| ruxandran a întrebat:

Am si eu nevoie de niste sfaturi, idei, raspunsuri de la oameni pe care nu ii cunosc si care sunt complet echidistanti fata de relatia mea sau fata de mine si fostul meu prieten.
Am fost impreuna un an si ceva cu un coleg de facultate, iar acum o saptamana si ceva mi s-a pus pata ca e mai bine daca ma despart de el.Nu era nefondata despartirea, atunci am crezut ca e bine ce fac, dar apoi m-au apucat regretele. Initial el nu voia sa ne despartim dar dupa ce l-am sunat a doua zi, a zis ca e totusi cea mai buna decizie. Am mai insistat o data, dar tot fara noroc, am decis sa ii dau un mail final si apoi am lasat lucrurile asa.
Mi-a spus ca ar fi cel mai bine daca l-as lasa sa ma caute el in cazul in care stie ca asta vrea, si sa nu imi fac probleme ca in momente din astea nu tine de orgoliu. Mi-a zis si ca el gandeste cu capul nu cu inima, ca deocamdata nu il intereseaza ce ii dicteaza inima, si ca isi asculta doar capul.
Sa spunem ca pe de-o parte am inteles lucrurile astea dar nu stiu cum sa reactionez de acum incolo. Sunt aproape sigura ca daca o sa ma vada la fata, o sa se inmoaie si o sa iti regandeasca decizia. Asta e motivul pentru care nu a vrut sa se vada cu mine de cand ne-am despartit.
Mi-am impus sa nu il mai caut, asta cel putin pana la inceputul lui septembrie cand vrand nevrand o sa ne vedem la facultate. Dar nu stiu atunci cum sa abordez intalnirea. Poate nu e bine sa imi fac planuri de pe acum, dar stiu ca decizia asta a lui a fost luata si putin din razbunare, si din mult orgoliu, si de motivul ca el vrea sa isi demonstreze lui ca ia deciziile corecte, ne mai dorind sa le regandeasca!
Daca simtiti ca aveti vreun sfat pentru mine, vreo idee, orice, astept orice raspuns!
Multumesc

Răspuns Câştigător
| FoarteLetargic a răspuns:

Buna. Daca tie ti-a venit dintr-o data ideea sa te desparti de el atunci il inteleg. Pana l-a urma, l-ai ranit. El nu mai vrea sa se intample asta si a doua oara. Daca intr-adevar vrei sa va inpacati, vorbiti sa va intalniti si ii spui de ce ai ales sa va despartiti si de ce acum vreti sa va inpacati. Te asigur ca e foarte confuz. Numai bine!

| ruxandran explică (pentru FoarteLetargic):

Am discutat despre asta, dar acum am impresia si stiu ca are nevoie de ceva timp... doar ca nu stiu ce inseamna termenul de "ceva timp" pentru ca mi-e sa nu cumva sa se razgandeasca sau sa creada ca nu mai vreau eu. deocamdata il las in pace, dar nu stiu daca peste vreo 2-3 sa mai incerc sa vb cu el... cand ne vedem, la scoala, e una, dar m-as duce direct la el acasa sa vb cu el, ca la Bucuresti sta singur, si nu incurc pe nimeni daca ma duc, doar ca mi-e sa nu cumva sa ma trimita naibii si sa imi inchida usa in nas. uneori cand ma gandesc la treaba am impresia daca ma duc la el poate fi ok, uneori ma gandesc ca ar fi cumplit!

| FoarteLetargic a răspuns (pentru ruxandran):

Incearca sa vorbesti cu el sa va intalniti. Trebuie sa vrea.

| ruxandran explică (pentru FoarteLetargic):

O sa fac asta, dar cred ca mai las un pic de timp. multumesc mult

| FoarteLetargic a răspuns (pentru ruxandran):

Cu placere.

6 răspunsuri:
| neutrino a răspuns:

Nu mai esti o pustoaica, stii ce vrei? ( Nu prea e bine sa ai relatii cu, colegi de serviciu sau de clasa/an. Risti ca pana la terminarea scolii sa te cunoasca toti.)

| ruxandran explică (pentru neutrino):

E, asta conteaza ca suntem colegi? ne-am inteles ft bine ca am fost impreuna si ca ne-am vazut des. ideea nu e ca suntem colegi, ci ideea e ca nu stiu ce atitudine sa am faata de tot ce se intampla si de decizia lui... nu stiu daca o simte ca fiind definitiva sau nu. atat!