| mdy18 a întrebat:

Am facut dragoste prima oara acum la 19 ani. A fost foarte dureros si înca este. Ce sa fac să devina mai putin dureros si cum sa imi controlez frica de a mai face sex din cauza durerii?…

8 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Ufff asta inseaman ca baiatul nu ti-a facut nici un fel de preludiu, de aceea a fost atat de durerors si infricosator.
Data viitoare nu mai accepta sexul fara sa ti se faca un oreludiu bun, sa-ti obtina macar un orgasm clitoridian, ca sa fii complet relaxata, excitata si sa simti placere si nu durere.
Preludiul este o necesitate in sex, ca altfel nu vei simtii nimic placut!

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Schimba partenerul.

| doctorandus a răspuns:

Ar trebui sa ceri sfatul medicului.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Depinde si de partener aici. El trebuie sa aiba rabdare, sa tina preludiul mai mult, sa stie sa te stimuleze corect.
Dupa parerea mea, el nu a procedat tocmai astfel si de aceea experienta a fost dureroasa. Probabil ca si el a fost virgin, de aici si lipsa de experienta.

Eu cand am facut-o prima data cu prima mea iubita, am incercat sa lungim preludiul, sa o excit cat mai mult ca sa se umezeasca iar prima noastra experienta sa fie cat mai placuta si putin dureroasa.
Aveam 17 ani, eram virgin si emotionat dar totusi am reusit sa ii ofer o experienta placuta si puțin dureroasa happy

greece12
| greece12 a răspuns:

Cea mai frumoasa fraza pe care o mai poate auzi cineva in zilele noastre..."Am facut dragoste prima oara acum la 19 ani."!
Ai varsta si maturitatea necesara si imi place la nebunie cum te-ai exprimat,tu ai facut dragoste,nu sex pur si simplu,e foarte frumos!happy
Legat de durere si de teama ta,solutia exista.
Pentru ca nu e neaparat durerea cat neobisnuitul ei. Vreau sa spun ca locul in care simti durerea e complet neasteptat si nu ai invatat cum sa il aperi,inca.
In decursul intregii tale vieti,ai invatat sa-ti aperi organismul,stii ca nu trebuie sa te lovesti la cot,la ochi,la glezna, la cap, ma rog, toate acestea sunt firesti, dar le-ai invatat timp de 19 ani,par normale,le faci automat.
Noutatea durerii acum,te-a luat cumva pe nepregatite si ti-e teama de aceeasi viitoare durere.
Pot sa te asigur ca durerea nu va mai fi aceeasi.
Zona respectiva nu erau obisnuita sa fie deranjata sau "agresata" in vreun fel si acum a iesit din lungul repaus in care se afla.happy
Ceea ce trebuie sa faci este sa discuti cu iubitul tau,impreuna ati pornit pe acest drum,va trebui sa gasiti impreuna echilibrul vostru intim si personalizat.
Descrie-i durerea si teama pe care le simti si spune-i ca tot secretul consta in asteptare.
Se numeste preludiu,dar spunand asteptare pare mult mai simplu de inteles.
Cu alte cuvinte,sarutarile ametitoare,mangaierile calde,jocurile mici, zambetele ghiduse, privirile intense, toate acestea sunt doar o dulce asteptare, pana in momentul in care TU te vei simti gata sa te darui.Pana cand nu vei simti tu singura ca esti ca o para de foc si arzi din toate incheieturile,pana nu simti ca-ti ia intreg corpul foc si nimic in afara iubitului nu te-ar putea stinge,asteapta! Asteapta!
Doar atunci NU te va mai durea,doar atunci vei avea sansa sa simti placerea voluptoasa si fericirea secreta pe care o impart toate perechile reusite.happy
Pentru o fata care devine femeie este un moment esential, rabdarea si afectiunea lui trebuie sa fie atat de mari incat sa astepte sa ceri TU sa te "stinga"... aveti rabdare, amandoi.
Si totul va deveni, brusc, minunat!♥

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Hei

Durerea se va diminua treptat pe măsură ce trece timpul și actele tale sexuale cresc

De asemenea poți încerca cu un partener grijuliu și atent, cumpărați un lubrifiant eficient, îți poți stimula clitorisul înainte de penetrare, te relaxezi și te gândești că durerea nu e ceva grav de care să îți fie teamă mai ales că o să doară mai puțin încetul cu încetul

Mult succes!

| Goete a răspuns:

Schimba baiatulwinking

| mdy18 explică (pentru greece12):

Multumesc foarte mult ❤️