| Veru a întrebat:

Am si eu o intrebare pentru fetele care folosesc marvelon 21... M-ia prescris si mie medicul si a zis ca se iau una pe zi timp de 21 de zile si 7 zile pauza, doar ca nu stiu in cat timp isi fac efectul si as vrea sa stiu daca are ceva ca am inceput tratamentul in a 5-a zii a menstruatiei? vreau raspuns cat mai repede.

Răspuns Câştigător
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Nu are NIMIC că ai început folia în a 5-a zi de menstruaţie, DAR în primele 7 zile de tratament TREBUIE să foloseşti o metodă de contracepţie SUPLIMENTARĂ ( prezervativ sau ovule spermicide ), dacă ai contact sexual!

Efectul începe DOAR din a 8-a zi ( în cazul PRIMEI folii/cutii ), apoi eşti "protejată" non-stop, inclusiv în perioada de pauză de 7 zile ( când ai menstruaţie )!

Chiar dacă menstra NU s-a terminat, a 2-a cutie se începe FIX în a 8 zi de la terminarea celei precedente - deci, EXACT în aceeaşi zi în care ai început prima cutie - iar din a 2- a lună eşti protejată în ORICE zi!

Pentru detalii suplimentare, VEZI linkul : http://www.anm.ro/_/_PRO/PRO_1508_20.03.09.pdf? anmOrder...dci.

3 răspunsuri:
| allekssxa a răspuns:

Nu e nici o problema daca le-ai luat in a 5 a zi, de curand am vazut pe un site ca un doctor ginecolog i-a raspuns unei femei cu o intrebare ca a ta si i-a scris ca e preferabil sa ia anticonceptionalele in a 5 a zi. Bine acum majoritatea medicilor ginecologi te sfatuiesc sa iei folia noua de anticonceptionale din prima zi a ciclului menstraul, dar stai linistita ca nu e problema! Si efectul anticonceptionalelor, adica cand esti protejata, este dupa 7 zile dupa ce ai inceput sa le iei. In mod corect desigur.happy

| Veru explică (pentru allekssxa):

Multumesc pentru raspuns:*

Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Daca incepi tratamentul in prima zi a menstruatiei, vei fi protejata dupa 5 zile. daca ai inceput tratamentul in a cincea zi a menstruatiei NU esti protejata in prima luna, ci de-abia dupa ce incepi a doua folie.