| anonim_4396 a întrebat:

Am o problema cu relația mea.
Sunt de câțiva ani cu iubitul meu si ne intelegem bine.De la început am avut o atracție foarte mare unul fata de altul si eram foarte activi sexual, iar asta s-a mentinut timp îndelungat.
La început el era cel ce lua initiativa, dar niciodata nu am fost genul de persoana care sa nu accepte, sa refuze sau sa nu faca niciodata nimic.O dată ce simțeam că ar vrea sa facem ceva, automat si eu intrăm în joc și acționăm prin gesturi de "aprobare" evident dorindu-mi si eu la randul meu sa facem sex.Doar ca intr-adevar, noi am avut cam un sfert din timpul de relație mai la distanță cu întâlniri săptămânale, nu stăteam chiar zilnic impreuna. Dupa ce ne-am mutat impreuna a mai durat asa ceva vreme doar ca de anul asta ceva s-a intamplat.S-a schimbat foarte mult, adică ne intelegem bine, ne iubim dar a devenit mai rece si zgârcit in a oferi afectiune si implicit sex.Mereu preiau eu initiativa si ii cer, iar el aproape de fiecare dată face nazuri sau invoca scuze si pretexte.Am spus că îl las asa pe cand isi va dori el, dar nimic, fără să acționeze eu el nu preaia initiativa.Am rărit orgasmele mele gandindu-ma ca poate vrea sa faca asa, doar pentru el ca nu stiu, poate il relaxează mai tare având atatia ani impreuna o avea si el dorintele lui.Dar nici asa nu a funcționat.Am incercat si sa il intreb daca gresesc eu cu ceva,daca nu fac eu ceva bine,daca si-ar dori ceva anume sau mai special (am incercat eu sa ii ofer câteva chestii-sau sa facem mai diferit),daca cumva nu ii plac eu,nu ii mai par frumoasa sau atractivă dar de fiecare dată îmi spune ca nu e nimic neregulă,ca ma place,ca nu vrea altceva sau altcumva si ca e totul bine.Iar daca il intreb de ce e asa atunci,ori spune ca nu are rost sa vorbim despre asta pentru ca nu e nimic anormal ce se intampla,ba ca e stresat, ba ca e obosit, ba ca in ultima vreme l-a tot durut ceva iar eu deja am inceput sa ma simt penibil, sa simt ca trag de el si sa imi creez complexe.

Tin sa specific ca nu sunt o femeie neîngrijită, nu m-am schimbat mai deloc de cand m-a luat, nu am kg in plus, le am aceleasi de cand ne-am cuplat, deci nici in minus.De refuzat nu i-am refuzat nimic, nu am fost nazuroasa sau sa ma "doara capul" niciodaga.Ma spăl,ma aranjez doar ca acum sunt un pic mai decentă cand ies in public decat inainte (mai purtam decolteu sau alte nebunii) pentru ca el mi-a spus că nu ii prea place sa par vulgară (dar in fond, nu pe strada trebuie sa il atrag eu) si oricum, e un pic cam gelos, nu ii place sa interacționeze cu persoane de sex opus, iar daca suntem in preajma unora e foarte atent sa vada daca si cum se uita aia la mine (cand i se par celui ceva suspect, imi spune sa plecam).
De înșelat nu are cum sa ma înșele, ca si eu m-am gandit la asta dar noi muncim impreuna, suntem mereu în raza vizuală a celuilalt si nici acasa nu ne ascundem telefoanele sau alte lucuri.Nu am nici un semn de asa ceva si chiar o data l-am întrebat, iar el mi-a răspuns ca nu poate sa imi faca fata mie da încă uneia.Plus ca nu e genul ce sa interacționeze cu fete, nu se uita după ele si se comporta normal.
Cum pot sa rezolv?
Poate băieții imi pot spune de ce si cum se ajunge la asta.

10 răspunsuri:
| relian a răspuns:

Cand vezi pe cineva,il doresti,esti cu capu in nori,spui gata tipa asta e a mea,pe asta o vreau,sau si la voi la fel.
Apoi va mutati impreuna,de abia atunci incepeti de fapt sa va cunoasteti,atunci va uitati mai atent la una alta.

Mai pe scurt ceva nu-i place la tine,o fi pus ochii pe alta si de aici comportamentul lui.
Bine ca no sa recunoasca nici del tai laughing nu vad pe ala care sa recunoasca ca ceva nu-i place la iubita lui sau la iubitu ei, sau ca au de gand sa isi caute altul, alta.
Alta problema nu este, deci el inca nu tea acceptat total, inca crede ca ar putea avea ceva mai bun decat esti tu.

