| mmaarriiaaa1234 a întrebat:

Am avut relație neprotejată cu iubitul meu( in prima zi după ce mi s-a terminat menstruația) și acum mi-a întârziat. Țin să menționez că nu s-a finalizat in mine dar am făcut totuși 2 teste după aproximativ 3 săptămâni de la contact, la o diferență de 2 zile intre ele, acestea au fost negative (le am făcut la prânz, nu de dimineață). Am o secreție albă si o durere din când în când la burtă jos și spate. E posibil sa fiu însărcinată și testele să nu fi dat rezultatul corect sau pur și simplu întârzierea e de la o răceală? Ce pot sa fac să accelerez venirea?

2 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Cel mai probabil tu ai ciclul de tip NEREGULAT, fiindca-i imposibil sa ramai gravida in prima zi dupa terminarea ciclului, cand esti in perioada nefertila.

Un test de sarcina se poate face DUPA 21 de zile de la ultima partida sexuala cu prima urina de dimineata, care-i foarte concentrata si poate prezenta "hormonului gravidiei" in urina.

Orice test facut inainte de 21 de zile de la ultimapartida sexual este eronat si inutil.

PS Menstruatia NU poate intarzia de la raceala!

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Nu poti face nimic sa accelerezi menstruatia, organismul tau are ritmul lui biologic iar daca faci ceva ajungi in spital. Stai cuminte si asteapta sa vina menstruatia cand va vrea ea.