| ariana1111134775676 a întrebat:

Ajutor...
Am 19 ani si eu cu fostul meu iubit am devenit un fel de prieteni cu beneficii... Eu am aflat de cateva zile ca sunt insarcinata cu el.
O prietena m-a sfatuit sa nu ii spun prietenului ca sunt insarcinta, sa fac avort si sa imi vad de facultate. Miercuri am programare la avort, dar parca tot nu as vrea sa imi omor copilul.
Voi ce ziceti sa fac?

9 răspunsuri:
| raluk27 a răspuns:

Prietena ta iti da niste sfaturi extrem de proaste. Ar fi o chestie de bun simt sa-l intrebi si pe el, sau macar sa-l anunti. Totusi, nu l-ai facut singura...

| Betrix a răspuns:

Tu vezi daca prietena aia nu incearca sa iti faca mai mult rau, e dreptul lui si aveti obligatia sa luati o decizie impreuna ca doar nu l.ai facut singura.

| alexandru0sorin a răspuns:

Man nu ai nici o obligatie fata de el. daca tu vrei sa ii spui, spune-i, dar nai de unde sa stii cum o sa reactioneze. daca vrei sa poti sa te descurci la facultate si sa termini educatia cel mai probabil o sa trebuiasca fie sa nu faci copilul fie sa il incredintezi parintilor tai sau altcuiva ca sa il creasca ca sa poti sa urmezi cu succes studiile si sa si inveti ceva din ele sa nu treci ca rata prin apa. am mai cunoscut oameni care au fost in situatia asta si nu e o decizie usoara dar nu o poate lua altcineva pentru tine

| mihai69 a răspuns:

Fă ceea ce simți tu, nu ceea ce spune lumea.
Poți studia foarte bine și dacă ai copil, ai mei s-au născut amândoi cât timp mama lor era încă studentă.
Și n-ar fi rău să vorbești și cu amicul care îi e tată. Poate că va fi bucuros să afle - n-ai de unde să știi până nu discuți.
Până la urmă, e și al lui, că doar nu l-ai făcut cu Duhul Sfânt.
Baftă!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru mihai69):

Jesus 2.0. laughing

| WaterDrop a răspuns:

Omoara`l, orice ar zice altcineva.Este viata ta si nu vrei sa o ratezi din cauza unei sarcini la varsta asta, lor nu le pasa oricum.O faci pentru binele tau.

| Felys a răspuns:

Corect ar fi sa ii spui, dar decizia de a pastra sau nu sarcina iti apartine in totalitate, nu poate sa comande pe corpul tau, mai ales ca el doar vine si se scutura din cate spui

| Raluu25 a răspuns:

Avand in vedere varsta pe care o aia tinzi sa rezolvi problemele pe calea cea mai usoara. Sunt de aceiai varsta cu tine si daca mi s.ar intampla asa ceva i.as spune prietenului.pana la urma e tatal copilului. Chiar daca tu ai luat deja o decizie cred ca ar trebui macar sa stie ca esti insarcinata.Cat despre decizia pe care ai luat.o, nu te condamn.Esti tanara si avand in vedere ca esti la facultate nu cred ca ar fi tocmai in avantajul tau sa il pastrezi, cu toate ca e vorba de un copil, drcat sa il faci si sa creasca fara tata si diverse neajunsuri mai bine duci la bun sfarsit hotararea pe care ai luat.o

| NinaDea a răspuns:

Draga Ariana. Imi pare rau sa aud ca ai astfel de ganduri negre. Dar cand vrei sa faci copii la batranete? Nimic nu s-a intamplat din greseala si sunt sigura ca a fost din dragoste. Cel care te-a lasat gravida poate l-a facut cu cap, poate te dorea numai pentru el si vroia sa te piarda, poate vroia sa aiba o familie cu tine un viitor frumos asta daca ati stat sa la discutii de genul acesta. Eu tot la 19 ani am ramas gravida si nu pot sa iti descriu in cuvinte acea senzatie de iubire atunci cand devii mama si iti vezi acel prunc mic la sani. E cel mai frumos lucru pe care ti-l poate da Dumnezeu. Daca ii vei lua viata pruncului tau nevinovat, viata iti va fi luata pentru ca Dumnezeu nu lasa pe nimeni nepedepsit macar la asta te-ai gandit unde vei anunge in Rai sau Iad? Pruncii din pamant plangand si strigand numele Domnului, El se va supara si te va intreba femeie ce ai facut? Copii tai imi striga numele in ajutor sfasiati de durere, ce ai facut femeie? Gandeste-te ca acel copil in viitor iti va aduce fericire chiar daca, poate nu a fost din dragoste. Imi pare rau sa iti spun ca daca nu ti-ai dorit copii atunci de ce nu ti-ai folosit capul in ultima secunda sunt pastile de a doua zi, sunt prezervative. Altadata gandeste la consecinte urmate inainte sa le pui in practica. Macar priveste un videoclip cum se face un avort, oare te va lasa inima sa faci asa ceva? Ce fel de femei sunteti? Aveti ceva la dibla sau va lipseste un segment. Daca stiti sa excitati barbatii si sa va trantiti in poala ca o nuca ar trebui sa stiti sa va folositi capu de sus si sa ganditi omeneste. Nu turnati la copii mai ceva ca la caini. Gandeste-te inainte de acum incolo. Sper ca esti o fata destul de curajoasa sa iei decizii singura. Copilul poate fi crescut de cine vrei tu pana cand termini treburile tale si esti mai fericita cand sti ca cineva te asteapta cu drag acasa si strigand mami mami ai venit. Sa vezi ce frumos e si cat de bine iti cade la suflet crede-ma iti vor da lacrimile. Nimeni nu te va iubi mai mult decat copilul tau propriu. Ori de cate ori esti suparata acel copil te va face sa zambesti de fiecare data. Un copil e o minune in viata ta. Daca dupa avort nu mai poti face copii a doua ora ce vei face? Iti va parea rau sigur ca de ce nu ai pastrat pe primul. Sunt multe intrebari. Gandeste-te mult si bine inainte sa faci o prostie pe care o vei regreta toata viata ta si nu vei putea uita niciodata copilul pe care l-ai omorat. Eu nu suport femeile care fac avort, sunt niste criminale pe pamant care urmeaza gandurile necurate al lui Satana Dracu. Sper ca vi cu o veste buna.