| Marcel69minecarftGamer a întrebat:

Am vazut ca ata aceea nu se rupe la penis,altij spun ca da,in fine, imi poate spune si mie cineva care este? laughing si daca "o rup" in momentul in care ma dezvirginez o sa imi curga putin sange sau simt eu o durere ceva? Am 16 ani

6 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Frenul penian (ata) nu are legatura cu dezvirginarea. cam 60% din barbati traiesc cu el integru toata viata. La restul se rupe in timpul unei masturbari sau al unui act sexual (nu neaparat primul). Cand se rupe, simti o durere si poti pierde o picatura mica de sange. Este edstul de putin probabil ca acea rupere sa se produca la primul act sxeual (numai cam 25% din barbati patesc asta).

Răspuns utilizator avertizat
Brigaela
| Brigaela a răspuns (pentru Marcel69minecarftGamer):

Nu. Atata timp cat folosesti prezervativ si partenera ta are corect facute analizele, nu poti pati nimic.

| Emilian65 a răspuns:

In momentul in care se rupe ata de la penis, curge putin sange si simti o mica durere, dar nu trebuie sa te sperii pentru ca totul va trece in cateva zile.

| corbulalbrosu a răspuns (pentru Marcel69minecarftGamer):

Daca se rupe frenul (ata) de fapt se rupe un vas de sange care trece prin acel tegumen si nu se mai produce irigarea suprafetei glandului (capul penisului). In lipsa sangelui care urma sa irige si hraneasca pielea fina a glandului, acesta isi pierde sensibilitatea fiindca pielea devine mai rugoasa si totodata insensibila. Din acest motiv va dispare si placerea si satisfactia oferita de un sex cu frenul intact, fiindca atingerea si frecarea pienisului de vagin nu mai provoaca excitarea necesara. Penisul devine un organ lipsit de sensibilitate. Multa sanatate!

| vocea a răspuns:

Depide cat de elastica e ata, dacase rupe o sa doara un pc si atat