| Catalina3680 a întrebat:

Am 16 ani și sunt virgina, am un iubit de 3 ani. El la fel și am dori sa facem pasul cel mare, sa facem dragoste pentru prima data. Ce sfaturi îmi puteți da? Multumesc

15 răspunsuri:
| Plato a răspuns:

Sa mai astepti cel putin 2 ani, macar din respect pentru parintii tai, daca pentru tine nu ai, aparent, deloc respect.
O sa regreti ca, in loc sa fi copilarit cat puteai, te-ai jucat de-a adultul si ti s-a dus copilaria. Ai toata viata sa fii adult. O sa regreti ca-ti negi varsta acum. Esti un copil, inca foarte putin timp. Pacat ca distrugeti asta, o sa va para foarte rau.
Daca asa ai inceput in viata, cu ganduri de desfranare si destrabalare de la 16 ani, mi-e groaza de ce ajungi si tu...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Tu sigur nu minti?

| 1Me9 a răspuns:

Ma mira sincer faptul ca ai relatie de 3 ani la varsta asta.Ai 16 ani, bine, relatie lunga, bine, dar gandeste - te ca poate sa fie o reactie de moment!

Relatia poate a durat 3 ani de zile, poate persoana de langa tine pare cea perfecta pentru pasul asta, dar e greu cu relatiile din liceu, generala, nu tin, si asta e realitatea, sau macar realitatea mea, eu n am reusit asta si nu mai am mult din liceu, miercuri e gata distractia?

Da, am dat sfaturi aici baietilor sa nu aiba teama sa faca pasul asta, pentru ca in opinia mea, baietii sunt diferiti cand vine vorba de capitolul asta, eu la 14 ani, aproape 15 mi am inceput viata sexuala si nu regret, nici nu as avea ce, dar in cazul vostru, sunt niste socuri emotionale la mijloc, e greu.

Pe voi, fetele, nu v as putea sfatui sa faceti sex de mici, pentru ca sunt baiat si pot zice ca nu cunosc pe cineva care sa zica,, raman cu fata asta toata viata mea". Gandeste te bine la asta!

Poti face CE SIMTI, poate baiatul ala e special si merita asta, dar poate dupa cateva luni i se pune pata si se duce relatia, tu vei suferi, ca ai gresit crezand in el.

Gandeste te bine la ce ti am zis, pentru ca sunt baiat si cunosc mentalitatea noastra!

Insa, evident, daca esti o fire puternica, pe genul,, regret nothing", sa stii ca poti sa o faci si la 15 ani si sa nu regreti, dar sa o faci la 19 -20 de ani si sa regreti amarnic persoana, de asta totusi sunt adeptul persoanei potrivite!
Nu exista nicio varsta legala la care sa faci sex, insa exista varsta in care esti complet pregatita pentru asta, cum ar fi 17-18 ani, dar totusi, repet, poti face acum si sa nu regreti, sau peste cativa ani si sa regreti.

Da, poate e greu sa decizi, dar trebuie sa faci ce simti, chiar daca la 16 ani nu gandesti cum ar gandi o tipa de 20, asta e absolut adevarat!

| 1Me9 a răspuns (pentru Plato):

Ai dreptate, copilaria nu ti o mai da nimeni inapoi!
Dar da, poate sa faca si la 20 de ani si sa fie intr o completa dezamagire, insa fetele de 20 de ani au o alta gandire fata de cele de 16. Bine punctat, la capitolul copilariei!

| corbulalbrosu a răspuns:

Acest raspuns l-am oferit si alta data, si probabil ca si tie iti va fi intr-o oarecare masura de folos/ajutor, fiindca situatiile de cele mai multe ori sunt asemanatoare/similare, astfel ca din acest motiv urmatoarele sfaturi/pareri/indicatii privind pregatirea si abordarea primului act sexual, pot fi valabile si in cazul vostru, chiar si daca parerile si recomandarile date de unii sau altii pot fi foarte multe si foarte diverse/diferite. Unul dintre sfaturile de luat in seama se refera la faptul ca locul in care urmeaza sa se intretina sexul sa fie absolut sigur/sa ofere incredere deplina, pentru a nu exista teama/stresul de a fi surprinsi sau perturbati de catre cineva/ceva si daca se poate sa se renunte intotdeauna complet la telefonul mobil pe intreaga perioada dedicata intalnirii respective, sau doar a acelui sex. Un simplu apel neasteptat, poate compromite intreaga partida de sex. In cazul sexului de dezvirginare este indicat, recomandat sa fie folosit prezervativul deoarece durerea dezvirginarii care intotdeauna exista, va fi foarte mult redus fata de durerea resimtita in cazul in care NU este folosit prezervativul. De asemenea este indicat sa fie folosit un mijloc de protectie (ovule/creme spermigene, pastile anticonceptionale etc.) in special prezervativul datorita faptului ca majoritatea baietilor in cazul primului act sexual din cauza excitarii intense, a surescitarii nu reusesc sa-si controleze, coordoneze si nici sa impiedice procesul de ejaculare, motiv pentru care se va produce de regula o ejaculare instantanee sau foarte rapida. Din acest motiv, de multe ori in astfel de situatii ejacularea se poate produce; inainte, chiar in momentul atingerii glandului de himen sau dupa cateva zeci de secunde in cazul cel mai fericit in care baiatul reuseste sa execute si cateva miscari de penetrare. Din acest motiv este recomandat sa aveti mai multe prezervative la indemana si sa fiti extrem de atenti ca penisul si mainile sa fie intotdeauna perfect curate, mai ales in cazul in care dezvirginarea are loc in perioada fertila a ciclului menstrual (este recomandat/indicat sa se evite sexul in aceasta perioada). De obicei in cazul primelor cateva contacte sexuale fiindca starea de excitare este foarte intensa chiar, de multe ori chiar si in cazul unor ejaculari rapide penisul poate sa ramana intr-o stare aproape la fel de erecta ca la inceput ceea ce permite sa se poata monta un prezervativ nou (pe penisul spalat sau foarte bine sters de sperma) si sa se inceapa imediat un nou act sexual. De obicei cel de al 2 lea sex este mai lung decat primul si sa poata tine uneori chiar mai mult de 5-6 minute, ceea ce se poate considera ca fiind deja un sex practic normal. Daca nici a 2-a oara baiatul nu se reuseste sa-si satisfaca partenera in cazul actelor sexuale intretinute dupa dezvirginare, nu ar trebui sa apara demoralizarea, deoarece trebuie sa incerce si a 3-a oara tot prin sex, sau sa-i faca partenerei un oral, o degetica pentru a nu fi lasata nesatisfacuta. Intotdeauna indiferent ce metoda va fi folosita (sex normal, sex oral, degetica) la final si femeia trebuie sa fie intotdeauna in mod obligatoriu satisfacuta pentru ca ea sa nu ramane, asa cum se spune in popor : "lasata cu ochii-n soare".
Asa este normal sa se procedeze in toate cazurile in care baiatul nu poate/nu reuseste sa-si satisfaca partenera prin sex normal chiar de la inceput. Uneori pot trece chiar si ani pana cand sexul va decurge asa cum ne dorim cu totii pana obtinem experienta necesara. Trebuie sa stiti de asemenea ca frenul (''ata'') in niciun caz nu trebuie se se rupa nici la dezvirginare si nici dupa. De asemenea de foarte multe ori este posibil ca durerea din timpul sexului de dezvirginarea sa fie atat de intensa/puternica incat sa se renunte rapid la penetrare. In astfel de cazuri actul sexual se va relua numai dupa ce vor trece cateva zile, doar in momentul in care dispare complet durerea din zona vulvara. Atat fata cat si baiatul au datoria fireasca, morala de a fi alaturi pentru a se sustine reciproc, de a se incuraja si felicita, chiar si in cazul in care nu au fost nici satisfacuti si nici multumiti pe deplin de prestatia uneori stangace sau de-a dreptul dezastruoasa a unuia, altuia sau a amandurora. Cu timpul totul se va normaliza. Succes!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru 1Me9):

"insa fetele de 20 de ani au o alta gandire fata de cele de 16"
Sau si fetele de 20/16 nu au o gandire mai buna decât cele de 12. Deciziile emotionale si "dezamagirile" tot alea sunt.
Cele mai stabile relatii se formeaza din copilarie/ nu are nici o legatura vârsta cu contactul sexual. Poate sa fie curva pana 27 de ani, la fel de bine poate sa stea cu acel baiat toatã viata ei.

| MademoiselleCosmina a răspuns:

Daca esti pregatita, fa-o, nu-i baga in seama pe ceilalti. laughing
Sfaturile mele ar fi sa:
-aveti un preludiu cat mai lung (sarutari, oral, masturbare)
-sa va protejati.

| 1Me9 a răspuns (pentru anonim_4396):

Asta am vrut sa evidentiez, ca dezamagirile sunt indiferent de varsta, omule.

| Goete a răspuns:

Iubitul tau de 3 ani e practic un bebelus si tu o perversa.
Sau stai foarte nasol cu exprimarea si nu ai un iubit de trei ani, ci ai de trei ani un iubit - ce e cu totul altceva.

| Violleta2022 a răspuns:

Dupa cums scrii, probabil ca nu ai mai mult de 13 ani.

Răspuns utilizator avertizat
| Plato a răspuns (pentru Goete):

Sau "Am un iubit, de 3 ani."

Virgula salveaza vieti: "Vreti sa mâncăm copii? - "Vreti sa mancam, copii?"

| Goete a răspuns (pentru Plato):

"Like"

| CristiDinBucuresti a răspuns:

A ti dori sa face ti cazul sau pasul cel mare, sau năcazul cel mare, la 16 ani i ti arde de sex?

| Andreeush a răspuns:

Ar trebui să mai aștepți un pic.
Dacă totuși vrei să faci pasul cel mare nu uita să te protejezi.