| Adiadictie a întrebat:

Am o mare problema cu tigarile alcoolul si cafeaua? Ma nenorocesc.

Răspuns Câştigător
| Mihailescu_Valeriu_1953 a răspuns:

Din ceva trebuie sa scape unanitatea de pleava; dar nu de tine

8 răspunsuri:
| corbulalbrosu a răspuns:

Lasa-le. Ramai numai cu femeile. Chiar daca si ele iti creaza probleme. Mai mari sau mai mici, dar n-ai ce-i face fiindca nu-i asa? la urma urmei...asta-i viata. big grin

| Andreeush a răspuns:

Incarca sa scapi de ele si schimba stilul de viata.

| GigiCelMaiPeste a răspuns:

Fă-ți o țigară din hârtie şi prefă-te că o fumezi, să înlocuieşti fumatul, dar să nu îi dai foc ca te arde =)
Ât de greu este să scapi de alcool? Nu mai bei şi gata.
Câte cafele bei? Acuma că bei o cafea pe zi, nu cred că-ți face rău, adică toți adulții pe care îi cunosc beau cafea.

| doctorAnswer a răspuns:

Ele sunt izolarea ta de o anumită problemă. Nu o să poți să scapi de ele până nu îți găsești un echilibru.
Îți dau un exemple, cei mai mulți bărbați încep să consume alcool pentru că au o căsnicie nefericită.
Cauzele diferă de o vârstă la alta.
Cel mai bine ar fi să iei legătura cu un psiholog.

| ROB3RT89 a răspuns:

Salut,
Constientizarea e primul pas.
Tigarile si cafeaua mai sunt cum mai sunt.
In schimb, daca devi alcoolic in adevaratul sens al cuvantului, chiar te ratezi.
Imbogateste-ti viata cu diverse activitati care sa te ajute sa uiti de vici...

| RandomStudent a răspuns:

Incearca sa nu le mai iei, pur si simplu, foloseste-ti vointa...din fericire pentru mine nu stiu cum e, si nu pot vedea situatia din perapectiva ta

| RandomStudent a răspuns (pentru doctorAnswer):

S-a facut un experiment pe soareci in care i-au pus singuri i tr-o cusca si aveau doua compartimente, unul cu apa si unul cu cocaina, la uj moment dat soarecele a murit din cauza supradozei. Apoi au construit un parc al soarecilor in care erau mai multi, nu unul singur dar atunci nu au mai baut din cocaina pentru ca erau 'fericiti'.Cam asa cum ai zis tu, ne gasim izolarea in vicii pentru ca ne fac sa uitam de probleme.

| alin131 a răspuns:

Roaga-te la Dumnezeu sa te ajute sa te lasi. Dar nu 5 minute, roaga-te 8-10 ore si citeste si biblia.

La mine a mers si dupa 4 ani de fumat m-am lasat intr-o zi fara sa simt nevoia de fumat (ca si cum nu as fi fumat niciodata).

Mare e puterea Lui Dumnezeu Tatal cel din Ceruri si a lui Iisus Hristos.