| AnaAaaaaaaaLauuuuura a întrebat:

Am facut dragoste cu prietenul meu neprotejat. In general o facem cu prezervativ... Astazi doar a bagat-o si s-a miscat de putine ori in interior fara prezervativ, dupa care a pus prezervativul. Peste doua ore am facut-o iar... La inceput foarte putin fara, dupa a pus prezervativ. Ma gandesc serios sa iau pilula de a doua zi chiar daca el imi spune ca nu a iesit nimic si a fost foarte putin timp in care am stat asa... Sa iau pastila? Mentionez ca mai am 4 zile pana cand trebuie sa imi vina menstruatia.

Răspuns Câştigător
| SkyPilot a răspuns:

Daca ai fi fost in perioada fertila, ai fi putut ramane din spermatozoizii care au contaminat lichidul lui preejaculator. Riscul ar fi fost mai mic prima data, dar mult mai mare a doua oara cand s-a contaminat cu spermatozoizi proaspeti dupa primul "numar".
Daca ai ciclu regulat riscul de a ramane in aceste ultime 4 zile este mai mic dar daca ai intarzieri frecvente si lungi, el este mai mare. Ca sa intelegi ce se intampla, ai avut ovulatia la 14 zile inainte de a-ti porni menstruatia urmatoare si esti fertila incepand cu 4-5 zile inainte si terminand cu 1-2 zile dupa. Daca menstruatia care urmeaza ti-ar intarzia cu 9 zile, ai fi in perioada fertila. Riscul tau de sarcina este sub 5%. Cum "materialul" lui nu a fost de cea mai buna calitate, acest risc este poate pe la 3-4%. Si ca sa ne lamurim, nu exista risc de sarcina de 90%. Daca termina in tine complet neprotejat cu o zi inainte de ovulatie, probabilitatea de sarcina este undeva pe la 20-25%.
Acum hai sa vedem cum e cu pastila de a doua zi. Daca nu o iei si ramai, singura optiune este o intrerupere de sarcina care cel mai probabil va fi pentru tine o trauma psihica pentru toata viata, plus ca exista si risc de infertilitate sau alte probleme jos. Pastila iti va deregla ciclul pentru cateva luni bune (deci nu mai poti conta pe calendar dupa ce o iei) si mai are si alte efecte secundare pe care le poti vedea aici:
http://www.csid.ro/medicamente/escapelle-15-mg-comprimate-11752292/
Nu iti spun sa iei neaparat Escapelle, poti lua Postinor sau altceva, cel mai bine ar fi sa vezi maine cat de repede un ginecolog care sa iti dea un sfat competent. Ceea ce scrie in prospectele acestor medicamente este garantat corect, ei sunt verificati de organele statului in care se vand, spre deosebire de cei care vand pastile de marit penisul, de crescut sanii sau altele asemenea, care sunt toate escrocherii.
Si inca ceva: daca maine iei Escapelle, nu poti lua peste doua saptamani Postinor sau altceva pe ideea ca este alt medicament. Aceste pastile merg toate pe acelasi principiu.
Nu exista legaturi dovedite intre pastila de a doua zi si infertilitate, defecte de nastere sau cancer. Numai publicatiile religioase si cele pro-life sustin asa ceva, dar in publicatiile medicale serioase nu am gasit niciodata astfel de corelatii. Ca orice medicament hormonal, un procent foarte, foarte mic de oameni pot avea experienta neplacuta a unor efecte secundare ciudate.
Acum ca poti lua o decizie informata, numai tu stii daca doresti sa iei pastila cu neplacerile aferente (nici ea nu e 100% sigura, Escapelle are o eficienta de 95% cand e luata in 24 de ore) sau iti asumi acel risc de 3-4% al unei intreruperi de sarcina.

6 răspunsuri:
| corbulalbrosu a răspuns:

In ultimele 3-5 zile ale ciclului menstrual nu se poate ramane gravida decat printr-o minune chiar si in cazul in care se ejaculeaza intentionat in vagin. Am repetat acest raspuns de multe ori. Pastila de a 2-a zi se administreaza doar in cazul in care sarcina nu mai poate fi evitata, adica probabilitatea de sarcina depaseste 90%. In cazul tau aceasta probabilitate se situeaza sub 5%. Oare cand va veti invata cumsi cand se face un sex responsabil? O femeie poate ramane insarcinata numai in perioada fertila adica cam intre zilele a 12-15 din ciclul menstrual, numaratoarea facandu-se din prima zi de menstruatie.Ar fi cazul sa te informezi temeinic inainte de a face o prostie. Multa sanatate.

| SkyPilot a răspuns (pentru SkyPilot):

Daca ai citit raspunsul precedent inainte ca eu sa il postez pe acesta, te rog sa il recitesti. Am mai adaugat cateva detalii.

| YaHabibi a răspuns:

Eu zic sa mai astepti. happy

| Alcyon a răspuns:

Erai in perioada nefertila, n-are rost sa iei pastila de dupa. Iti vei da tot organismul peste cap.

| missme99 a răspuns (pentru corbulalbrosu):

Trebuie totusi insistat si pe faptul ca, ca sa iti calculezi perioada fertila este musai sa ai ciclu aproape ceas.
Pentru ca multe se apuca si numara zile total alandala si sunt ferm convinse ca sunt safe si se trezesc cu bebei in burtica.

| Emilian65 a răspuns:

Daca totul s-a petrecut cu 4 zile inainte de ciclul menstrual, stai linistita ca nu ai ramas gravida.