| stefybebeto a întrebat:

Am si eu o problema. in trecut am avut o relatie de 1 an cu un tip mai mare cu 8 ani decat mine. el e un baiat superb, cu capul pe umeri si frumos si destep si cu un suflet deosebit. totodata este foarte popular, toate fetele il plac. acum cateva luni a trebuit sa ne despartim, el a plecat din tara.(poveste lunga). acum am o alta relatie foarte serioasa urmeaza casatoria.problema e ca tipul din trecut a venit in tara m-a sunat si mi-a amintit de toate clipele frumoase petrecute impreuna. ma gandesc la el tot timpul, il visez mereu. nu stiu ce sa fac. ideea e ca pe viitorul meu sot il iubesc enorm si nu vreau sa il insel niciodata ori ce ar fi. dar nu stiu ce sa fac sa nu ma mai gandesc la celalalt. pur si simplu numai cand ii aud vocea ma da peste cap toata ziua.

9 răspunsuri:
| dany3lmihnea a răspuns:

Stii, ar trebui sa fie atat de simplu, daca era sa fie cu celalalt tip care a plecat, tu nu erai cu nimnei la eventuala lui intoarcere de care ai fi stiut sau nu etc. poate atunci da, nu cred ca ai fi mai stat pe ganduri, dar acum deschide ochii si uitate ce ai langa tine si nu poate o alta plecare din partea individului care este mai mare cu 8 ani ca tine. Ce ai acum e perfect daca se strica cred ca stii si din ce motiv, sunt motive? cred ca nu. happy

| Anastasia_4911 a răspuns:

Exact cum a zis Dani. daca-l iubeai de ce nu l-ai asteptat si ti-ai gasit altul!?!? Ce 'iubire' e aia!?

| noname4me a răspuns:

Nu o mai certati aiurea..asta e toti gresim. daca ai ales sa faci pasul asta sa treci peste el..si spui ca ai ajuns la un punct in care urmeaza sa te casatoresti. explica-i fostului cum sta treaba in ce situatie esti spune-i sa nu te mai caute si treci peste..nu te mai gandii la el da e o parte frumoasa din trecut dar nu ai incotro acuma..gandestete la cat de fericita te face actualul de ati ajuns aproape de casatorie si nu mai fi aeriana..totul tine de tine aici de ce-ti pui tu in cap. ajutate!

| NeneaGogu a răspuns:

daca cel care a plecat nu a dat nici-un semn de viata e si normal sa-ti iubesti viitorul sot, amintirile sunt ale trecutului, dar daca cel care a fost plecat te-a sunat si tu nu l-ai asteptat ( chiar daca il inselai ) trebuie sa-ti pui un mare semn de intrebare, asta ca sa nu strici ceea ce vrei sa incepi adica o casnicie

| TheBirdOfTheHermes a răspuns (pentru NeneaGogu):

Mă sperii să ști... tu ajuți lumea?! Nu se poate
Mă bucur că te-ai făcut cuminte

greece12
| greece12 a răspuns:

In cateva luni de cunostinta te-ai hotarat sa te casatoresti, ceea ce inseamna, sau ca baiatul cu care esti acum e un nemaipomenit si-un formidabil, sau ca scopul tau din ultima vreme este sa te mariti neaparat.
Daca baiatul cu care esti e un nemaipomenit si-un formidabil, nu inteleg cum de fostul doar cu simpla aparitie ti-a provocat asemenea sentimente! Ceea ce inseamna ca actualului ceva ii lipseste, nu e chiar Domnul Perfect, deci prima varianta cade, nu e un extraordinar si-un formidabil care ti-a furat inima si te-a facut sa-ti pierzi mintile!
Ramane numai varianta in care nutresti puternic dorinta sa te vezi la casa ta, si pierzandu-l pe fostul, ai apelat la o relatie de consolare care, uite, poate duce inclusiv la casatorie!
Acum, te-au napadit regretele, amintirile vechi si nu stii ce sa mai faci.
Sfatul meu e sa nu intri intr-o casatorie formala!
Amana, asteapta si afla, in primul rand, ce vrei!
Nu te juca si cu viata ta si cu vietile lor, cum ai tu suflet, asa au si ei.
Nu stii pe care sa-l alegi?
Inchide ochii.
Vizualizeaza in mintea ta pe cei doi, fiecare pe post de mire, la brat cu alta femeie, nu cu tine.
La care te-a durut mai tare? E cel ales de inima ta, pe ala il vrei!
Descurca lucrurile si rezolva problema!

| BeAmazing a răspuns:

Gandeste-te bine inainte de a te marita pe cine alegi! pe viitorul sot sau pe fostul iubit. thinking

| VictorFlorin55 a răspuns:

Simplu, inca il iubesti, cand nu iti mai pasa de cineva, iti este indiferent, nu te intereseaza de el nimic, te gandesti doar la actualul, nu esti prima care crede ca e indragostita de actualul, dar cand vede cateva poze cu fostul, o apuca plansul.

| dany3lmihnea a răspuns:

You all are stepping on my point here:-p happy