fuguta la psihologul scolii sau mai bine vorbeste inainte cu un profesor foarte de incredere. Bine ar fi sa ai un profesor confident si pe langa asta sa apelezi cu incredere si la psihologul scolii. Si apropo, lasa sinuciderea, Dumnezeu exista!

| Lawliet14 a răspuns (pentru Diana661):

Tu nu ai voie sa vorbesti asa de maica-ta! Dar s-ar putea sa ai dreptate ca nu e o doamna, ba sa fii multumita ca bunicii tai te-au educat bine. Asta e, sa o iubesti buna sau rea, dar cu bataia, cu abuzurile, nu sunt de acord. sad