| ChoeAllina a întrebat:

Am nevoie de un sfat.
Plac un baiat, care din pacate e foarte departe in Asia.(8500 km intre noi)
Vorbim de 3 ani zilnic si la telefon si mesaje si video call.
Dar nu stiu daca el inca ma place. A spus doar ca daca am fi locuit in aceeasi tara ar fi fost usor sa fim impreuna.
Vorbim mereu despre orice.
Noi am vorbit reciproc si cu parintii nostri..ne cunostem foarte bine familia. Ne-am trimis scrisori, pachete... multe.
De asemenea, el a facut multe glume pe tema casatoriei, cred ca erau glume...pareau serioase. Mi-a spus de multe ori cum ar vrea sa fie iubita lui..., mi-a prezentat familia, mi-a dat mereu sfaturi bune, etc etc.
Credeti ca chiar tine la mine? Visul meu este sa ma stabilesc in tara lui, nu neaparat pentru el.

Răspuns Câştigător
greece12
| greece12 a răspuns:

Trebuie sa intelegi ca atat cultura cat si principiile acestui baiat sunt foarte diferite de ale tale.
Coreenii nu discuta despre sentimente asa cum obisnuim sa facem noi,are alte conceptii,este mult mai discret si considera ca acest subiect este foarte intim pentru a-l transforma in tema de conversatie.
El apreciaza in mod deosebit prietenia voastra,o priveste foarte serios daca a prezentat situatia si parintilor, tine la comunicarea dintre voi si l-ar jigni profund nesiguranta ta, daca ar banui macar existenta ei.
Din descrierea ta, in mod sigur, baiatul asta are in plan lucruri foarte serioase in legatura cu tine.

2 răspunsuri:
| ChoeAllina explică (pentru greece12):

Multumesc mut. happy

greece12
| greece12 a răspuns (pentru ChoeAllina):

Sunt convinsa ca stii si esti informata, dar cauta pe net si chestiuni privitoare la caracterul si comportamentul coreean, iti vor oferi informatii in plus, ca sa ai un punct de referinta si sa intelegi mai bine.
Si nu te mai indoi.
happy