Ce [poti sa faci? Nu prea ai ce face, decat sa-i spui ca ai observat ca s-a schimbat si ca poate o sa te schimbi si tu.E bun ca nu s-a intamplat dupa 10-15 ani de stat impreuna laughing atunci sa te tii
Las ca e bine, esti tanara, nelinistita, te gaseste altul, el poate ca va lua tapa, fete bune nu gasesti asa de usor.

| Osana254 a răspuns (pentru relian):

Orce este posibil, eu am incercat sa imi dau seama despre ce e vorba dar nu prea pot.Adica si eu ma gândeam ca nu mai e atras de mine, dar in anumite momentente începeam să cred ca e vorba despre altceva.Adica daca ma vede, sau pune mana pe mine functioneaza normal, mai degrabă imi pare ca se fereste sa fie atras de mine nu stiu cum sa iti explic.Sa intamplat sa ma lipesc de el,sa ma bag la el in brate sau sa pun mana pe el si avea erectie,moment în care se ferea brusc, nu înainte.
Cand am inceput sa patim chestia asta el avea niște probleme, se modificase fizic in urma unor chestii si atunci mi-a spus că e complexat de cum arată plus ca are senzatia ca nu va putea avea erectie, si medicul il întreba frecvent cand mergea la control daca functioneaza normal din punct de vedere sexual fara sa ne explice de ce ne intreaba(asta s-a intamplat in urma unor ecografi abdominale).Am pus totul pe baza asta si i-am explicat că e ok oricum ar fi, ca eu il plac si ca nici o secundă nu m-am uitat la el cu scârbă sau sa nu mai fiu atrasă.De atunci a fost cam cum e acum si cum am explicat eu in intrebare (având în vedere că înainte nu era de loc, cât a avut problemele alea timp de o lună si ceva).
Fete după care sa se uite sa isi faca un tipar de ce i-ar plăcea lui nu prea avem in jur.In zona in care stam sunt foarte putine, adică cele mici sunt prea mici (până în clasa a 8-a), iar cele mai mari sunt plecate la orașe, în străinătate etc si predomină mai mult bătrânii.Pe internet nu se uit la fete, nu are fete prin lista de prieteni, daca primește vreo cerere o sterge. Teoretic nu imi prea arata ca ar cauta pe altcineva, sau ca ar vrea sa ma înșele, ca totusi, ceva semne ar trebui să fie in privinta asta dar...
Daca ai putea sa imi dai două sfaturi.
Crezi ca un pic de distanta ar putea sa ne ajute? adică sa plec o săptămână la ai mei spre exemplu sa ne mai desprindem.Ca eu una consider ca daca trebuie sa iti plece partenerul de acasă ca sa se reaprinda scânteia nu prea mai are rost.
Sau, cum sa il fac sa imi spuna o data pentru totdeauna in fata daca nu ma mai place sau vrea? Chiar daca e dureros si o sa sufăr iti dai seama, mai bine asa decat sa tot stau si ghicesc eu ce se intampla.Sa imi spuna in fata ca nu are o problema din cauza stresului, a oboselii sau a unei boli ci pur si simplu nu ma mai place, ca nu as vrea sa fie vorba despre altceva si sa imi para rau ca am tras concluzii pripite si am plecat cand de fapt trebuia sa stau sa il sustin.Eu tin la el,dar ma simt extrem de ciudat,încep să îmi caut vina, sa ma stresez, sa am complexe, sa fiu geloasă, nervoasă, efectiv ma consum iar el se enervează ca eu "exagerez" si ca de fapt totul e ok dar eu imi fac probleme aiurea.

| wildthing a răspuns (pentru Osana254):

Observi ca desi problema ta merita raspunsuri, totusi nu primesti? De ce? Pentru ca e foarte complicat, nu prea-si da nimeni seama ce se intampla.
In prima faza am crezut ca s-a stins flacara, nu mai e atras de tine, dar apoi ai scris ca a avut ceva probleme, s-a modificat fizic, ca e complexat de felul cum arata, ca are senzatia ca nu va putea avea erectie...si ca de atunci an inceput sa fie cum e acum. Eu aici cred ca e cheia. Degeaba ii explici tu că e ok oricum ar fi, ca il placi si ca nici o secundă nu te-ai uitat la el cu scârbă sau sa nu mai fii atrasă de el... daca el nu te crede, daca el nu se place pe el insusi, intervine blocajul.
Eu zic sa nu pleci deocamdata, insa nu-i mai cere sex, deloc. Lasa-l in pace, in speranta ca vazand ca te-ai racit, va incerca sa faca el pasul catre tine. Daca trece o perioada semnificativa si nu face nimic, atunci hmm...

