| katahd01 a întrebat:

Am nevoie de mare ajutor. Vreau sa va intreb daca stiti vreo metoda psihologica care sterge anumite ganduri amintiri sau chestii de genul asta. Sau orice alta metoda de a uita ceva. Am niste ganduri care nu ma lasa sa traiesc si nu reusesc sa le las in urma ce pot sa fac. Excludem spovedania NU A MERS!

13 răspunsuri:
| lyTTTT a răspuns:

Du-te la un psiholog thinking

| biliana a răspuns:

Concentreaza-te pe o alta activitate pe un moment, incearca sa practici un sport care implica multa munca astfel incat sa nu-ti poata sta gandul in alta parte. O alta solutie ar fi sa practici Yoga, insa este mult prea greu.Ai putea sa stai cateva zile singur si sa asculti muzica, insa nu vechea ta muzica pentru ca ti-ar aminti despre gandurile acelea despre care zici tu. Sper sa poti trece peste asta :*:*:*

| AutumnDay a răspuns:

Buna!
Da, intr-adevar, consilierea psihologica ar putea da rezultate. Solutia nu e sa stergi acele ganduri sau amintiri, ci sa te impaci cu ele, sa le accepti. Chiar...de ce nu mergi la un psiholog/psihoterapeut si sa-i spui ce se intampla? Cu siguranta vei descoperi care este sursa acelor ganduri/amintiri, vei vedea cu ce trebuie sa te impaci din trecutul tau sau sa gasesti influentele pozitive pe care le are sau le-ar putea avea asupra prezentului tau si asupra a ceea ce esti acum. Fiecare lucru rau are si o parte buna, caci ne face mai puternici.
Tot raul spre bine! happy

| katahd01 explică (pentru AutumnDay):

Cineva pe care eu iubesc foarte mult mi-a facut niste chestii foarte foarte dureroase si acum imi spune ca ma iubesti si nu a vrut daca te gandesti putin te prinzi. eu nu vreau sa renunt la persoana asta pentru ca sunt mai PROST de felul meu cum sa ma impac cu ideea asta.

| AutumnDay a răspuns (pentru katahd01):

Pff! sad
Ai incercat cu indiferenta? O sa fie,, in limba" dupa tine. Nu-i arata excesiv cat o iubesti, iar dupa ceva timp, intoarce-te la ea.

| katahd01 explică (pentru AutumnDay):

Nu as vrea s-o fac sa sufere da sa fiu sincer o fost o faza efectiv de tot """" intelegi tu si ma simt foarte luat de prost si nu vreau sa o fac sa sufere am ineput sa ma consum singur si nu stiu ce sa fac am incercat sa i arat ce simt eu pentru lucru ala si tremura in ultimul hal langa mine plangand sa fiu sincer merita mai rau de atat da nu stiu cum sa las in urma imi trebuie o metoda sa nu ma mai gandesc la asta si drogurile nu cred ca sunt o scapare ca nici alea nor mers fie vorba intre noi.

| AutumnDay a răspuns (pentru katahd01):

De ce nu-mi trimiti mesaj cu id-ul tau si sa-mi explici mai detaliat? As intelege mai bine asa.
happy

| katahd01 explică (pentru AutumnDay):

Nu as vrea sa fiu sincer... nu prea le am cu prietenii pe net... nu o lua in nume de rau. Totusi zi si mie daca ea o face pentru prima data cu altu cu ala sta ca isi bate joc de ea si dupa aia se trezeste la cap si vine la tine tu o mai priemeai inapoi in locu meu?

| sasuke8362 a răspuns:

Gandeste-te la altceva. Fa ceva ce sati ocupe tot timpul.Si cu timpul creierul tau va bloca amintirea aceea(creierul blocheaza amintirile neplacute).

| AutumnDay a răspuns (pentru katahd01):

Sincer, e cam dificil sa ierti asa ceva. De curioriozitate, mi-am intrebat prietenul daca m-ar mai primi inapoi daca i-as face ce ti-a facut ea tie si a zis ca nu m-ar mai primi inapoi. Sincera sa fiu, daca as fi fost in locul lui, nici eu nu m-as mai primi inapoilaughing.
Ce varste aveti?

| Bogdan1o a răspuns:

Cati ani aveti?
nu exista metode, cel putin nu usor accesibile pentru a sterge amintiri, dar poti invata sa le accepti, am inteles ca e vb de prietena ta, sunt fete destule in lumea asta....nu merita sa suferi pentru ele, daca ea nu te iubeste trebuie sa accepti asta, poate un psigolog te-ar putea ajuta, vb cu parinti tai, poate te pot ajuta si ei, merita sa incerci
nu esti prost cum ai spus esti doar naiv e o diferenta, sunt multi la fel ca tine si au fost si pana la urma au trecut peste
nu te mai chinui cu fata aia mai ales daca e cu altu, poate si ea a fost pacalita sa zic asa, dar poate s-a dus la el de buna voie si atunci nu merita si sa se intoarca la tine pentru a suferit din cauza la ala, nu trebuie sa accepti sa fi un umar pe care ea sa planga, asta e sfatul meu, sper sa reusesti sa treci peste...nu mai fi naiv

| Politeknicus a răspuns (pentru katahd01):

Nu exista iertare in cazul asta! Uit-o, da-o-n pastele ma-si! Gasesti alta, stai calm. Ocupa-te cu altceva in perioada asta.

| Ancamitumihaela a răspuns:

Cea mai buna solutie este sa vii la Isus care te poate elibera de ganduri rele. Mumai Isus are putere de eliberare a gandurilor rele. Impaca-te cu Dumnezeu pana cand nu este prea tarziu. Spovedania sau religia nu ne mantuieste ci numai Sangele lui Isus are putere sa rupe lantul pacatului. Ca sa scapi de ganduri rele trebuie sa vii inaintea lui Dumnezeu si marturiseste pacatele si te va ierta si vei simiti eliberat.