| anonim_4396 a întrebat:

Am nevoie de sfaturi, sunt foarte confuz.
Am avut o relație de 3 ani și jumătate. În ultimele luni a început să se distanțeze de mine. Până acolo totul a fost roz. Într-un final am ajuns la decizia că nu mai merge. Dar nu de la mine. Ne-am despărțit. Și cam după aproape 2 săptămâni deja e cu altul. Ok bv ei dar mi se pare prea...usuratica după asta. Se vinde prea ușor. La mine nu mai are ce căuta. Eu sunt ok acum. Am început să ies cu diferite persoane. Dar..nu știu parcă nu îmi trebuie relație..sau nu e potrivită. Simt că repede as fugi acasă unde e liniște. Și e foarte aiurea să o iei de la zero.
Aș avea nevoie de o jumătate doar să îmi fie alături deocamdată. Sunt confuz. Aș vrea niște sfaturi pentru povestea mea cam ce să fac și să trec peste.

Răspuns Câştigător
| Bacemi a răspuns:

Am fost și eu în situația asta și pot spune la fel de sigur acum ca atunci, înainte să ne despărțim, că m-a iubit. Poate așa a fost și la tine, poate nu, cred că îți poți da seama de asta singur. Când cineva își revine așa repede după o relație și e cu altul înseamnă că lucrurile stăteau mult mai nasol între voi decât vroiai tu să vezi. S-a gândit mult timp probabil dacă e bine să rupă relația sau nu, deci a ținut la tine. Nu știu cât te încălzește sau nu asta, dar cam asta înțeleg eu. Cel mai bine ar fi să te uiți la relația dintre voi și să îți dai voie să vezi de ce nu a mers. Gândește-te bine la tot ce a scârțâit și cum timpul o să vezi că se adună destule. Faptul că o relație s-a rupt nu înseamnă că nu a avut nici un rost, probabil s-a ajuns la acel moment în care nu vă mai puteați oferi altceva decât afecțiune și poate nici aia cum trebuie. Iubirea nu e de ajuns, orice ar zice unii. Degeaba iubești un altul, dacă asta înseamnă că nu ai voie să te iubești pe tine așa cum ar trebui pentru că nu aveți suficiente în comun și ați început să vedeți lucrurile diferit. Nu te sfătuiesc să te arunci în altă relație înainte să te gândești bine la ce ar trebui să cauți la următoarea parteneră și ce nu ar trebui să accepți, având în vedere motivele pentru care s-a încheiat aceasta. Gândește-te singur ce nu ai putut să îi oferi din ce și-a dorit și de câte din aceste lucruri chiar ar trebui să ții cont și să încerci să fii mai bun în privința lor. Asta în măsura în care îți dorești pe cineva în mare măsură așa cum a fost ea și refuzi să vezi despărțirea ca pe o crimă, o ticăloșenie a ei față de un biet miel nevinovat care ai fost tu. Trage învățăturile atât cât poți și fii atent în jur ca să dai peste exact genul de fată de care ai nevoie în viața ta, care îți poate oferi afecțiune, dar alături de care șansele sunt cât de cât mai mari spre o relație de durată decât au fost ultima dată.

8 răspunsuri:
| MafteiVictor a răspuns:

Pai, solutia corecta este sa cauti alinare in bratele unor diferite fete doritoare, adica curve

| RohanAndu a răspuns (pentru MafteiVictor):

Nu fi rău...

| RAY a răspuns:

Sfatul meu e sa dai pe uscat o vreme, daca ai iubito cu adevarat nu o vei uita usor, 3 ani si jumatate nu-i putin e ceva, pentru o femeie e ca o zi e nimic asta pentru ca ele nu iubesc cu adevarat stau cu barbati doar din interes atat, dar tu ai iubito si acum suferi asta e

| iStarGaming a răspuns:

Fii atent: Eu consider ca fata cu care ai avut o relatie, nu o prea interesa de tine, sau chiar te insela pe la spate, sau a fost doar din interesc cu tine, ca altfel nu imi pot da seama cum a trecut asa de repede, iar tie iti recomand sa te refaci, ca eu cred ca tu o iubeai, deci ai avea nevoie de putin timp liber, sa treci peste, iar apoi sa treci la o noua relatie, vorba aceea : "Exista multi pesti in balta".

| kandaraki a răspuns:

Ia o pauza, mananca un twix, nu te avanta in alta relatie acum, distreaza-te, iesi mai des cu prietenii, pe urma vei intalni pe cineva care iti va fi alaturi!

| MafteiVictor a răspuns (pentru RohanAndu):

Dar nu sunt rau, doar ii ofer o solutie de alinare a starii sufletesti pe care o are sad

| ambicio a răspuns (pentru Bacemi):

Sunt total de acord.

| LexiEla a răspuns:

Daca nu simti nevoia unei relatii, nu cauta. Bazeaza.te pe prieteni, familie si propia persoana. Trebuie sa "stergi" din tine fosta relatie ca sa poti incepe una noua serioasa.