| Osana254 a răspuns (pentru wildthing):

Nici eu nu puneam întrebarea dacă nu era ceva complicat,ma gândeam ca poate stie altcineva de ce face asa.
Si eu am luat in calcul ca nu ii mai plac,dar după spusele lui si avand in vedere ca nu cauta sa ne despărțim,sau sa se uite după alte femei,nu imi reproșează niciodata nici din gluma ca aia îmi sta sau nu imi sta bine,sa ma îmbrac sau sa arat asa,imi spune tot ce face,sta langa mine in pat,ma tine in brate, ma pupa si ma bulverseaza un pic totusi, pentru ca imi spune ca ma iubeste, de respectat ma respectă, imi poarta grija doar partea aia nu mai e ce era.Se fereste doar in momentul in care fac ceva ce il excită, sau pleaca sa faca ceva daca cumva se excită privindu-ma (mai patesti stand cu iubita in casa sa te atragă privind-o trecând sau făcând ceva ca e normal) ca sa nu acționeze.Iar de actionat, acționează doar daca ii reproșez, ma supăr, sau ii spun ca nu e ok ce se intampla.Atunci ia initiativa si totul este super bine, imi face pe plac, ii fac si eu si ne simtim ca la început cand făceam dragoste dar se intampla din ce in ce mai rar si doar la inițiativa mea.
Perioada aia a trecut dar el a rămas cu instinctul de a găsi pretexte.Toata ziua pare cat de cat ok, iar cand vine momentul si ma apropii de el il doare ceva, are alta treaba etc.
M-am gândit si eu si am sa iau in considerare varianta de a nu mai lua initiativa.Il las asa sa vad daca acționează cumva, sau ce va face.

| ania a răspuns:

Pana nu sunteti casatoriti relatia voastra nu e binecuvantatata de Dumnezeu. Daca nu vrea, nu vreti sa va casatoriti iti risipesti tineretea cu el degeaba.

| OldMoney a răspuns:

E clar! El are probleme si nu tu! dar...
Tu esti prea disperata! imi dau seama din raspunsurile lungi ca nu ai liniste.
El s-a racit, a inceput retragerea ( poate) si sa investeasca mai putin.
Ai face bine ca si tu sa ii reflecti comportamentul! 'Mirroring behavior' asta ar fi sfatul meu.
Ai dat prea mult din bunatatea ta, de aceea ti s-a cam golit cupa. Este timpul pentru self care, asa ca ai grija de tine.
Rabdarea este un factor esential, vezi evolutia /involutia lui pe parcurs si tine scorul in timpul asta. Daca vezi ca nu revine la tine atunci pleaca tu ( comportamentul oglinda de va ajuta in momentul deciziei, pentru ca ti-ai redus din investitie).
Problema medicala pe care o are el ii creeaza o imagine sumbra a viitorului, banuiesc ca poate ar vrea urmasi (?) sau poate il sperie ideea de lifetime commitment(sunt barbati care se retrag din cauza fricii de angajamente).

| вσмвση3ℓ a răspuns:

V-ati mutat impreuna si i-ai luat libertatea de a mai face sex cu altele. Oricum, Nu mai esti pe primul loc in viata lui, comunicati si puneti punct relatiei, are pe alta sigur, ii da la craci lu alta.

| gogugogugogu a răspuns:

Interesant...interesant e si faptul ca unii au o partenera de invidiat iar ei nu apreciaza. Dar ca sa-ti raspund la ultima intrebare:
1. si-o fi dat seama ca e homosexual.
2. a gasit o atractie "fatala" in alta parte, poate cu o dragoste mai veche, necunoscuta tie, poate cu una noua.
3. ca barbat, in mod normal, nu poate rezista fara sex, faptul ca rezista e dubios. Scot din calcul faptul ca vrea sa devina calugar...
4. s-au terminat sentimentele lui pentru tine.
5. ma mai gandesc ce ar mai putea fi.

| mdc98 a răspuns:

Degeaba, daca in capul lui exista poate si alte femei. happy

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Heei! Păi eu ți-aș putea spune mai multe din propria experiență, din ce m-am documentat și nu numai. Însă necesită o discuție nu un răspuns. Iar întrebarea deja e la anonim, deci presupun că nu te mai interesează subiectulhappy